Skocz do zawartości

zakład budzetowy- korekty wieloletnie

wróć do serwisu Księgowość 62 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 10:52

Czy robicie korekty wieloletnie od środków trwałych ( np: wodociąg) przekazanych zakładkowi z Gminy?

#2 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 10:55

Robicie, jeśli Gmina odliczała od tego VAT

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:12

Ona, to prosze wyjaśnij mi trochę bardziej ten temat. Rozumie że jezeli przed centralizacją gmina nie odliczała vatu- to nie robimy korekt. A jezeli w 2017, 18 odliczała stosujac prewspólczynnik zakładu - a następnie oddala ten środek zakładowi. To gmina powinna dokonać tylko korekty rocznej?

Korekty wieloletnie robimy gdy jest zmiana przeznaczenia środka trwałego? Tak?

#4 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:18

No tak, z tym że te środki powyżej 15 tys to przez 5 albo 10 lat. I u mnie jest tak pięknie, że jak Gmina nam to przekaże to koszt korekty ponosi zakład

#5 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:25

A ja ciagle nie rozumiem.  Jesli gmina przekaże Tobie. To po pierwsze - czy nastapila zmiana przeznaczenia takiego wodociągu ?? jesli nie to chyba nie robisz korekty?

po drugie? skad wiesz ile gmina odliczyła w którym roku? ( bo sa inwestycje wieloletnie)

po trzecie skad bierzesz zeby pokryć koszty korekty?

#6 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:40

Ale korekta roczna dotyczy tzw sprzedazy mieszanej albo jeśli występuje działalność inna niż opodatkowana (czyli prewskaźnik albo prewspółczynnik) to podlegamy pod korektę. Informacje o odliczonym podatku mam od gminy. Piszę do nich pismo, żeby mi podali VAT z faktur i VAT odliczony. A kasa na koszty korekty.. musi się znaleźć

#7 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:56

Czyli sam fakt że to służy sprzedaży opodatkowanej i poza vat to juz musimy robic korekty wieloletnie? Czyli jak Gmina przekazała ci np: w czerwcu wodociąg to po skończeniu roku robisz korekty wieloletnie? A nie powinna gmina zrobic tylko korektę roczna uwzględniając ustalony za dany rok % współczynnika? Ja byłam na szkoleniu i tam wspomniano tylko o takowych korektach ale z zaznaczeniem ze gdy jest zmiana przeznaczenia tego środka trwałego to wtedy korekty wieloletnie.

#8 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 12:03

No tak.. roczna, uwzględniająca faktyczny %, ale to tylko w odniesieniu do zakupów innych niż ST i ŚT poniżej 15000, jeśli powyżej to tę korektę "rozbijamy" na 5 lub 10 lat. I cały czas mówimy o rocznej korekcie VAT z powodu innego niż planowany % prewspółczynnika/prewskaźnika. Ma to sens, bo jakby od wielkiej inwestycji trzeba było jednorazowo oddać kilka procent VATu to robi się z tego duży koszt, a jednocześnie jakby ci państwo miało oddać jednorazowo ten VAT, a tak to rozbijasz go na 5 lub 10 lat (nieruchomości)

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 12:29

Dziękuję. I zeby juz urealnić. ... jeżeli w grudniu Gmina przekazała mi sieć kanalizacyjna wart. 2 mln. Inwestycja oddana do użytkowania 7.11.2018. Gmina odliczała wat moim prewspółczynnikiem 39%. To teraz powinnam wystąpić do Gminy o przekazanie danych ile odliczyła? i robic przez 10 lat korektę wieloletnia i np: na 2019 bedzie 36%. to robie korektę tym %.

?

#10 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 13:18

Tak. Ile odliczyła i ile było na fakturach tego VATu, bo będzie ci to potrzebne żeby wyliczyć ile "powinna była" odliczyć (rzeczywistym prewspółczynnikiem). Powiedzmy że VAT na fakturach było 100.000, gmina odliczyła 39% 39.000. Ty wyliczyłeś że rzeczywisty prewspółczynnik wyniósł 36%, więc powinna była odliczyć 36.000. Załóżmy, że odliczenie było tylko w 2018 roku. Czyli korekta za 2018 wynosi 300,00 (3000:10 bo 10 lat). Jeśli w kolejnym roku wyjdzie inny prewspółczynnik, np. 34% to korekta wyniesie 500,00 (5000:10)

#11 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 14:17

Ona- właśnie dodzwoniłam sie na IP - jeżeli nie ma zmiany przeznaczenia to nie robimy korekty wieloletniej. bo my i gmina to jeden podatnik. I siec kanalizacyjna nie zmieniła przeznaczenia.

No i teraz to juz się pogubiłam. Ona tam konsultowała to z doradca podatkowym. Moze w poniedziałek zadzwonię jeszcze raz.

#12 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 14:23

A ja mam wrażenie że mówimy o dwóch różnych korektach chyba. Bo to, o czym Ty mówisz to korekta z Art.90a ustawy i tam rzeczywiście jest mowa o zmianie przeznaczenia. Ja mówię o korekcie z Art.90c i to jest coś innego

#13 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 14:57

To ja juz teraz całkiem zgłupiałam. Ja mówie o korektach wieloletnich o d srodkow trwałych przekazanych zakładowi przez gminę. gdzie gmina odliczała vat prewspółczynnikiem zakładu.

#14 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 17:10

Czyli o takich wynikających ze zmiany prewspólczynnika? Jeśli prewspółczynnik by się nie zmienił to korekty by nie było, tak? A zatem tu nie ma mowy o zmianie przeznaczenia. Zajrzyj do ustawy. Zmiana przeznaczenia to inny artykuł jest i korekta dotyczy właśnie takiej sytuacji. Przy korekcie rocznej chodzi wyłącznie o zmianę prewspółczynnika. I dotyczy wszystkich środków. Również tych przekazanych przez Gminę bo to przecież cały czas ten sam podatnik VAT. Tu tylko jest rozłożenie w czasie tej korekty dla środków pow.15000

#15 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2019 - 09:04

Ona- cała niedziele wertowałam przepisy. I teraz tak- art.90c mówi " w przypadku nabytych towarów i usług..... podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego przy ich nabyciu.....  i teraz tak: na IP powiedzieli że jest to ten sam podatnik gmina i zakład i nie ma nabycia towaru.  Dzis jeszcze zadzwoniłam na dyżur ekspertów  ( maja oddzwonić) zobaczymy co oni powiedza

#16 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 09:14

Nie wiem.. może źle zadajesz pytanie. Tu nie chodzi o fakt przekazania wybudowanych sieci. Chodzi o zakupy towarów i usług (wybudowanie to był zakup). Załóżmy, że to Zakład budował sieć. Tu chyba nie masz wątpliwości, że jeśli odliczane było 40% a prewspółczynnik rzeczywisty wyszedł 30% to korektę zrobić trzeba, tak? I to jest ta sama sytuacja. Bo ostatecznie ta korekta będzie w deklaracji składanej przez Gminę. To Gmina złoży tę korektę. A rozliczenia pomiędzy Gminą a zakładem to zupełnie inna sprawa i to prawdopodobnie IP nie obchodzi.

#17 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1619 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 09:19

Gość, ona dobrze pisze. Ty cały czas mówisz o korekcie związanej ze zmianą przeznaczenia środka trwałego, a to coś zupełnie innego niż korekta 5 czy 10-letnia środków trwałych powyżej 15 tys. Też podejrzewam, że źle zadajesz pytanie i dlatego otrzymujesz taką odpowiedź. Jeżeli stosujesz proporcję czy prewspółczynnik i posiadasz środki trwałe powyżej 15 tys to korekta 5-letnia czy odpowiednio 10-letnia jest obowiązkowa.

#18 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2019 - 10:18

No powiem Wam, że niedługo zejdę na zawał. Ale juz w 99% jestem przekonana ze te korekty robimy. Dzwoniłam juz do Gminy.

Dobra, podajcie mi jeszcze z czego to wynika że zakład ponosi koszt korekt, skoro gmina odliczyła sobie wat?

W tamtym roku miała przekazane 2 kanalizacje o wartości ok 6 mln zł. Skąd  na to brać????

#19 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 10:26

A koszt korekt to już inna historia. Ja bym na Twoim miejscu z Gminą to ustaliła, bo przy takiej ogromnej inwestycji to tego VATu będzie dużo nawet jeśli to będzie kilka procent. Przygotuj się na rozmowę, argumentuj, że taryfy tego nie przewidywały itd

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2019 - 10:35

Dziękuję!!! Za wytrwałość przy tych moich pytaniach- tak dociekliwych. Zbiorę to wszystko i zaniosę do Gminy. Zobaczymy co wskóram. 

Wciąz mam jeszcze problem dotyczący prewspólczynnika. Mamy interpretacje indywidualna ze do wyliczenia w mianowniku proporcji uwzgledniamy pokrycie amortyzacji i nadwyżkę środków obrotowych. Teraz okazują sie nowe, ze nie uwzględnia sie tych składników. A u mnie to wahanie  przy uwzględnieniu 36% przy nie uwzględnieniu 56%. Ponoc w lutym ma ukazać sie interpretacja ogłolna ze nie uwzględniamy- ale czy się ukaże???

Ona Ty uwzględniasz czy nie. I co poradziła bys mi zrobic w takiej sytuacji????

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych