Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ulga na start - wymagania

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 mst

mst

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 11:52

Witam serdecznie.

W najbliższym czasie zamierzam otworzyć pierwszą działalność gospodarczą.

Odnośnie ulgi na start, nurtują mnie dwa pytania:

1. Czy mam prawo skorzystać z ulgi na start, jeśli zamierzam pracować dla osoby z którą już współpracowałem na podstawie umowy zlecenie/ o dzieło. Z tego co mi się wydaje współpraca na zasadzie wcześniej wymienionych umów nie klasyfikuje mnie jako pracownika danej osoby, ale chciałbym się upewnić.

2. Wyczytałem, że ulga na start nie przysługuje osobą które w poprzednim roku pracowały jako twórca /artysta. Działalność którą zamierzam otworzyć, będzie świadczyła usługi graficzne / projektowe. Nie jestem pewien, czy nie pomieszały mi się już te wszystkie informacje. Bardzo proszę o upewnienie mnie, czy mimo charakteru działalności będę mógł skorzystać z ulgi na start.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam!

#2 JsutynaSzczypta_wFirma.pl

JsutynaSzczypta_wFirma.pl

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 wrzesień 2019 - 11:11

Ad 1

Z ulgi na start mogą skorzystać osoby, które:

1. podejmują działalność po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,

2. nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Świadczenie usług na rzecz przedsiębiorcy u którego był Pan zatrudniony w ramach umowy zlecenie lub umowy o dzieło nie jest przeciwwskazaniem do skorzystania z ulgi na start. 

Polecam artykuł w tym temacie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-na-start-dla-przedsiebiorcow-najwazniejsze-informacje

Ad 2

Obostrzenie dotyczące nieprowadzenia w poprzednim roku działalności jako twórca lub artysta nie dotyczy ulgi na start, natomiast ma zastosowanie w uldze dotyczącej opłacania składek od przychodu, w tzw. “małym ZUS-ie”. 

Więcej informacji odnośnie składek od przychodu można znaleźć w artykule: https://poradnikprze...ny-od-2019-roku

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy