Skocz do zawartości


Podstawa wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_janek.pal

Guest_janek.pal
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 20:16

Pracownik zatrudniony od kwietnia 2018 na umowę o pracę na pełen etat. Dodatkowo kilka razy zawierana z nim była umowa zlecenia (ostatnia skończyła się w grudniu 2018). W lutym pracownik przyniósł zwolnienie chorobowe na 6 dni. Naliczam wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz za przepracowanie dni, czy do podstawy doliczam wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia (oprowadzane od niej były wszystkie składki) czy tylko wynagrodzenie z umowy o pracę od kwietnia 2018 do stycznia 2019?#2 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 21:01

W tym przypadku nie, ponieważ do podstawy wlicza się tylko trwające zlecenie bo choć

wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia stanowi podstawę wymiary świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, czyli m.in. do:

    wynagrodzenia chorobowego,

    zasiłku chorobowego,

    zasiłku macierzyńskiego,

    zasiłku opiekuńczego,

    świadczenia rehabilitacyjnego.

to w tym przypadku : Wystąpiła niezdolność do pracy po zakończeniu umowy zlecenia

Jeżeli wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie z własnym pracownikiem zostało wypłacone w okresie, z którego wynagrodzenie z umowy o pracę przyjmowane jest do podstawy wymiaru zasiłku, powinno być wliczone w podstawę wymiaru zasiłku przysługującego z tytułu zatrudnienia tylko w okresie trwania takiej umowy, czyli niemożliwe jest zaliczenie do postawy wymiaru zasiłku przychodu z tytułu umowy zlecenie za okres po terminie, do którego umowa była zawarta.

Przykład

Firma X zawarła umowę zlecenia z własnym pracownikiem panem Maciejem na okres od 1 stycznia 2018 r. do 28 lutego 2018 r., wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie zostało wypłacone na koniec stycznia oraz na koniec lutego.

Pan Maciej zachorował w maju 2018 r. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie można wliczyć wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie, gdyż nie trwały one w czasie niezdolności do pracy pracownika. Należy uwzględnić jedynie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych