Skocz do zawartości


Zdjęcie

Składki ZUS/zdrowotne w działalności wykonywanej osobiście.


wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 zbigwen

zbigwen

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 luty 2019 - 22:42

1. Czy prowadząc działalność wykonywaną osobiście należy opłacać składki ZUS - społeczne oraz zdrowotną albo tylko zdrowotną?

 

2. Czy prowadząc działalność wykonywaną osobiście i jednocześnie pracując na umowie zlecenie, nie osiągając przy tym z tego drugiego tytułu minimalnego wynagrodzenia należy opłacać skłądki?

I czy ewentualnie można je odliczyć od dochodu w rozliczeniu z US?

 



#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13010 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2019 - 23:24

Co konkretnie oznacza tu "działalność wykonywana osobiście" ?



#3 Uslugiksiegowe

Uslugiksiegowe

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 18 luty 2019 - 09:46

Witam

 

Oferujemy kompleksowe wsparcie doradcze w zakresie prawa podatkowego.

Odpowiemy na pytania oraz rozwiejemy wątpliwości.

 

 

KONTAKT: oferta@ksiegowosc-spolek-zoo.pl 

TELEFON: 12 378 38 35



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2019 - 19:17

Co konkretnie oznacza tu "działalność wykonywana osobiście" ?

Dochody z tyt. art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13010 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2019 - 22:25

Dochody z tyt. art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

No i co to wnosi do tematu ? Przecież wiadomo gdzie w ustawie to jest napisane. 

Pytanie było do zbigwen - może on odpowie czym konkretnie się zajmuje, na jakich zasadach i poda więcej informacji. Samemu nie opłaca się składek społecznych nie mając tytułu do ubezpieczeń.   



#6 zbigwen

zbigwen

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 luty 2019 - 06:04

Działalność wykonywana osobiście w zakresie udzielania korepetycji. Rozliczam się z US wpłacając co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy. Nie mam założonej działalności gospodarczej, a w niektórych miesiącach przychody z tyt. udzielania korepetycji przekraczają połowę minimalnego wynagrodzenia, więc nie mogę tego prowadzić jako działalność bez rejestracji. Nie odprowadzam przy tym składek ZUS, ponieważ pracuję jeszcze na umowę zlecenie (czy prawidłowo?) i składki zdrowotnej. Dochody z tyt. umowy zlecenia są niższe niż minimalne wynagrodzenie. Czy w związku z tym powinienem tak jak w przypadku działalności gospodarczej odprowadzać co miesiąc składkę zdrowotną z tyt. działalności wykonywanej osobiście?

 

Dziękuję za pomoc.



#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13010 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 luty 2019 - 22:43

moim zdaniem nie 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych