Skocz do zawartości


akta osobowe a ponowne zatrudnienie po 0-01-2019- okres przechowywania


wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Sonia

Guest_Sonia
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 12:34

Witam, mam pytanie,

 zwolniliśmy pracownika 15-12-2018 ( obowiązek 50 lat przechowywania akt osobowych) obecnie zatrudniliśmy go ponownie 04-02-2019 jak teraz postąpić  z aktami osobowymi - łączyć i przechowywać tez 50 lat czy założyć nowe i przechowywać 10 lat proszę o podpowiedź.



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 14:25

Założyć nowe i przechowywać 10, stare przechowywać 50.

Dla pracowników zwolnionych przed 01.01.2019 r. zakładamy nowe, dla pracowników przyjętych po 01.01.2019 , zwolnionych i ponownie przyjętych kontynuujemy.



#3 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8622 postów

Napisano 11 luty 2019 - 18:44

kontynuujesz "stare" akta i przechowujesz 50 lat



#4 Guest_Sonia

Guest_Sonia
  • Goście

Napisano 12 luty 2019 - 16:47

mam dwie sprzeczne odp.może ktoś jeszcze podpowie ?

 

Chyba jednak ma być tak  jak pierwsza podpowiedź - Założyć nowe i przechowywać 10, stare przechowywać 50.



#5 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8622 postów

Napisano 12 luty 2019 - 17:58

mylisz sie



#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 luty 2019 - 07:11

Stanowisko MRPiPS z 7.12.2018 r. - "...należy przyjąć, iż przy ponownym zatrudnieniu danego pracownika po 1 stycznia 2019 r., okres przechowywania jego dokumentacji pracowniczej, gromadzonej w związku z nawiązaniem tego stosunku pracy, należy liczyć odrębnie. Może więc zaistnieć sytuacja, w której dla danego pracownika będzie gromadzona dokumentacja pracownicza podlegająca różnym okresom przechowywania, np. okresowi 50 lat w przypadku dokumentacji z pierwszego stosunku pracy... oraz okresowi 10 lat w przypadku dokumentacji z ponownie nawiązanego stosunku pracy."

 

Jedynie w przypadkach przewidzianych w art. 9 ustawy (pierwsze zatrudnienie po 01.01.2019 r. lub w okresie 01.01.1999 r. -31.12.2018 + raport informacyjny)dokumentacja  podlega temu samemu okresowi przechowywania, więc może być kontynuowana.

 

 

 



#7 Guest_Sonia

Guest_Sonia
  • Goście

Napisano 13 luty 2019 - 11:01

Stanowisko MRPiPS z 7.12.2018 r. - "...należy przyjąć, iż przy ponownym zatrudnieniu danego pracownika po 1 stycznia 2019 r., okres przechowywania jego dokumentacji pracowniczej, gromadzonej w związku z nawiązaniem tego stosunku pracy, należy liczyć odrębnie. Może więc zaistnieć sytuacja, w której dla danego pracownika będzie gromadzona dokumentacja pracownicza podlegająca różnym okresom przechowywania, np. okresowi 50 lat w przypadku dokumentacji z pierwszego stosunku pracy... oraz okresowi 10 lat w przypadku dokumentacji z ponownie nawiązanego stosunku pracy."

 

Jedynie w przypadkach przewidzianych w art. 9 ustawy (pierwsze zatrudnienie po 01.01.2019 r. lub w okresie 01.01.1999 r. -31.12.2018 + raport informacyjny)dokumentacja  podlega temu samemu okresowi przechowywania, więc może być kontynuowana.

 


Dziękuję za rzeczową odp. i pozdrawiam



#8 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8622 postów

Napisano 13 luty 2019 - 21:12

jeśli nie złożono raportu RIA okres przechowywania dokumentacji pracowników zatrudnionych do 31.12.2018 r. wynosi 50 lat;

zgodnie z nowymi przepisami takie dokumenty przechowujemy 50 lat, a razie ponownego zatrudnienia pracownika kontynuujemy "stare" akta;

 część  akt zniszczysz /wydasz po 10 latach , a pozostałe przechowujesz 50 lat ?



#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 luty 2019 - 07:11

 

 część  akt zniszczysz /wydasz po 10 latach , a pozostałe przechowujesz 50 lat ?

 

Stanowisko MRPiPS z 7.12.2018 r. - "...Może więc zaistnieć sytuacja, w której dla danego pracownika będzie gromadzona dokumentacja pracownicza podlegająca różnym okresom przechowywania, np. okresowi 50 lat w przypadku dokumentacji z pierwszego stosunku pracy... oraz okresowi 10 lat w przypadku dokumentacji z ponownie nawiązanego stosunku pracy."

 

 

Właśnie tak.

Chwilowo nikt się nie pokusił o inną wykładnię ustawy, a projekt był rządowy, więc chyba autor ma najwięcej do powiedzenia w kwestii tego, co miał na myśli tworząc taki, a nie inny zapis.



#10 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8622 postów

Napisano 15 luty 2019 - 20:20

wiem, że już kolejny raz zmieniono wykładnię - pierwsza mówiła o okresie 50 lat w takiej sytuacji;

pewnie zmiana stanowiska jeszcze nastąpi nie raz  :)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy