Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej 2019


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516214 postów

Napisano 12 luty 2019 - 13:28

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Zapoznaj się z obowiązującym rozporządzeniem z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Powrót do artykułu: Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej 2019

#2 Guest_Tola

Guest_Tola
  • Goście

Napisano 12 luty 2019 - 13:28

Czy ktoś sprawdza to co jest tu wstawiane? Z tych wypocin można wnioskować, że w 3 miejscach mają wystepować zaswiadczenia lekarskie.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 luty 2019 - 14:37

Z tych wypocin można wnioskować, że w 3 miejscach mają wystepować zaswiadczenia lekarskie.

 


Tak było i do tej pory, ale jak ktoś jest totalnym ignorantem, to może go to dziwić.



#4 Guest_gość1

Guest_gość1
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 12:49

"Czy ktoś sprawdza to co jest tu wstawiane? Z tych wypocin można wnioskować, że w 3 miejscach mają wystepować zaswiadczenia lekarskie." Proszę zgłębić wiedzę, ponieważ nie do końca tak jest. W części A maja być skierowania i orzeczenia lekarskie ,ale dotyczące zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy. W części B natomiast skierowania i orzeczenia dotyczące aktualnego zatrudnienia. Polecam sprawdzać wskazane w przepisach artykuły i odniesienia.

#5 Guest_Ignorant

Guest_Ignorant
  • Goście

Napisano 26 luty 2019 - 10:44

A dlaczego mam żądać od potencjalnego pracownika skierowań i orzeczeń lekarskich od poprzedniego pracodawcy ?! Na jakiej podstawie ?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 luty 2019 - 11:02

Żądać nie musisz, ale możesz przyjąć na podstawie art. 229 par. 11 pkt. 2 kp Ignorancie.

 

I nie krzycz (?!), bo ignorancja doprawdy nie jest powodem do głośnego manifestu.



#7 Guest_ja on

Guest_ja on
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2019 - 17:13

Gość nie rób z igieł wideł. Po cholerę są mi potrzebne badania w sytuacji gdy np. pracownik będzie wykonywał całkowicie inną pracę? I tak muszę go skierować na badania i tak, więc nie bij piany. Przerost formy nad treścią też nie jest wskazany.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych