Skocz do zawartości

Zdjęcie

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - ponowne przeliczenie

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671553 postów

Napisano 09 marzec 2019 - 07:54

Przeliczenie wysokości emerytur po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę jest niekonstytucyjne. Kwota emerytury została pomniejszona o wypłaty pobrane w ramach wcześniejszej emerytury. Trybunał Konstytucyjny przyznał im prawo do tzw. sanacji konstytucyjnej, w związku z czym emerytury powinny być ponownie przeliczone.

Powrót do artykułu: Emerytury kobiet z rocznika 1953 - ponowne przeliczenie

#2 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 09 marzec 2019 - 07:54

To od kiedy mozna składać wnioski o przeliczenie?

#3 Guest_Elżbieta 1953

Guest_Elżbieta 1953
  • Goście

Napisano 09 marzec 2019 - 10:08

Czy kobiety z rocznika 1953, które przeszły na emeryturę w 2008 roku i do ukończenia 60 roku życia nie pracowały już też mają prawo do przeliczenia emerytury? Skończyłam 60 lat w 2013 i złożyłam wniosek o przeliczenie ale wyszło mi mniej niż emerytura którą już pobierałam więc zostałam przy pierwotnie wyliczonej emeryturze. Mam prawo do ponownego przeliczenia?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 marzec 2019 - 10:25

Dzwoniłam do ZUS wczoraj 7 marca na infolinii nic nie wiedza

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 marzec 2019 - 10:29

Ja pracowałam ponad 3 lata alemialam ograniczone prawem zarobki i też po ponownym przeliczeniu wyszło mi mniej

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 marzec 2019 - 17:47

Ile otrzymam netto zkwoty 1628 rocznik 1953

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 marzec 2019 - 15:55

prosze o informacje kiedy mozna skladac do ZUS ,czy potrzeba ustawy czy wyrok Trybunału jest obowiazujacy

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 marzec 2019 - 16:35

1 miliard na 140 tys oszukany emerytek to wychodzi ponad 7 tys na jedna.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 marzec 2019 - 17:47

Ale wcześniej czytałam o 4 miliardach dla pokrzywdzonego rocznika 53, wiec coś tu nie gra, może to na przestrzeni 50 lat, które aja do dozycia

#10 Guest_zuza

Guest_zuza
  • Goście

Napisano 10 marzec 2019 - 18:42

Jestem rocznikiem 1951 r byłam na wcześniejszej emeryturze , po ukonczeniu 60 lat w 2011 r zlozyłam wniosek o emeryturę powszechna. Dostałam odpowiedz, przeliczą mi ponownie jak przepracuję 30 m-cy

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 marzec 2019 - 09:56

Wyrok jest ale wykonanie pewnie jak już niewiele z nas zostanie

#12 Guest_grazyna1953

Guest_grazyna1953
  • Goście

Napisano 11 marzec 2019 - 11:26

może ktoś wie czy już można się zglaszac na przeliczenie emerytury,kazdy miesiąc to strata

#13 Guest_emerytka

Guest_emerytka
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 14:04

Tutaj należ ZDECYDOWANIE PODKREŚLIĆ, ze w stosunku do rocznika kobiet z 1953 r i mężczyzn z 1948 roku PRAWO ZADZIAŁAŁO WSTECZ ( rządy PO-PSL) , bo te roczniki były ostatnimi, które nie powinny obowiązywać nowe przepisy, TE ROCZNIKI MIAŁY ZERO DNI OKRESU PRZEJŚCIOWEGO, a wojsko, policja ma 15 letni okres przejściowy. Kobiety były waleczne i TK oddał im sprawiedliwość - walczyłyśmy 6 lat o nią, obrażano nas, wszyscy decydenci udawali, że nic się nie stało, ale TK uznał nasze racje i dziękujemy z całego serca- sprawiedliwość jeszcze jest w naszym kraju.

#14 Guest_Janka 53

Guest_Janka 53
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 09:17

W zusie czekają na przepisy wykonawcze. Wyliczony miliard skutków jest z kosmosu, bo przecież po niekorzystnym przeliczeniu pozostawalysmy na emeryturze wczesniejszej, więc nie będą nam wyrownywac niewyplaconych skutków. W moim przypadku wyliczono mi 300 zł mniej w stosunku do wyplacanej wcześniejszej emerytury, wiec pozostała na starej i chyba wszystkie tak postąpił.

#15 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 10:18

ktos napisze moze ile zyska sie na przeliczeniu w konkretnym miesiacu marzec kwiecien lipiec ?

#16 Guest_1953

Guest_1953
  • Goście

Napisano 14 marzec 2019 - 10:44

ale teraz po nowym przeliczeniu będą większe emerytury,moja kolezanka co razem pracowaliśmy ale dwa lata starsza odemnie zdazyla przeliczyć prze 1 stycznia 2013r robila przeliczenie w 2012r majac 60 lat i dostala 300 zl więcej emerytury,a oni nas oszukali,co z tego ze wcześniej poszliśmy na emeryture,ale nikt nas nie informowal ze będzie emerytura zanizona,mowilo się ze to 100 procent emerytury,jak bym się w 55 latach zwolnila i ubiegala się o emeryture w wieku 60 lat to bym dostala więcej,ktos powie ze 5 lat brałam wcześniej,mnie np. zmusili na odejście na wczesniejsza emer. ale na emeryturze nie jest się tylko 5 lat, mysle ze wiele dluzej,, no i zobaczymy co dalej będzie z tym przeliczenie, miesiące uciekają,mam już 66 lat i cale 6 lat do tylu,po co wysylali na emerytury,trzeba było to nazwac zasiłek przed emerytalny to nie było by problemu, no poczekamy

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2019 - 11:59

1 miliard na 140 tys oszukany emerytek to wychodzi ponad 7 tys na jedna.

To 1 mld rocznie, więc na miesiąc ok 700 zł, będą takie, które dostaną 1200, a będą takie, które 200, a też nie wszystkie kobiety '53 po osiągnięciu wcześniejszej emerytury pracowały, więc to czysto teoretyczne obliczenia. Statystyka.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2019 - 12:00

ktos napisze moze ile zyska sie na przeliczeniu w konkretnym miesiacu marzec kwiecien lipiec ?

Do ZUSu idź tego nikt inny nie jest w stanie obliczyć, a ZUS poda i tak orientacyjnie.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2019 - 12:01

może ktoś wie czy już można się zglaszac na przeliczenie emerytury,kazdy miesiąc to strata

Nie można, wyrok nie został jeszcze opublikowany w dzienniku urzędowym.

#20 Guest_Eva

Guest_Eva
  • Goście

Napisano 15 marzec 2019 - 06:54

Jestem z rocznika 1953.Pobieralam wcześniejszą emeryturę .Do osiągnięcia pelnego wieku emerytalnego czyli 60 lat i 3 m- cy,emerytura była pomiejszana chyba o kwotę ok.580 zł( nie pamiętam dokładnie).Po osiągnięcu wieku emerytalnego z urzędu zaprzestano odlicznia tej kwoty.W miedzyczasie jej wypłata była zawieszona.Pracuję do dziś nigdy nie rozwiązywałam umowy o pracę by muc ją pobierać emeryturę,a był taki okres po zawieszeniu jej wypłaty.Trybunał K przywrócił jej wypłacanie.W którym okresie moja podstawa wyskosci emerytury została zmiejszona?Czy mozna podać jakis przykład?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych