Skocz do zawartości

Nabycie spadku

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_JoannaJB

Guest_JoannaJB
  • Goście

Napisano 05 luty 2019 - 17:25

Proszę o pomoc zorientowanych w sprawie.
W lutym ubiegłego roku zmarł mój dziadek (ojciec matki) Sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku przez jego żonę, córkę i mnie (moja matka zmarła w 2010 roku).
Niedawno okazało się, że wdowa po moim dziadku (jego trzecia żona w żaden sposób ze mną ani moją matką niespokrewniona) złożyła do sądu wniosek o nabycie spadku po mojej matce. Wcześniej takie postępowanie nie było przeprowadzone ( z matką od lat nie utrzymywałam kontaktu). Stawiłam się na rozprawie i złożyłam wniosek, by wnioskodawczyni wykazała interes prawny tj. wyjaśniła dlaczego wnioskuje o nabycie spadku po mojej matce. Odpisała, otrzymałam kopię jej odpowiedzi, że jej interes prawny wynika z tego, że dziedziczy po moim dziadku (sic!) Ale co do tego ma spadek po mojej matce, nie rozumiem...

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów

Napisano 05 luty 2019 - 20:29

" ... złożyła do sądu wniosek o nabycie spadku po mojej matce. "

A odpis wniosku otrzymała Pani. I co w nim? Jakie uzasadnienie?

Skoro Pani matka nie jest jej córką, to mogła nabyć spadek po matce
tylko na podstawie testamentu matki.

Być moze chodzi o to, że
ona nabyła spadek po dziadku,
a dziadek na podstawie testamentu matki
po matce
i ona wystąpiła z wnioskiem
o stwierdzenie nabycia spadku
przez dziadka po matce
na podstawie testamentu matki

#3 Guest_JoannaJB

Guest_JoannaJB
  • Goście

Napisano 06 luty 2019 - 14:36

" ... złożyła do sądu wniosek o nabycie spadku po mojej matce. "

A odpis wniosku otrzymała Pani. I co w nim? Jakie uzasadnienie?

Skoro Pani matka nie jest jej córką, to mogła nabyć spadek po matce
tylko na podstawie testamentu matki.

Być moze chodzi o to, że
ona nabyła spadek po dziadku,
a dziadek na podstawie testamentu matki
po matce
i ona wystąpiła z wnioskiem
o stwierdzenie nabycia spadku
przez dziadka po matce
na podstawie testamentu matki

Dziękuję za odpowiedź. Matka zmarła nagle i nie zostawiła testamentu. Przejrzałam teraz dokumenty i wynika z nich, iż żona mojego dziadka wniosła do sadu pismo o stwierdzenie, że spadek po matce dziedziczę w całości ja. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie znam kondycji finansowej matki (jak wspomniałam, nie utrzymywała ze mną kontaktu). Nie wiem czy miała jakieś długi i zobowiązania. Wiem natomiast, że pieniądze z polisy ubezpieczeniowej otrzymała jej przyjaciółka. 
1/3 spadku po dziadku decyzją sądu należy do mnie. Chcę wnieść sprawę o podział majątku - spłatę m.in. za mieszkanie. Dlatego jej wniosek o stwierdzenie, że scheda po matce jest dla mnie nieuzasadniony - bo wyrok w sprawie spadku po dziadku już zapadł.

#4 Guest_lidka

Guest_lidka
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2019 - 16:48

Ja żeby się zrzec długu musiałam skorzystać z pomocy notariusz Cejrowskiej. Wiele razy słyszałam, że ktoś dostaje długi w spadku, ale nie spodziewałam się, że to dotknie kiedyś mnie. Na szczęście trafiłam na dobrego notariusza i po problemie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych