Skocz do zawartości

Kontakt z dzieckiem poza wyznaczonymi dniami

kontakt z dzieckiem

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 19 marzec 2019 - 20:11

Witam, mam orzeczone kontakty z 14-letnim synem w każdą środę i co drugi weekend. Niedawno była sprawa.

Syn jednak nie chce mieszkać z matką, tylko ze mną.

Matka grozi, że będzie wzywać policję, jeśli syn będzie u mnie poza wyznaczonymi terminami. De facto od ok. tygodnia syn u mnie mieszka.

Mam w związku z tym pytanie, czy ustalenie kontaktów dla rodzica oznacza, że dziecko nie może u niego przebywać w inne dni?

Czy tez jest raczej zabezpieczeniem, bez wykluczenia możliwości szerszych kontaktów, o ile syn tego chce?

Andrzej

#2 Sanda

Sanda

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 20 marzec 2019 - 09:53

Rodzice powinni respektować obowiązki wynikające z postanowienia sądu wydanego w sprawie uregulowania kontaktów z dzieckiem. Nieprzestrzeganie obowiązków (np. nieodwożenie dziecka do miejsca jego zamieszkania po ustalonych wizytach) może doprowadzić np. do wydania przez sąd nakazu zapłaty za każde naruszenie. 

Jeżeli syn faktycznie zamieszkuje z Panem i wyraża chęć dalszego zamieszkiwania- należałoby złożyć do sądu rodzinnego wniosek o ustalenie, że miejscem pobytu dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania jego ojca. We wniosku należy sformułować również wniosek o zabezpieczenie- pozwoli to na uregulowanie przez sąd kwestii zamieszkania dziecka na czas trwania postępowania sądowego. 

adwokat Sanda Guzierowicz

www.sg-adwokat.pl

#3 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 20 marzec 2019 - 23:18

Rodzice powinni respektować obowiązki wynikające z postanowienia sądu wydanego w sprawie uregulowania kontaktów z dzieckiem. Nieprzestrzeganie obowiązków (np. nieodwożenie dziecka do miejsca jego zamieszkania po ustalonych wizytach) może doprowadzić np. do wydania przez sąd nakazu zapłaty za każde naruszenie. 

Jeżeli syn faktycznie zamieszkuje z Panem i wyraża chęć dalszego zamieszkiwania- należałoby złożyć do sądu rodzinnego wniosek o ustalenie, że miejscem pobytu dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania jego ojca. We wniosku należy sformułować również wniosek o zabezpieczenie- pozwoli to na uregulowanie przez sąd kwestii zamieszkania dziecka na czas trwania postępowania sądowego. 

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2019 - 23:26

Wniosek taki z zabezpieczeniem został złożony, jak również wniosek o ponowne wysłuchanie małoletniego, który ze względu na przemoc ze strony matki uciekł od niej.

Niestety było zastępstwo, sędzina stwierdziła że nie zaszły nowe okoliczności o postanowiła że syn ma nadal mieszkać u mamy.

Mieszka jednak ze mną, czekamy na ewentualną policję - podobno nic nie zrobią - no i za czas jakiś na wniosek o ukaranie za niestosowanie się do postanowień sądu.

Ja napiszę jeszcze skargę na sędzinę za naruszenie Artykułu 12 Konwencji o Prawach Dziecka, który mówi m.in., że "dziecko będzie miało w szczególności zapewnioną możliwość wypowiadania się w każdym postępowaniu sądowym i administracyjnym, dotyczącym dziecka, bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawiciela bądź odpowiedniego organu, zgodnie z zasadami proceduralnymi prawa wewnętrznego." 

Mimo zmiany istotnych okoliczności sędzia nie rozpatrzyła w ogóle wniosku o wysłuchanie syna.
Czy ktoś... coś... ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych