Skocz do zawartości

darowizna na zakup działki dla córki, co z zięciem?

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_terma

Guest_terma
  • Goście

Napisano 25 luty 2019 - 22:19

Cześć
mam kilka pytań.
Planuję zakup działki, na którą pieniądze otrzymam w formie darowizny od ojca. 
Sam akt notarialny zakupu tej działki miałby być sporządzony tak, by kupującymi byli ja i mój mąż. 
Czy wtedy można w akcie notarialnym wpisać, że pieniądze na zakup otrzymałam JA i tylko JA w drodze darowizny od ojca?
Jak wtedy wygląda kwestia podatku od darowizn (wiem, że ja jestem zwolniona) jeśli chodzi o mojego męża? Czy będzie musiał pokryć ten podatek z racji tego, że wpisany będzie w akcie jako kupujący?
Jak wygląda sytuacja w razie "w", gdyby doszło do rozwodu? Jak wtedy dzielony jest taki majątek?

Dziękuję za każda odpowiedź.

#2 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 25 luty 2019 - 23:31

Darowizna to jedna rzecz, a zakup działki to druga.

Pieniądze z darowizny są Twoim majątkiem odrębnym, jednak jesli kupicie wspólnie działkę - to wejdzie ona do majątku wspólnego, a kwestia "pochodzenia" pieniędzy w tym momencie nie będzie miała znaczenia. W razie rozwodu podział zasadniczo pół na pół (całego majątku, nie konkretnie tylko działki), jeśli się nie dogadacie. Można domagać się jednak ustalenia nierównych udziałów uzasadniając to tym np., że Ty wniosłaś więcej do majątku, a działkę nabyłaś za majątek odrębny. Ale trzeba się liczyć z rożnym rozstrzygnięciem.

Aby "w  razie czego" działka była na pewno Twoja, możesz:

- kupić ją tylko na siebie (składasz oświadczenie przed notariuszem, że nabywasz ją za majątek odrębny, a mąż potwierdza - dla uniknięcia kłopotów w przyszłości),

- pozwolić kupić ją ojcu, który zamiast pieniędzy daruje ci już samą działkę.

#3 Guest_Mila

Guest_Mila
  • Goście

Napisano 26 maj 2020 - 13:32

Czasami warto się zwrócić po profesjonalną pomoc. Ja z takiej skorzystałam w Kancelarii Cejrowski w Gdańsku i nie żałuję, bo zamiast siedzieć i się zastanawiać, sprawa już dawno znalazła swój finał. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych