Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wydziedziczenie i zachowek

wydziedziczenie zachowek

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 10:42

Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego witam wszystkich serdecznie.

Mam taki problem a w zasadzie pytanie. Mój ojciec zmarł 2 lata temu i pozostawił testament wydziedziczając mnie i rodzeństwo mojego zmarłego brata, przepisując spadek na nieletnią wnuczkę. Mama zmarła kilka lat wcześniej. Spadek był w całości własnością ojca, po zrzeczeniu się mnie i brata. W testamencie pozbawił nas też prawa do zachowku. Nie zachodzą żadne przesłanki wydziedziczenia. I tu moje pytanie jaki mam czas za złożenie pozwu do sądu o zachowek? tzn do kiedy mogę złożyć taki wniosek.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 10:56

Najpierw musisz udowodnić przed sądem, że nie nie zaszły przesłanki do wydziedziczenia. Jeśli wygrasz sprawę, możesz starać się o zachowek i masz na to 5 lat od daty śmierci ojca.

#3 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:03

dzięki za odpowiedź, a do kiedy mogę złożyć sprawę że nie zaszły przesłanki wydziedziczenia? chodzi mi o jak najpóźniejszy termin.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:08

dzięki za odpowiedź, a do kiedy mogę złożyć sprawę że nie zaszły przesłanki wydziedziczenia? chodzi mi o jak najpóźniejszy termin.

Tak, aby jeszcze zdążyć odebrać ewentualnie należny zachowek, czyli do 5 lat od śmierci ojca.

#5 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:09

jeszcze raz dzięki.

#6 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:11

A przepraszam jeszcze dopytam czy to muszą być dwie sprawy czy w jednej wszystko się odbędzie tzn. sprawa wydziedziczenia i zachowku?

Z góry jeszcze raz dziękuję za pomoc.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:17

A przepraszam jeszcze dopytam czy to muszą być dwie sprawy czy w jednej wszystko się odbędzie tzn. sprawa wydziedziczenia i zachowku?
Z góry jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Najpierw załatwiasz sprawę niesłusznego wydziedziczenia. I jeśli ją wygrasz, zwracasz się do osoby, która otrzymała majątek ( w tym wypadku do jej opiekuna prawnego, bo jest to osoba nieletnia)o wypłatę zachowku. Nie potrzeba do tego żadnej sprawy sądowej. No chyba, że z jakiegoś powodu ta osoba odmówi wypłaty zachowku, wtedy będziesz musiała swoje należne pieniądze wyegzekwować na drodze sądowej.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19031 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:21

"wydziedziczając mnie i rodzeństwo mojego zmarłego brata" tzn. kogo? przecież chyba ty jesteś tym rodzeństwem

#9 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:24

"wydziedziczając mnie i rodzeństwo mojego zmarłego brata" tzn. kogo? przecież chyba ty jesteś tym rodzeństwem

nie nie wydziedziczenie dotyczy mnie jako jedynego żyjącego syna i syna i córki zmarłego wcześniej mojego brata (drugiego syna )

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:26

Pewnie po słowie rodzeństwo należałoby postawić przecinek i wtedy będzie wszystko jasne.Jak w większości postów na tym forum, trzeba domyślać się, co autor ma na myśli.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19031 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:31

"....czyli dzieci nie żyjącego brata..."

#12 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 252 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 14:01

1 Należy prawidłowo ustalić, ile żądamy

2 Wystosować na piśmie żądanie zapłaty, podając

ile,

do kiedy

i w jaki sposób (np. przekazem pocztowym, przelewem na nasz rachunek bankowy )

3 Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu

wnieść do sądu pozew o zapłatę zachowku

4 Dowód, iż istniała podstawa wydziedziczenia, spoczywa na zobowiązanym do wypłaty zachowku

5 Bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie to, co spadkodawca podał w testamencie jako przyczynę wydziedziczenia;

niedopuszczalna jest interpretacja rozszerzająca.

czesław r.

#13 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 14:55

"....czyli dzieci nie żyjącego brata..."

tak

#14 Irenty

Irenty

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 15:04

1 Należy prawidłowo ustalić, ile żądamy

2 Wystosować na piśmie żądanie zapłaty, podając

ile,

do kiedy

i w jaki sposób (np. przekazem pocztowym, przelewem na nasz rachunek bankowy )

3 Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu

wnieść do sądu pozew o zapłatę zachowku

4 Dowód, iż istniała podstawa wydziedziczenia, spoczywa na zobowiązanym do wypłaty zachowku

5 Bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie to, co spadkodawca podał w testamencie jako przyczynę wydziedziczenia;

niedopuszczalna jest interpretacja rozszerzająca.

czesław r.

czyli jak wyczytałem w necie jeżeli chodzi o należności jak mi przysługuje to 25% kwoty spadku czy wartości np. mieszkania, domu bo ogólnie to 50 % ale drugie 25% należy się mojemu bratankowi i bratanicy?

Tylko teraz widzę dwie odpowiedzi bo "Guest_Gość" napisał "Najpierw musisz udowodnić przed sądem, że nie zaszły przesłanki do wydziedziczenia" a "cz_roma" napisał/a że ta kwestia to spoczywa na zobowiązanym do wypłaty zachowku i tu mam dylemat bo jedno przeczy drugiemu? 

#15 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 252 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 19:52

Przeczy, bo jedna jest błędna

#16 elka2002

elka2002

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 639 postów

Napisano 01 luty 2019 - 23:18

Tutaj https://zachowek.biz...wo-do-zachowku/ macie wszystko dokładnie opisane. Na tym blogu jest sporo informacji o spadkach i zachowku, więc można tam znaleźć odpowiedzi również na inne pytania. Blog pisany jest przez prawnika, więc nie ma tam mowy o błędach. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wydziedziczenie, zachowek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy