Skocz do zawartości

Staż, a wymiar urlopu wypoczynkowego

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 09:58

Witam,

Tematów w tej sprawie jest kilka, ale z racji różnych przypadków brak jest jednoznacznej opinii. Chodzi o błędne lub nie naliczenie dni urlopowych. 20 czy 26?

Mój przypadek wygląda tak:

Po studiach znalazłem pracę, gdzie pracodawca chcąc zaoszczedzic, zaproponował mi półroczny staż na początek. Na jego prośbę zarejestrowałem się jako bezrobotny, przy okazji niosąc dokumenty stażowe do UP więc tego samego dnia właściwie zarejestrowałem się oraz zostałem przyjęty na staż. Był to sierpień 2012. Zaznaczam, iż podpisywałem tym samym umowę o pracę (przedstepna) z pracodawca, którą określała wymiar mojego wynagrodzenia. Staż zakończył się z końcem stycznia i z początkiem lutego 2013 zacząłem pracę na skutek umowy. Później były kolejne umowy i mam ciągłość pracy aż do dziś. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazuje się na dniach, że wymiar stażu nie został wliczony do lat pracy i jestem w plecy z jednym rokiem (naliczano 20 zamiast 26). Nie chcąc zostawić sprawy w ten sposob, udałem się do pracodawcy i usłyszałem, że wszyscy mieli liczone w ten sposób i było to konsultowane z prawnikiem i jest ok. Nie wiem, czy było to na odczepnego, czy może jest podstawa prawna zwalniająca z uwzględnienia stażu do czasu pracy?

Pozdrawiam,

Michał

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 511 postów

Napisano 10 luty 2019 - 10:45

Za same studia masz 8 lat do stażu pracy od którego liczy sie wymiar urlopu 

Po dwóch latach pracy , do tego wlicza sie okres stażu z PUP  powinieneś już mieć 26 dni urlopu rocznie 

W sierpniu 2014 r już 26 dni 

#3 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 11:44

Prawie się zgadzam, gdyż znajoma z księgowości wspomniała, że prawa do 26 roku nabywa się już z początkiem roku "na korzyść pracownika", czyli w moim wypadku z początkiem roku 2014. Ktoś mógłby to potwierdzić?

Kolejna kwestią jest stanowisko pracodawcy, który twierdzi, że żadnemu pracownikowi staż nie był liczony do czasu pracy. Każdy inny pracownik również po odbyciu stażu miał podpisana umowę o pracę - 3-miesieczna. Są jakieś wykluczenia, które sprawiają, że pracodawca może mieć rację?

#4 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 511 postów

Napisano 10 luty 2019 - 12:09

czyli w moim wypadku z początkiem roku 2014. Ktoś mógłby to potwierdzić?

Nie , dopełnienie do 26 dni urlopu następuje od dnia kiedy mija 2 lata pracy ( sierpień ) , NATOMIAST kolejny urlop 26 dni masz już od 1 stycznia 

Art. 79. 1. Okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 41 ust. 1, art. 53 ust. 6 i art. 53g ust. 1 wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

2. Okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się jednak do:

1) okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku;

2) okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;

3) stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

3. Przepisy ust. 1 i ust. 2 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio do okresu pobierania świadczeń socjalnych przysługujących na urlopie górniczym, górniczych zasiłków socjalnych, okresu uprawnienia do świadczenia górniczego lub okresu pobierania stypendium na przekwalifikowanie, określonych w odrębnych przepisach.

Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy1)
stan prawny na dzień: 11.01.2019 r.

Nie ma zadnych wykluczeń 

Za okres stażu nie nabywasz prawa do urlopu , bo przysługują dwa dni wolne po każdym miesiacu pracy , natomiast staż wlicza sie do ogólnego stażu pracy na podstawie którego oblicza sie wymiar urlopu 20 lub 26 dni 

#5 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 13:07

Dziękuję za informację Coli.

Czyli od lutego 2013 dostając umowę o prace do końca roku przysługuje mi 11/12 z 20 dni, czyli 19 dni. Rok 2014 to 7/12 z 20dni oraz 5/12 z 26 dni, co daje to łącznie 23 dni, tak? Czy może dopiero od 2015 roku przysługuje 26 dni a cały 2014 powinienem liczyć z 20dni?

Niestety z Twojej wypowiedzi nie byłem w stanie wywnioskować w pełni jak powinienem mieć policzony rok 2014, stąd też ten tekst.

#6 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 511 postów

Napisano 10 luty 2019 - 13:40

Później były kolejne umowy i mam ciągłość pracy aż do dziś.

Jaka to ciągłość jak podajesz po kilka miesięcy zatrudnienia w roku ? 

wypisz dokładne daty umów 

#7 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 15:26

Ciągłość umów z jednej firmy. Kolejne umowy o pracę wynikały z ich przedłużenia. Nie było później żadnych przerw w pracy. Po stażu od razu weszła w życie umowa o pracę. Pierwsza 3-mce, kolejna chyba na pół roku i w końcu na czas nieokreślony. Tutaj akurat nie ma nic, co mogłoby być istotne w sprawie. Finalnie jestem już 7 lat w tej samej firmie i oprócz polrocznego stazu, wszystkie umowy były umowami o pracę.

#8 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 511 postów

Napisano 10 luty 2019 - 16:06

czyli od 2014 roku ( po 2 latach pracy - sierpień uzupełnienie do 26 )  wymiar urlopu to po 26 dni od 1 stycznia każdego nowego roku 

#9 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 16:36

Jakbyś mógł się odnieść do tego:

"Rok 2014 to 7/12 z 20dni oraz 5/12 z 26 dni, co daje to łącznie 23 dni, tak? Czy może dopiero od 2015 roku przysługuje 26 dni a cały 2014 powinienem liczyć z 20dni?"

To by wyjaśniło mi sprawę.

Z góry dziękuję.

#10 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 511 postów

Napisano 10 luty 2019 - 16:43

Litości :)

Co Ty liczysz ?? 

rok 2014 to od sierpnia (po 2 latach pracy) masz 26 dni urlopu na cały rok 2014 

Od 2015 już od stycznia masz po 26 dni 

#11 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 17:20

Newralgiczny jest właśnie rok 2014.

"Sierpień uzupełnienie do 26" - tego nie rozumiem.

Ustaliliśmy, że 10 lat pracy (uwzględniając studia) minęło w sierpniu 2014.

Opcje są takie:

1. 26 dni przysługuje na cały 2014 rok - tak jak pisałem w drugim poście.

2. Do sierpnia 20 dni, a reszta roku 26 - liczone z proporcji jak podałem wyżej.

3. 20 dni przysługuje za cały 2014 rok i dopiero 26 od 2015 roku.

Nie denerwuj się. Potrzebuję jednoznacznej informacji, żeby mieć pewność, czy Szef zwyczajnie ściemnia i źle naliczono mi dni wolne w kolejnych latach.

#12 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 511 postów

Napisano 10 luty 2019 - 17:36

2. Do sierpnia 20 dni, a reszta roku 26 - liczone z proporcji jak podałem wyżej.

Nic sie nie liczy , uzupełnienie jest na zasadzie 26-20 = 6 dni urlopu uzupełniającego , dlatego ze w trakcie roku nabywasz prawo do wyższego wymiaru urlopu i w praktyc wyjdzie 26 dni  w 2014 r 

Nie przelicza sie w taki sposób jak Ty to robisz 

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#13 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 10 luty 2019 - 20:32

I o to właśnie mi chodziło. Dziękuję za pomoc i poświęcony czas. Jutro idę na ciosy z pracodawca i zobaczymy jak się skończy.

Miłego wieczoru.

Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych