Skocz do zawartości


jak to zaksiegować?


wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2019 - 08:41

Dostajemy fakturę kosztową z której cześć to koszty Gminy. Wystawiam note księgową na Gminę obciążając ją częścią kosztów w kwocie brutto.

Jak tą operacje zaksięgować jako pomniejszenie kosztów?



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2019 - 09:45

201.../40..

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2019 - 11:41

A właśnie wyczytałam że "wskazane jest zaliczać na podst. art.3 ust.1pkt 32 UoR do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych." ? i które dobrze?



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2019 - 07:55

A ty zapewne tam tylko sprzątasz, czy taka biedulka bo kazali ci koleżankę zastępować?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 08:32

Mój Boże ile w tobie złości i nienawiści.  Nie masz zdania to nie pisz i nie siej jadu. Wyobraz sobie ze z takim zapytaniem wystapiłam do G..u i taką własnie odpowiedz dostałam.

A tu inny przykład. Dodam ze jestem zb.

 

Centrum kultury znajduje się w budynku, w którym mieści się również biblioteka. Rachunki za energię i ogrzewanie płaci centrum, a następnie notą księgową na podstawie porozumienia obciąża bibliotekę.

  • Jak zaksięgować zwrot poniesionego wydatku, np. za energię? Czy jako przychody na koncie zespołu 7 czy zmniejszenie kosztów na koncie zespołu 4?
  • Czy zwrot kosztów z biblioteki należy zaksięgować na kontach 130 „Rachunek bankowy” / 401 „Zużycie materiałów i energii”, czy też 130 „Rachunek bankowy” / 760 „Pozostałe przychody operacyjne”?

 

Ewidencjonowanie faktur kosztowych, które są podstawą refaktury, z całkowitym pominięciem kont kosztowych i ujmowanie ich na kontach rozrachunkowych czy rozliczeniowych jest nieprawidłowe.

Wyjaśnienie

Ogólne zasady dokumentacji operacji gospodarczych określają art. 21 i 22 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości). Nie wolno jednak zapominać o przepisach Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

Fakturę wystawia się w sytuacji wykonywania wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu VAT (art. 5 i art. 106b ustawy o VAT). Natomiast notę księgową (obciążeniową) — gdy jej przedmiotem nie są towary i usługi w rozumieniu ustawy o VAT, czyli np. wtedy, gdy centrum kultury nalicza odsetki karne albo kary umowne. Moim zdaniem, przy obciążeniu biblioteki opłatą za media centrum kultury powinno wystawić tzw. refakturę. Chyba, że instytucja kultury nie jest podatnikiem VAT, wtedy wystawienie noty księgowej będzie zasadne. Przypominam, że każda instytucja kultury ma obowiązek przyjąć politykę rachunkowości, a także rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Zasady ujmowania w księgach refaktur powinny być opisane w polityce rachunkowości centrum kultury.

Nieprawidłowe jest ewidencjonowanie faktur kosztowych, będących podstawą refaktury, z pominięciem kont kosztowych i ujmowanie ich na kontach rozrachunkowych czy rozliczeniowych, a także księgowanie refaktury jako zmniejszenie kosztów. Przychody i koszty związane z refakturowaniem mediów wiążą się najczęściej z działalnością operacyjną instytucji kultury pośrednio, a zatem należy je ujmować odpowiednio na koncie pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.

W księgach centrum kultury można dokonać następujących zapisów:

  1. Faktura za zakup mediów:
    • Wn 300 „Rozliczenie zakupu” — wartość netto,
    • Ma 221 „VAT naliczony” — kwota VAT podlegająca odliczeniu,
    • Ma 201 „Rozrachunki z dostawcami” — wartość brutto.
  2. Rozliczenie zakupu:
    • Wn 761 „Pozostałe koszty operacyjne”,
    • Ma 300 „Rozliczenie zakupu”.
  3. Refaktura dotycząca mediów biblioteki:
    • Wn 202 „Rozrachunki z odbiorcami” — kwota brutto,
    • Ma 222 „VAT należny” — kwota VAT należnego,
    • Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne” — wartość netto.

Warto pamiętać, aby koszty i przychody związane z refakturowaniem ująć w księgach rachunkowych w tym samym okresie sprawozdawczym.

Jeżeli instytucja kultury nie jest podatnikiem VAT, może wystawić notę księgową. Księgowanie noty obciążeniowej za media wygląda tak samo jak w przypadku faktury, z tym że należy pominąć zapisy dotyczące VAT.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 11 marca 2013 r. poz. 330; ost. zm. Dz.U. z 13 sierpnia 2015 r. poz. 1166)
  • Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 4 maja 2015 r. poz. 605)


#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 08:38

Zosiu, Gabi bardzo proszę Was o podpowiedz. Taki sposób księgowania mam opisany w swojej polityce rachunkowości. Oczywiście jako pomniejszenie kosztów byłoby najprościej, ale jak pisałam wyżej juz wcześniej przy refakturowaniu za energie dostałam taka odpowiedz z G-nu.



#7 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3031 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 18 marzec 2019 - 16:39

wg.mnie to powinno być refakturowanie



#8 Guest_BDMB

Guest_BDMB
  • Goście

Napisano 19 marzec 2019 - 09:43

W tym przypadku nie można pomniejszać kosztów. Wynika to wprost z  UoR art.7 ust.  3.

"Nie można kompensować ze sobą wartości różnych co do rodzaju aktywów i pasywów, przychodów i kosztów związanych z nimi oraz zysków i strat".

 

Centrum  dokonało zakupu energii - powstał koszt operacyjny.

Centrum odsprzedaje gminie  energię  -  powstaje przychód operacyjny.

 

Zmniejszenie kosztów oznacza kompensatę poniesionego kosztu i  uzyskanego przychodu czyli złamanie w/w przepisu.

 

Jeżeli dokonując zakupu energii poniesiono koszt operacyjny to dokonując odsprzedaży energii uzyskujemy  przychód operacyjny.



#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 marzec 2019 - 10:14

A ten znowu tu?
Chłopie skup się na swojej firmie nie pisz głupot, to budżet a ty się na tym nie znasz

#10 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 21 marzec 2019 - 09:59

U mnie refaktura i przychód.



#11 MarekSwit

MarekSwit

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 21 marzec 2019 - 11:16

Może po prostu lepiej księgowej zapytać?


Nie daj się omamić!




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych