Skocz do zawartości

Zachowek po rodzicach a umowa darowizny

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 13:38

Witam. Moje pytanie dotyczy umowy darowizny sprządzonej w 2004 roku na rzecz mojego brata. Spadkodawcą był mój ojciec i wg umowy darował mojemu bratu gospodarstwo rolne-nadmienie że nie zawarli umowy dożywtniej opieki w zamian za nieruchomość lecz jest tam zapis o dożywotniej i bezpłatnej osobistej służebności tzn. możliwości prawnej z korzystania z części domu i przemieszczaniu sie po siedlisku. Rodzice pozbywając się nieruchomości w ramach darowizny otrzymali renty rolnicze. Ja w tym czasie miałem 20 lat i w tejże umowie darowizny nie ma o mnie wzmianki a też żadnej innej darowizny od rodziców nie otrzymałem. Moi rodzice jeszcze żyją ale chciałbym wiedzieć czy po ich śmierci należy mi się dochodzić należytej części zachowku po nich? Z góry dziękuję za odpowiedź

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 14:20

Nie wstyd ci?
Módl się aby żyli jak najdłużej

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 14:24

Co to za odpowiedź? To ty sie módl o rozum

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 14:25

Czekam na odpowiedź kogoś kto sie zna a nie modli

#5 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 14:47

Tak, możesz od brata żądać zachowku, ale dopiero po śmierci rodziców.

#6 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 15:11

Dzieki za odpowiedź. Wcale mi się nie spieszy do ich śmierci-to moja jedyna i najbliższa rodzina a pisanie postów jak wyżej o wstydzie i modlitwie bez znajomosci sytuacji jest nie na miejscu. Z tego co pamiętam to mój brat twierdził że nic mi sie nie należy (tak mu się pozmieniało po zapisaniu umowy darowizny). Czyżby od 2004 roku zmieniły sie w tej sprawie przepisy, ktore wtedy byly na korzyść brata??

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 15:31

Dalej twierdzę, że to WSTYD.
Nie znam sytuacji, to prawda, ale wystarczy kiedy czytam jak dziecko pyta się o spadek po rodzicach, którzy jeszcze żyją, a nie wiadomo "komu z brzegu".
Jakoś nie widzę tu postów z pytaniem, czy po śmierci dziecka coś należy się rodzicom

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 15:38

Ale po mojej śmierci moje dziecko dziedziczy, ja nie widze problemu. Jak jesteś tak słabym psychicznie i emocjonalnie to tu nie zaglądaj i nie doradzaj tylko schowaj sie w szałasie i módl za grzeszników. Mam beke z Ciebie

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 15:42

Pokaż mi gdzie w prawie jest odwołanie do pojęcia "WSTYD"?

#10 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 17:12

Dzieki za odpowiedź. Wcale mi się nie spieszy do ich śmierci-to moja jedyna i najbliższa rodzina a pisanie postów jak wyżej o wstydzie i modlitwie bez znajomosci sytuacji jest nie na miejscu. Z tego co pamiętam to mój brat twierdził że nic mi sie nie należy (tak mu się pozmieniało po zapisaniu umowy darowizny). Czyżby od 2004 roku zmieniły sie w tej sprawie przepisy, ktore wtedy byly na korzyść brata??

Nie zmieniły się. Natomiast ważna jest treść samej umowy. Jeśli będzie z niej wynikało, że jest to umowa dożywocia (niekoniecznie jest taki tytuł same umowy) lub jeśli w umowie jednoznacznie zawarto, że jest ona zawarta w trybie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin w celu uzyskania odpowiednich świadczeń z tego tytułu to wówczas to nie jest umowa darowizny  i wówczas zachowek nie należy się.

O modlitwach i wstydzie to się wyrażać nie będę, bo to nie to forum. Alleluja!

#11 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 17:26

No to by się zgadzało że mam pozamiatane bo w tej umowie darowizny faktycznie jest napisane "umowę tę zawierają w celu pobierania świadczeń wynikających z ustawy z dnia 20.12.1990 o ubezpieczeniu społecznym rolników". Rodzice otrzymali decyzją KRUS renty rolnicze.
To już raczej nic mi się nie należy. Dzięki za odpowiedź.
Ale skoro rodzice mają więcej dzieci niż obdarowanego syna to oni ich decyzją (podpisaniem umowy darowizny na powyższych zasadach) nie mają już żadnego prawa o zachowek po nich? Dobrze Cię zrozumiałem?

#12 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 17:49

Poprawiłem żeby było zrozumiałe pytanie:
No to by się zgadzało że mam pozamiatane bo w tej umowie darowizny faktycznie jest napisane "umowę tę zawierają w celu pobierania świadczeń wynikających z ustawy z dnia 20.12.1990 o ubezpieczeniu społecznym rolników". Rodzice otrzymali decyzją KRUS renty rolnicze.
Ale skoro rodzice mają więcej dzieci niż obdarowanego syna te dzieci decyzją rodziców (podpisaniem umowy darowizny na powyższych zasadach) nie mają już żadnego prawa o zachowek po rodzicach? Dobrze Cię zrozumiałem?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 17:49

Pazerny jesteś
A rodzicami opiekować się nie miał kto, wiedzieli co robili jak ty już dywagujesz o ich śmierci

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 18:00

A ty głupi jesteś. Ja się nimi właśnie opiekuje i co łyso? Najlepiej oceniać gsy sie za wiele nie wie. Sam mam dziecko i mi wcalw nie zależy na majątku ale mojemu dziecku chciałbym dać to co mu się należy

#15 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 18:06

Piszesz ze jestem pazerny ale nie zastanowisz się jak opiekuje się rodzicami mój obdarowany brat. Dlatego chciałbym aby dosięgnęla go w przyszłosci sprawiedliwość ale właśnie się orientuje że nic nie zrobie. Gdybyś choć w połowie szanował swoich rodziców tak jak ja to byliby szczęśliwi że mają takie dziecko

#16 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 18:13

???

#17 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 18:13

???

#18 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 18:14

???

Ale skoro rodzice mają więcej dzieci niż obdarowanego syna te dzieci decyzją rodziców (podpisaniem umowy darowizny na powyższych zasadach) nie mają już żadnego prawa o zachowek po rodzicach? Dobrze Cię zrozumiałem?

#19 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

???

#20 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

???

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych