Skocz do zawartości

Zwolnienie chorobowe w ciąży i sposób naliczania.

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 23 luty 2019 - 12:53

Czy mógłbym prosić o pomoc w obliczeniu z których miesięcy powinna zostać naliczona średnia do 100% zwolnienia w czasie ciąży (oraz 80% zasiłku macierzyńskiego)?

Żona w obecnej firmie pracuje od 2017, do czerwca b.r. pracowała na pół etatu, następnie w lipcu przeszła na pełen wymiar pracy.

Zakładam, że średnią zarobków liczy się od lipca, jednak w międzyczasie pojawiły się też dwa zwolnienia lekarskie (praca z  chorymi ludźmi).

Czerwiec - pełna wypłata (pół etatu)

Lipiec - pełna wypłata

Sierpień - pełna wypłata + 10% premii

Wrzesień - pełna wypłata

Październik - pełna wypłata

Listopad - wypłata + 9 dni L4

Grudzień - pełna wypłata + ZFŚ

Styczeń - wypłata + 5 dni L4

Luty - żona pracowała tylko 5 dni po czym poczuła się gorzej i jest obecnie na zwolnieniu (miesięcznym póki co)

Bardzo proszę o podpowiedź, z których miesięcy będzie liczona średnia zarobków (żona w Listopadzie dostała podwyżkę).

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13018 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2019 - 16:19

Podstawa chorobowego w lutym będzie taka sama jak w styczniu, a praktycznie taka sama jak w listopadzie, bo pomiędzy chorobami nie ma 3 miesięcy przerwy. Czyli wejdą miesiące lipiec-październik.

Podwyżka w listopadzie nie wpływa na podstawę chorobowego, jak również wypłata z Funduszu Socjalnego. 

#3 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 23 luty 2019 - 19:17

Dziękuję bardzo, mam jeszcze jedno pytanie którym chcę rozwiać ostateczne wątpliwości.

Czy zakładając hipotetyczne zarobki 1000 zł/mc od lipca do października, możemy się spodziewać 1000 zł/mc w przypadku zwolnienia lekarskiego (kod "B") i 800 zł netto na urlopie rodzicielskim i macierzyńskim?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13018 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2019 - 21:11

podstawę chorobowego liczy się tak;

1.000 - 13,71 % /składki społeczne/ = 862,90 : 30 = 28,76 zł 

to jest stawka zasiłku za 1 dzień 

28,76 x 31 dni = 891,56 brutto 

28,76 x 30 dni = 862,80 brutto  

#5 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 23 luty 2019 - 22:08

Przepraszam, ale pogubiłem się (z mojej winy).

Czy mogę prosić o podanie kwoty netto na miesiąc w przypadku średniej zarobków 2 574,86 zł NETTO (3 600 zł BRUTTO)?

Chodzi o L4 z kodem "B" oraz urlop rodzicielski i macierzyński (12x80%).

Dopytuję, ponieważ firmie żony zdarzało się już w przeszłości nie do końca dokładnie naliczać kwoty świadczeń związanych z ciążą.

Koleżanki żony otrzymywały finalnie wyrównania, jednak długo się o nie domagały.

Więcej pytań nie będzie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych