Skocz do zawartości

Praca w godzinach nocnych

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Sławomir

Guest_Sławomir
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2019 - 12:01

Pracuję w godzinach nocnych od godz. 22:00-04:00 w niedzielę przez 6 dni w tygodniu czyli do piątku w godz. 22:00-04:00.

Moje pytanie: czy dzień rozpoczęcia tygodnia pracy w moim przypadku to niedziela czy poniedziałek a zakończenia tygodnia pracy to piątek czy sobota?

Mój pracodawca twierdzi że zaczynam tydzień pracy w poniedziałek a kończę w sobotę, ponieważ w niedzielę jestem w pracy tylko 2 godz. a po godz. 24:00 zaczyna się poniedziałek i to w poniedziałek jestem w pracy dłużej. Ja z kolei twierdzę że dzień pracy dzieli się na trzy zmiany tj. poranna, popołudniowa i nocna a w moim przypadku pracuję na trzecią zmianę danego dnia czyli nockę. A więc zaczynam pracę na nockę w niedzielę a kończę na nockę w piątek.

#2 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 623 postów

Napisano 20 styczeń 2019 - 15:00

Art. 151.9. § 1. Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.

§ 2. Za pracę w niedzielę i święto, w przypadkach, o których mowa w art. 151.10, uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Pracodawca nie ma racji 

dlaczego pracujesz 6 dni w tygodniu ? 

#3 Guest_Sławomir

Guest_Sławomir
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2019 - 15:41

Pracodawca nie ma racji 

dlaczego pracujesz 6 dni w tygodniu ? 

Dzięki za info. 

Pracuję 6 dni w tygodniu ponieważ w moim zawodzie to norma. Wykonuję zawód "piekarz" i praktycznie wszyscy piekarze w tym pięknym kraju pracują po 6 dni w tygodniu nierzadko po kilkanaście godzin dziennie.

#4 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 623 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 18:20

Nie jest to norma - tydzień pracy jest przeciętnie pięciodniowy . Znaczy to tyle ze w jednym tygodniu mozesz pracować 6 dni , ale w innym masz pracować 4 dni tak aby przeciętnie było 5 dni .Pracodawca popełnia wykroczenie nie udzielając innego dnia wolnego 

I tak w styczniu jesst do przepracowania 176 godzin w 22 dni - kązdy dzień pracy ponad to godziny nadliczbowe z dodatkiem 100% .Wypłata jest możliwa tylko wtedy kiedy nie ma możliwości oddania dnia wolnego .Brak pracownika który może Cie zastąpić to nie jest brak możliwości 

Dotyczy to także piekarzy :)

#5 Guest_Sławomir

Guest_Sławomir
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2019 - 05:37

Pracowałem w wielu piekarniach i żaden pracodawca się nie stosuje do tych przepisów. Robią co im pasuje a jak się nie podoba to do widzenia. Tak to jest w piekarstwie. Pracuje się po 6 dni a na liście obecności jest 5.  Tak jest w każdej piekarni. Jak zgłosiłem do PIP że nie wypłacają mi za 6-ty dzień pracy to dostałem odpowiedź że pracodawca przedstawił ewidencję czasu pracy na której było że pracujemy wszyscy po 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Spytałem więc skąd się bierze chleb w sklepach w poniedziałek rano jeśli nie pracujemy w niedzielę wieczorem? Odpowiedzieli że nie wiedzą. Tak to w tym kraju jest.

#6 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 623 postów

Napisano 26 styczeń 2019 - 16:04

Pracuje się po 6 dni a na liście obecności jest 5.

Czyli przekret !!

ak zgłosiłem do PIP że nie wypłacają mi za 6-ty dzień pracy to dostałem odpowiedź że pracodawca przedstawił ewidencję czasu pracy na której było że pracujemy wszyscy po 5 dni

Było wypisać pozostałych pracowników jako świadków 

Teraz można zrobić filmik tel. jak pracujecie - jest data , godzina , może sa w pobliżu kamery 

Praca w niedziele jest w tym wypadku dozwolona , jednak za ten dzień pracodawca powinien oddać inny dzień wolny 

Należy  wyegzekwować od pracodawcy grafik i przychodzić do pracy zgodnie z nim 

Art. 129. § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144.

§ 2. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

§ 3. Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

§ 4. Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli:

1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia, o którym mowa w art. 150 § 1, albo z umowy o pracę;

2) w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w § 1; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik;

3) na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401;

4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

§ 5. Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie odrębnych przepisów; w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość tego wynagrodzenia ustala się proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy.

#7 wendi

wendi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 125 postów

Napisano 04 luty 2019 - 00:14

Ja nienawidziłam pracy na  nocki w poprzedniej firmie. Dlatego zmieniłąm prace, zrobil;am fajne cv w kreatorze szybkiecv i pa pa nocne zmiany :D

#8 początkująca kadrowa

początkująca kadrowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 143 postów
  • Lokalizacjawielkopolska

Napisano 15 maj 2019 - 13:46

Czy ktoś mi pomoże w zakresie rozliczenia czasu pracy portiera? Pracuje co drugi dzień od 20stej do 6stej. Godziny nocne w pracy to od 22 do 6. Wiem że za nocne dodatek 20% ( u mas od 22-giej do 6-stej) A czy jak zacznie pracę o 19 bo też się tak zdarza i kończy o 7 to po przepracowaniu 8 godzin czyli po 3ciej godz do 6 rana liczę 100% dodatek ( bo nadgodziny w nocy) a od 6 do 7  tylko 50% dodatku? Proszę o pomoc.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 maj 2019 - 14:01

Najpierw musisz ustalić, jaki ma grafik - nadgodziny to to, co wystaje poza godziny zaplanowane dla niego 20-6 - jeżeli zaczyna wcześniej to to są nadgodziny (19-20), potem ma 10 godzin normalnych (20-6) i znowu 1 nadgodzinę (6-7). Tylko pierwsza i ostatnia są nadgodzinami i dodatek 50%.

#10 początkująca kadrowa

początkująca kadrowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 15 maj 2019 - 14:35

A więc ma pracę od 20-6 co drugi dzień ( zaczął od 2.04 i tak co drugi dzień) z tym że w dniu 6.04 i 20.04 pracował 19-7 a w 14.04.i 28.04. 19-6, jest jeszcze 22.04. gdzie pracował 20-7.  Nocne  22-6

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2019 - 06:40

To 6 i 20.04 ma po dwie nadgodziny z dodatkiem +50%, 14,20 i 22.04 jedna nadgodzina +50%. W związku z tym, że nadgodziny wystąpiły w dobach sobotnich lub w niedzielę/święto będące dla pracownika normalnym dniem pracy dodatek tylko 50%.

#12 początkująca kadrowa

początkująca kadrowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 16 maj 2019 - 07:23

Norma jest 168g ( czas pracy podstawowy) a przepracował 159g, ( 2250 zł brutto) mi program rozliczył wsio jako 2129,47 brutto bez nadgodzin i dodatek za prace w nocy 120g- 321,43. Czy to jest poprawnie rozliczone?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2019 - 08:03

Tu by się coli mógł wypowiedzieć - bo z tą dobą sobotnią, to nie do końca tak - jeżeli od 6 Nd do 6 Pn macie ustaloną niedzielę, jak w standardzie, to może być, że godziny 6-7 z 6 i 20.04 powinny być z dodatkiem 100%.

Co do rozliczenia - jeżeli pracuje na pełny etat powinien mieć zapłacone 2250 zł + dodatek za pracę w godz. nocnych + dodatek za godziny nadliczbowe.

#14 początkująca kadrowa

początkująca kadrowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 16 maj 2019 - 08:22

To co czekać aż się coli odezwie...

#15 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 623 postów

Napisano 16 maj 2019 - 21:15

A czy jak zacznie pracę o 19 bo też się tak zdarza i kończy o 7 to po przepracowaniu 8 godzin czyli po 3ciej godz do 6 rana liczę 100% dodatek ( bo nadgodziny w nocy) a od 6 do 7  tylko 50% dodatku?

Tak - 100% a pozostałe 50% 

Zmiana godzin rozpoczecia pracy po dniu wolnym  powoduje zmiane harmonogramu w od tego dnia  - w kontekście doby pracowniczej 

Jak to czas pracy podstawowy? i pracuje po 10 h? to w takim razie każde 2 h to nadgodziny 

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 maj 2019 - 06:30

Jak portier to prawie na pewno ma równoważny, bo z opisu wynika, że zawsze po 10 godzin pracuje.

Mnie zawsze tłukli, że w kontekście nadgodzin doba pracownicza jest w harmonogramie nie w ewidencji i tak należy rozliczać nadgodziny, a przesunięcia wpływają na kolejne doby,

ale jeżeli dobę po wezwaniu wcześniej rozpoczyna o 19 i powinien pracować 10 godzin, to wtedy tylko 11 i 12 będą z dodatkiem - 1 (5-6) 100% , i  1 (6-7) -50%?

A co z dobą sobotnią kończącą się w "zapisaną" niedzielę? Po 6.00 też 100%?

#17 MirosławRel

MirosławRel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 maj 2019 - 23:02

Pracowałem w wielu piekarniach i żaden pracodawca się nie stosuje do tych przepisów. Robią co im pasuje a jak się nie podoba to do widzenia. Tak to jest w piekarstwie. Pracuje się po 6 dni a na liście obecności jest 5.  Tak jest w każdej piekarni. Jak zgłosiłem do PIP że nie wypłacają mi za 6-ty dzień pracy to dostałem odpowiedź że pracodawca przedstawił ewidencję czasu pracy na której było że pracujemy wszyscy po 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Spytałem więc skąd się bierze chleb w sklepach w poniedziałek rano jeśli nie pracujemy w niedzielę wieczorem? Odpowiedzieli że nie wiedzą. Tak to w tym kraju jest.

To jest skandal. W sieciówkach też tak jest? Miałem wrażenie, że one są częściej kontrolowane.

:mellow:

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych