Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca dla byłego pracodawcy a niższy ZUS 2019

zus preferencyjne składki

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Piratka

Piratka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 14:35

Temat wałkowany, ale nie znalazłam mojego przypadku....

Przez ponad 3 lata do 30.09.18 r. pracowałam na etacie w firmie A. Od 01.10.18r. do 31.01.18r. pracowałam na etacie w firmie B. W lutym 2019 r. chcę otworzyć pierwszą w życiu jednoosobową działalność gospodarczą. Księgowa powiedziała, że przy moich stosunkowo niskich kosztach i przychodach które deklaruje mogę przez nawet 4,5 roku skorzystać z niższych składek ZUS, czyli najpierw ulga na start, a potem 2 lata preferowane warunki, na końcu jeszcze 2 lata mały ZUS. Mój były pracodawca chciałby ze mną współpracować, ale jak nie stracić ulg.

Pracowałam jako grafik/programista w tym m.in. administracja stron www, obróbka zdjęć. Działalność chcę otworzyć jako usługi informatyczno-fotograficzno-projektowe.

Pytania:

1. Czy w przypadku ulgi na start mogę swiadczyc uslugi na rzecz bylego pracodawcy?

2. Czy mogę byłemu pracodawcy wystawić fakturę za wykonanie sesji fotograficznej raz w miesiącu? nie wchodziły w skład moich obowiązków, nie robiłam zdjęć wcześniej jedynie gotowe już obrabiałam ale moja działalność ogólnie jest związana z tym co robiłam u niego, ma to znaczenie?

3. Jeśli nie to czy moge mu wystawic fakture za wykonanie rzutów architektonicznych? nie robiłam tego na etacie

4. Jeśli wciąż nie mogę to czy kiedykolwiek w ciągu tych 4,5 lat będąc na niższym ZUS będę mu wystawiać jakąś fakturę? Czytam że na pref. warunkach można być jesli nie swiadczy sie uslug na rzecz bylego pracodawcy w biezacym i poprzednim roku kalendarzowym.... czy w takim razie w 2020 będę mogła wystawiać faktury (jesli do tej pory nie wystawie mu faktury ani razu)?

5. Jeśli i to się nie uda i ZUS sie przyczepi ze np. w danym miesiacu swiadczylam uslugi i mam zaplacic wyzszy ZUS to ile on wynosi? ponad tysiąc złotych czy mniej? czytałam różne opisy....

Dziękuje za odpowiedź

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, preferencyjne składki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych