Skocz do zawartości


"Trzynastka"


wróć do serwisu Kadry 38 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2020 - 12:59

prosze o potwierdzenie czy na pewno dodatek specjalny otrzymany kilka razy w roku, ale na okres 8 dni + 16 dni+ 3 dni + 10 dni, nie wchodzi do podstawy trzynastki?



#22 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2020 - 13:21

Ja bym wliczała, na korzyść pracownika. Nie był wypłacony jednorazowo a kilkakrotnie.



#23 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 styczeń 2020 - 14:16

https://samorzad.inf...trzynastki.html

#24 Guest_Maryla

Guest_Maryla
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2020 - 14:49

Prosze Panie o podpowiedź, czy składnik 220 (stażowe od chorobowego) wliczamy do podstawy trzynastki czy nie Dodatek stażowy był pomniejszany za chorobowe .



#25 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3632 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 13 styczeń 2020 - 15:51

Do przypadku nr 1 w poście Eweliny. Czy mógłby ktoś napisać dlaczego tam ma się należeć trzynastka? Przecież pracownica ponad 6 m-cy była na chorobowym... i jak mniemam przed 31.12 nie poszła na macierzyński.

Ja też tak uważam,że w 1 i 2 przypadku trzynastka nie przysługuje



#26 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 styczeń 2020 - 20:56

Prosze Panie o podpowiedź, czy składnik 220 (stażowe od chorobowego) wliczamy do podstawy trzynastki czy nie Dodatek stażowy był pomniejszany za chorobowe .

Samodzielne myślenie to zawsze ból dla leniwych
https://oficynafk.pl...roby-13658.html

#27 Guest_Maryla

Guest_Maryla
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2020 - 07:48

Niestety dostęp do artykułu jest zablokowany (: Mogę prosić o pomoc? Jest to sytuacja, kiedy pracownica przerwała wychowawczy i poszła na kolejne zwolnienie ciążowe. Miała wypłacane stażowe chorobowe i L4



#28 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 styczeń 2020 - 08:31

https://kadry.infor....trzynastka.html

#29 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2020 - 10:24

ZosiaA a co w sytuacji, gdy pracownik  był zatrudniony do 30.06 i ma jeden dzień urlopu okolicznościowego? Trzynastka się należy?



#30 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 styczeń 2020 - 11:09

ZosiaA a co w sytuacji, gdy pracownik  był zatrudniony do 30.06 i ma jeden dzień urlopu okolicznościowego? Trzynastka się należy?

Uważam, że NIE.
U mnie by nie dostał.

#31 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2020 - 12:29

Witam

 

Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 01.09.2019 do 25.06.2020 należy się 13stka za 2019????



#32 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2020 - 11:44

Ja też tak uważam,że w 1 i 2 przypadku trzynastka nie przysługuje

Też tak uważam, mam jeszcze wątpliwości co do 4 przypadku.



#33 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2020 - 12:25

Iwona: zgodnie z ustawą (art. 2) nauczyciel, który podjął pracę zgodnie z organizacją pracy szkoły (01.09=nowy rok szkolny) nabywa prawo do "trzynastki".

Iza: przypadek nr 4 wg mnie kwalifikuje pracownika do nagrody rocznej (przepracowane 183 dni, a wystarczy 180 dni aby otrzymać "13tkę")



#34 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2020 - 11:53

co do chorobowego i "13" są dwa stanowiska:

1. z ustawy o "13" gdzie ważny jest efektywny czas wykonywania pracy

2. stanowisko ministerstwa pracy i polityki społecznej, że ważny jest okres pozostawania w stosunku pracy (tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z 13 grudnia 2005 r., sygn. akt II PZP 9/05, OSNP 2006/7-8/109)

 

czyli wybierz sobie swój model i tak rób :]



#35 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 styczeń 2020 - 13:56

co do chorobowego i "13" są dwa stanowiska:
1. z ustawy o "13" gdzie ważny jest efektywny czas wykonywania pracy
2. stanowisko ministerstwa pracy i polityki społecznej, że ważny jest okres pozostawania w stosunku pracy (tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z 13 grudnia 2005 r., sygn. akt II PZP 9/05, OSNP 2006/7-8/109)
 
czyli wybierz sobie swój model i tak rób :]

A co tu wybierać?
Ustawa jest przepisem nadrzędnym nad jakimś tam stanowiskiem, choćby i ministerstwa.

#36 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2020 - 15:59

ZosiaA Często masz rację ale to nie powód, żeby traktować innych z góry bo nie jesteś alfa i omegą...

 

Pracownik nr 1: Przepracowany okres 01.01.2019 - 10.06.2019 (888 h czyli 111 dni), od 11.06.2019 - 31.12.2019  chorobowe (ciąża).

Na zwolnieniu pracownik był ponad pół roku i nie ma mowy, żeby zaszedł wyjątek w postaci urlopu macierzyńskiego więc pracownik nie nabywa prawa do "13".



#37 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 styczeń 2020 - 16:57

"ZosiaA Często masz rację ale to nie powód, żeby traktować innych z góry bo nie jesteś alfa i omegą..."
Oczywiście, że nie jestem alfą i omegą, co nie upoważnia ciebie do zwracania mi uwagi :)

#38 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 08:47

Witam,

Mam parę przykładów które mnie nurtują :

1. pracownik obsługi zatrudniony kilka lat do 31 stycznia.2019r - w tym że w styczniu był również na l-4, czy jemu sie należy 13? w danym roku nie przepracował pół roku efektywnie, jednak pozostawał w ciągłym zatrudnieniu powyżej pół roku.

 

2. nauczyciel zatrudniony od 16 września do 31 grudnia  - czy należy mu się 13????

Bardzo proszę o interpretację.



#39 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 08:59

AGNIESZKA:

1. Pracownik pracował tylko miesiąc (efektywnie mniej niż miesiąc z uwagi na zwolnienie lekarskie) czyli nie wypełnił ustawowych wymogów i trzynastka mu się nie należy. Oczywiście o ile nie wystąpiły inne okoliczności zapisane w ustawie dające prawo do "13tki" mimo braku 6 m-cy efektywnej pracy (np. macierzyński lub zwolnienie z uwagi na przejście na emeryturę).

2. Nauczyciel może dostać trzynastkę jeżeli został zatrudniony zgodnie z organizacją pracy szkoły np. 01.09





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych