Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek od sprzedaży przedmiotu spadku.

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Emeryt

Emeryt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2019 - 10:19

Moi drodzy, szukając stosownych przepisów trafiam na sprzeczne informację. Proszę mi powiedzieć czy zmienił się przepis, który mówi, że otrzymanego w spadku po rodzicach domu nie mogę sprzedać przed upływem 5 lat by uniknąć płacenia podatku z tego tytułu? W ubiegłym roku odziedziczyłem dom po rodzicach i nie stać mnie na jego utrzymanie, chciałbym go sprzedać ale obawiam się dużego podatku od sprzedaży.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 10:41

Moi drodzy, szukając stosownych przepisów trafiam na sprzeczne informację. Proszę mi powiedzieć czy zmienił się przepis, który mówi, że otrzymanego w spadku po rodzicach domu nie mogę sprzedać przed upływem 5 lat by uniknąć płacenia podatku z tego tytułu? W ubiegłym roku odziedziczyłem dom po rodzicach i nie stać mnie na jego utrzymanie, chciałbym go sprzedać ale obawiam się dużego podatku od sprzedaży.

I dobrze, że się obawiasz, bo takie właśnie nadal są przepisy.

#3 Emeryt

Emeryt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2019 - 11:08

Gościu, a co powiesz na to:

https://www.morizon....ci-zmiany-2019/

Nowelizacja wprowadziła korzystne rozwiązania dla spadkobierców. Do końca 2018 r. było tak, że pięcioletni okres posiadania mieszkania liczył się od dnia nabycia spadku, przez co trudniej było skorzystać ze zwolnienia z PIT. Od stycznia br. termin ten jest już liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. Dzięki tej zmianie spadkobierca szybciej może sprzedać mieszkanie bez podatku.

#4 Emeryt

Emeryt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2019 - 19:21

Osoby, które odziedziczyły nieruchomość przed 2019 rokiem, również będą miały prawo do zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat bez obowiązku zapłaty podatku. Przewidywane zmiany mają dotyczyć również spadkobierców, którzy odziedziczyli nieruchomość przed wejściem w życie nowego przepisu, czyli po 31 grudnia 2018 r. Nowe przepisy odnosić się będą do przychodów (dochodów) uzyskanych po 1 stycznia 2019 r. Decydujący więc będzie moment sprzedaży nieruchomości, a nie moment jej odziedziczenia. Zmiana więc obejmować będzie wszystkich, którzy podejmą decyzje o zbyciu nieruchomości po 31 grudnia 2018 r. Warto więc wstrzymać się ze sprzedażą nieruchomości  do chwili rozpoczęcia obowiązywania znowelizowanych przepisów.

Podsumowanie 

Podsumowując przepisy mające wejść w życie od 01 stycznia 2019 r. przewidują korzystne zmiany dla dziedziczących, wdowców i rozwodników. Osoby te będą miały możliwość szybszego zbycia nieruchomości niż po upływie pięciu lat od daty śmierci spadkodawcy, małżonka lub rozwodu. Pięcioletni okres, po upływie którego wolno będzie sprzedać nieruchomość bez PIT, w przypadku dziedziczenia będzie liczony od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę a w przypadku rozwodu od daty nabycia nieruchomości do majątku wspólnego.

#5 Emeryt

Emeryt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2019 - 19:41

Gościu, znalazłem przepis: Ustawa o PIT (art. 10 pkt 5)

5. W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

#6 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 222 postów

Napisano 18 marzec 2019 - 19:47

Moze Pan sprzedać bez podatku,
jezeli od chwili nabycia lub wybudowania domu
przez rodziców
minęlo nie mniej, niż 5 lat

#7 Emeryt

Emeryt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2019 - 20:50

Moze Pan sprzedać bez podatku,
jezeli od chwili nabycia lub wybudowania domu
przez rodziców
minęlo nie mniej, niż 5 lat

Jak zwykle Roma ratuje sytuację. Bardzo dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych