Skocz do zawartości

Umowa o pracę, l4, ciąża, zus

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Maga

Guest_Maga
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 13:59

Mam pewien problem, proszę o pomoc.

Od 18 grudnia jestem na umowie o pracę na czas nieokreślony na 1/2 etatu 2250 zł brutto. 

Jestem w trakcie starania się o dziecko a przy okazji niestety choruję dość mocno ostatnio. 

Stąd moje dwa pytania. 

1. Jeśli teraz dostanę od lekarza l4 z powodu choroby przewlekłej ( dermatologia ) to jak zus będzie płacił za chorobowe? 

2. Jeśli zajdę w ciążę maj - czerwiec to idąc powiedzmy od sierpnia - września na l4 ( fizyczna praca ) to jak zus będzie wypłacął wtedy l4? 

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 luty 2019 - 22:30

1. najpierw to pracodawca będzie płacił wynagrodzenie chorobowe, którego podstawa będzie wyliczona z kwoty wynagrodzenia jakie masz na umowie o pracę. Czyli 2.250,- minus składki społeczne /13,71 %/.

I z tego bierze się 80 %. 

2. przy stałym wynagrodzeniu podstawa późniejszego zasiłku chorobowego będzie tak samo liczona, ale nie 80 %, tylko 100 %. 

#3 Guest_maga

Guest_maga
  • Goście

Napisano 24 luty 2019 - 10:52

Rozumiem, ale...

1. Pracodawca pracodawcą, a Zus? Czy należy przepracować cały pełny rok aby uzyskać całe 80% kwoty z umowy? 

2. Również nie ma znaczenia czas trwania umowy? 

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 luty 2019 - 11:09

Rozumiem, ale...

1. Pracodawca pracodawcą, a Zus? Czy należy przepracować cały pełny rok aby uzyskać całe 80% kwoty z umowy? 

Rozumiem, ale...

1. Nie trzeba pracować cały rok, obliczenia będą z przepracowanych miesięcy.

2. Nie ma znaczenia. Co najwyżej, przy krótkim stażu ZUS "prześwietli" Twoje zwolnienie lekarskie, co do zasadności.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy