Skocz do zawartości

Urlop macierzyński przed porodem

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Asa

Guest_Asa
  • Goście

Napisano 17 luty 2019 - 10:24

Witam, proszę o wyjaśnienie mi takiej sytuacji:

Co jeśli kobieta ma termin porodu na 19.02 i do tej daty ma wystawione zwolnienie lekarskie, a lekarz prowadzący oznajmił, że na dalsze dni już zwolnienia nie wystawi i może sobie wziąć urlop macierzyński? Dodał, że gdyby poród nie nastąpił do 19.02 należy poczekać 5-6 dni i wtedy gdyby dalej nic się nie działo zgłosić się do szpitala. Przeczytałam, że urlop macierzyński jest możliwy przed porodem, ale trzeba go wziąć na minimum 2 tygodnie przed( chybaże coś źle zrozumiałam, z tego co czytałam - proszę o sprostowanie) ;) Zastanawiam się teraz co mam zrobić, już nie chodzi o to, że nie chcę korzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem bo te kilka dni nie robią mi różnicy, jednak nie wiem czy jeśli 20.02 napiszę wniosek o urlop macierzyński od dnia 20.02 do dnia porodu czy pracodawca go uwzględni. Kolejną sprawą jest to, że chciałam po porodzie złożyć jeden wniosek, w którym informuję, że po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego od razu przechodzę na rodzicielski. Czy w tym przypadku będę musiała składać dwa wnioski? Pierwszy od 20.02 do dnia porodu a potem od dnia porodu do skończenia rodzicielskiego? Jeśli to ma znaczenie mam umowę o pracę. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi co powinnam zrobić.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2019 - 08:04

Musisz mieć zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu i możesz złożyć jeden wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski, przed porodem można wykorzystać do 6 tygodni macierzyńskiego, nie ma wskazanego minimalnego okresu.

#3 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 18 luty 2019 - 08:20

Jak nie chce wystawić dalszego ZLA? Widzę, że takie działania są nagminne. Powiedz lekarzowi niech w takim razie wystawi Tobie zdolność do pracy. Zobaczysz co zrobi.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2019 - 12:49

Chodziłam prywatnie i niestety każda wizyta kosztuje..dodatkowo mam dosyć daleko bo ok 50km w jedną stronę. Wcześniej mieszkałam tam, gdzie miałam lekarza, ale się przeprowadziłam a już nie chciałam nic zmieniać i tak kilka miesięcy jeździłam na wizyty. Nie było problemu ze zwolnieniem (jestem na nim od 5mies. ciąży), a teraz nagle nie chce wystawić na te kilka dni. Jechać i się kłócić mi się nie opłaca, bo stanowczo powiedział, że mam iść na macierzyński jak nie urodzę w terminie, koszt wizyty i przejazdu jak i tak nic nie załatwię nijak mi się nie opłaca.. Na środę umówiłam sobie wizytę u swojego lekarza ogólnego może on mi wystawi..Narazie nie wysyłam żadnego wniosku o urlop..zobaczę, może do 22.02 maluszek się zdecyduje przyjść na świat to wtedy z tego co się orientuję jest możliwość wystawienia Zl 3dni wstecz...no chybaże się okaże, że w środę dostanę zwolnienie od swojego lekarza to wtedy do dnia porodu już nie będę się musiała martwić o luki w papierach...A co do zaświadczenia o terminie porodu to dawałam pracodawcy na początku z wyznaczoną datą na 19.02., teraz nie dostanę ze zmienioną datą, bo jak sam powiedział, będzie po terminie to poczekać max 5 dni i jak się dalej nic nie zadzieje to do szpitala...

#5 Guest_Asa

Guest_Asa
  • Goście

Napisano 18 luty 2019 - 13:02

Czy może lepiej nie kombinować, odwołać wizytę u lekarza ogólnego i wysłać ten wniosek o macierzyński? Bo z jednej strony to niesprawiedliwe, ale z drugiej jak mam ciągle tym się stresować to może lepiej wziąć ten macierzyński..

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2019 - 13:43

Idź do rodzinnego, z dzieckiem lepiej być dłużej niż krócej, nawet jeżeli chodzi tylko o kilka dni.

Szpitale nie chcą wystawiać przy porodzie L4 wstecz wychodząc z założenia, że masz prawo do macierzyńskiego, poza tym musiałabyś leżeć w szpitalu, żeby ci w ogóle za okres wsteczny L4 wystawili.

#7 Guest_Asa

Guest_Asa
  • Goście

Napisano 18 luty 2019 - 15:07

Idź do rodzinnego, z dzieckiem lepiej być dłużej niż krócej, nawet jeżeli chodzi tylko o kilka dni.

Szpitale nie chcą wystawiać przy porodzie L4 wstecz wychodząc z założenia, że masz prawo do macierzyńskiego, poza tym musiałabyś leżeć w szpitalu, żeby ci w ogóle za okres wsteczny L4 wystawili

No właśnie...mam prawo a nie obowiązek. A co jeśli lekarz rodzinny też mi nie wystawi ZLA i będę zmuszona wysłać wniosek, który dojdzie z opóźnieniem?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy