Skocz do zawartości

Wymiar urlopu a staż z UP

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2019 - 12:59

Pogubiłam się czytając ustawy.

Może ktoś mi odpowie, czy mając staż z UP mój wymiar urlopu powinien wynosić 26 dni?

Na UoP pracuję od 1 roku i 6 miesięcy, miałam wcześniej 2 staże z Urzędu Pracy, suma ich to 11 miesięcy + 1 miesiąc zatrudnienia (UoP)

Czy ja dobrze liczę, że obecnie mam już 2 lata i 6 miesięcy lat pracy,więc pół roku temu nabyłam uprawienia do 26 dni urlopu?

Czy staż się nie liczy?

Mam studia wyższe czyli te "8 lat pracy" już jest (od 2015)

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 styczeń 2019 - 13:08

Istotne jest rozgraniczenie dwóch pojęć:

1)nabycie prawa do urlopu (czyli daty, od której urlop pracownikowi przysługuje)

2) wymiar urlopu (czyli liczby dni wolnych od pracy).

Okres stażu lub pobierania stypendium wpływa na wymiar tego urlopu, lecz pozostaje bez znaczenia w zakresie nabycia prawa do niego.

#3 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2019 - 13:18

No pięknie, czyli sama przegapiłam moment :/

Nie dostarczałam dokumentów do stażu w obecnej firmie, bo myślałam, że to nie ma znaczenia...

Czyli przegapiłam i za tamten rok nie "odbiorę" dodatkowych 6 dni?

Teraz tylko mogę dołączyć dokumenty i mieć na ten rok czyli 2019, wymiar urlopu 26 dni...

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 13:21

No pięknie, czyli sama przegapiłam moment :/

Nie dostarczałam dokumentów do stażu w obecnej firmie, bo myślałam, że to nie ma znaczenia...

Czyli przegapiłam i za tamten rok nie "odbiorę" dodatkowych 6 dni?

Teraz tylko mogę dołączyć dokumenty i mieć na ten rok czyli 2019, wymiar urlopu 26 dni...

dobrze zrozumiałaś p-kt 1)?

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 13:22

Gdyby nawet tak było, to urlop nie przepada, zawsze można go odebrać w ciągu 3 lat

#6 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2019 - 13:26

Wydaje mi się, że tak

Prawo do urlopu nabyłam w 1 dniu pracy na UoP  (bo staż nie daje mi prawa do urlopu)

Pracę zaczęłam 1 sierpnia 2017.
Staż odbywałam od 2015 roku - w sumie miałam ich 11 miesięcy + 1 miesiąc umowy po stażu

Czyli 1 sierpnia 2018 roku mój wymiar urlopu wynosił 26 dni ( ponieważ przepracowałam 12 miesięcy na UoP + 11 miesięcy stażu + 1 miesiąc UoP po stażu)

#7 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 01 luty 2019 - 11:56

Gdyby nawet tak było, to urlop nie przepada, zawsze można go odebrać w ciągu 3 lat

Nie wiem czy kadrowa nie chce mnie oszukać.

Uznała mi, że 1 sierpnia 2018 miałam wymiar urlopu 26 dni. No,ale się denerwowała, że tak późno przyniosłam dokumenty (co nie dziwne, nie zdawałam sobie sprawy, że staże z UP coś dają w ogóle).

I teraz kończy mi się umowa.

Mam zaległego urlopu z 2018 - X (mówimy tu o wymiarze urlopu przy 20 dniach).

Czy nie powinnam mieć X + 6?

Jakaś podstawa prawna? Kończę umowę z tą firmą i chciałabym się rozliczyć już "na dobre", a nie odbierać te dni w kolejnych firmach...

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 luty 2019 - 13:38

Nie masz możliwości "odebrania" tych dni u kolejnego pracodawcy, jeżeli nie wykorzystasz urlopu w całości, to przy rozwiązaniu umowy wypłacą ci ekwiwalent. Jeżeli przepracowałaś u tego pracodawcy cały rok, to X+6.

#9 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 01 luty 2019 - 14:14

Ok, właśnie o to mi chodzi.

Czy to nie ma znaczenia, że przyniosłam papiery dopiero teraz, a wymiar urlopu mi się zmienił z 20 na 26 w sierpniu tamtego roku?

Pisałam do kadr odnośnie tego wymiaru urlopu, poprosiłam o wyliczenie, bo mi się umowa kończy i chcę wybrać wszystko (szef wie o tym).

W tym momencie kadry odpisały mi, że mam X z zaległego roku i z tego 5 dni (za styczeń i luty 2019)

Dla mnie te 6 dni robią znaczenia, bo to jest ponad tydzień pracy na etacie dodatkowo wolnego...

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 luty 2019 - 12:12

Jeśli kadrowa uznała na podstawie dokumentów, że w sierpniu 2018 r. miałaś prawo do 26 dni urlopu, to powinna wypłacić ekwiwalent lub dać wolne. Pytaj ją, dlaczego nie chce tego zrobić. Urlop przepada dopiero po 3 latach, więc masz do niego prawo, nawet jeśli dostarczyłaś dokumenty z opóźnieniem. Przy kolejnym zatrudnieniu ( nowy zakład) nie będzie Ci przysługiwał zaległy urlop z tego zakładu.

#11 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 04 luty 2019 - 13:18

Dzięki za odpowiedzi. Bardzo mi pomogły.

Temat można zamknąć.

Wierciłam dziurę w brzuchu kadrowej,aż się "doliczyła" i przyznała mi rację.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych