Skocz do zawartości

Zdjęcie

Działka drogowa granicząca z posesją

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 krissjas

krissjas

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 marzec 2019 - 14:32

Witam, mam zapytanie o zmianę statusu działki drogowej a mianowicie czy jest to prawnie możliwe a jeśli tak to kto mógłby to zrobić.
Sprawa wygląda tak, w grudniu 2017 zakupiliśmy niewielką działkę ze starym domem, który aktualnie jest 'nadbudowywany, rozbudowywany i zmieniana jest konstrukcja dachowa'. Poprzedni własciciele (rodzeństwo w spadku po rodzicach) nie mieli żadnych informacji o przylegającej działce z przodu posesji, poza bramą oprócz tego, że jest ona używana jako droga dojazdowa i przynależy do urzędu miasta. Pochodziłem, popytałem i okazało się, że nic się z tym 'fantem' zrobić nie da. Tzn. chciałbym to zaadaptować, ogrodzić czy to na zasadzie wieczystej dzierżawy czy też wykupienia ale Pani w Zarządzie Dróg i Mostów była nieugięta, tak ma zostać i basta, bo działka drogowa, bo nie można i wogóle. Pytanie takie zatem, czy mółbym wystąpić w jakikolwiek sposób o przyznanie mi tego terenu? O 'oddrogowienie' tego kawałka, który miasto i tak nie zagospodaruje a 'życzliwi' sąsiedzi z bloków często używają jako miejsce składowania worków ze śmieciami.
Z góry dziękuje za wskazówki, pozdrawiam

#2 krissjas

krissjas

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 marzec 2019 - 14:33

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

#3 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 04 marzec 2019 - 14:46

Niewiele możesz zrobić. Możesz pisać do właściciela działki z prośbą o wykupienie/dzierżawę, ale to ich dobra wola. Jak rozumiem brama wyjazdowa jest postawiona tak sobie i nie służy do wyjazdu z Twojej posesji, bo masz inny dojazd?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2019 - 14:46

No z jakiej racji?
Jeśli teren należy do miasta i jest drogą dojazdową, być może również do innych posesji bądź bloków to nie można sobie przygarnąć.
Zwróć się z tym do właściciela, czy5miasta a nie forumowiczów

#5 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 14:15

Dzień dobry,

mamy podpisaną umowę kredytową i umowę przedwstępną na zakup działki zabudowanej domem. Podczas weryfikowania nieruchomości przez Notariusza okazało się, że  do domu prowadzi droga prywatna. 

Będziemy odkupować od właścicieli udział w drodze - 1/10 czyli ok. 1,5 ara. Moje pytanie brzmi jak wycenić tą działkę drogową? Kwota musi być wyszczególniona w akcie notarialnym, żeby nie zmieniać umowy kredytowej z bankiem. 

Z góry dziękuję za pomoc.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 14:22

Stać cię na taki zakup to chyba też na rzeczoznawcę.

#7 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 14:30

Gdyby ktoś wiedział jak takie kwestie wyglądają np. u deweloperów i jak wyceniają udział w działce drogowej byłabym wdzięczna za pomoc. 

#8 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 14:42

Stać cię na taki zakup to chyba też na rzeczoznawcę.

Jakby mnie było stać to nie brałabym kredytu bankowego i teraz nie miałabym problemu ;-) 

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 15:20

A jednak na kredyt też musi być stać.
Zlituj się kobieto! Na forum oczekujesz takiej odpowiedzi?

#10 Kludyna2

Kludyna2

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 14 październik 2019 - 15:22

Może spróbuj zapytać jakiegoś radcy czy można z tym coś zrobić. Ja mogę polecić Ci Pana Karola Wieczorskiego z JST, zna się na prawie i ma duże doświadczenie. To były sędzia więc może będzie umiał coś więcej doradzić. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych