Skocz do zawartości

Trzynastka dla emeryta

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 10:27

Dzień dobry, mam takie pytanie. Jest wieloletni pracownik, który zakończył zatrudnienie 15.02.2018 roku w związku z przejściem na emeryturę. Został ponownie przyjęty do pracy (już jako emeryt) 19.02.2018 roku i pracował do 21.06.2018 roku. I tu moje pytanie odnośnie trzynastki: na pewno wypłacam trzynastkę za okres do 15.02, ponieważ okres pół roku nie obowiązuje przy przejściu na emeryturę. Czy wypłacam za pozostały okres (suma wszystkich przepracowanych dni to 169, wiec nie ma pół roku)? Moim zdaniem nie, ale chciałbym się upewnić. Będę wdzięczny za pomoc.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19030 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:19

Gdyby łącznie przepracował 6 m-cy to teraz by należało jedynie uzupełnić różnicę

#3 Candall

Candall

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:41

Ja znalazłam taki artykuł na portalu oświatowym, z którego wynika, że należy wypłacić trzynastkę za cały okres zatrudnienia, zarówno ze starej, jak i nowej umowy:

https://www.portalos...astki-5369.html

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 12:13

ja mam taką sama sytuację " Candal " nie mam wejscia do tego artykułu bo płatny czy mogłabyś go przekleić

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19030 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 13:00

Ja znalazłam taki artykuł na portalu oświatowym, z którego wynika, że należy wypłacić trzynastkę za cały okres zatrudnienia, zarówno ze starej, jak i nowej umowy:

https://www.portalos...astki-5369.html

z tą nieWIELKĄ różnicą, że w artykule jest mowa o nauczycielach a pytanie powyżej dotyczy....NIEnauczyciela

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 13:42

"Zosiu" reasumując  to pracownik który przechodzi na emeryturę np  28marca 2018 , a potem  podejmuje pracę po  przerwie np. na pełne trzy m-ce  m-ce  , to do podstawy bierzemy łacznie  cały okres  ( nie ma znaczenia że przepracował w 2018r  tylko 178 dni  ). 

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19030 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 13:50

"Zosiu" reasumując  to pracownik który przechodzi na emeryturę np  28marca 2018 , a potem  podejmuje pracę po  przerwie np. na pełne trzy m-ce  m-ce  , to do podstawy bierzemy łacznie  cały okres  ( nie ma znaczenia że przepracował w 2018r  tylko 178 dni  ). 

Nie czytasz uważnie ;)

Gdyby łącznie przepracował 6 m-cy to teraz by należało jedynie uzupełnić różnicę

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 14:01

Zosiu , przepraszam ale niestety nie jestem zbyt mocna w płacach , jestem na zastępstwie z przymusu.    Nie zabardzo rozumiem " Uzupełnić róznicę " Jeżeli do 28.03  pracownik otrzymał 8500 zł., potem za trzy miesiące kwiecien-czerwiec  9000 zl.   , To do podstawy 13-ki biorę tylko 8500 czy 17500, zl.

#9 Candall

Candall

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 14:41

Tekst NIE DOTYCZY NAUCZYCIELA, a  zwykłego pracownika.

Wklejam treść (ja otworzyłam normalnie, chociaż nie mam na portalu konta):

Pytanie:Pracownik przebywał na zasiłku rehabilitacyjnym, następnie wykorzystał zaległy urlop wypoczynkowy i rozwiązał umowę w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Następnie został ponownie zatrudniony w tej samej szkole. Efektywnie przepracował tylko 4 miesiące. Czy ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Odpowiedź:Tak. Pracownik, który rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nawet jeśli nie przepracował efektywnie min. 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym (art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o trzynastkach).
Prawo do trzynastki po przepracowaniu 6 miesięcy

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Przejście na rentę zwalnia z konieczności „wypracowania” trzynastki

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

1. nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
  2. zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,
  3. powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,
  4. rozwiązania stosunku pracy w związku z:
    1. przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
    2. przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
    3. likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
    4. likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,
  5. podjęcia zatrudnienia:
    1. w wyniku przeniesienia służbowego,
    2. na podstawie powołania lub wyboru,
    3. w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
    4. w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
    5. po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,
  6. korzystania:
    1. z urlopu wychowawczego,
aa) z urlopu macierzyńskiego,

ab) z dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

ac) z urlopu ojcowskiego,

ad) z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

ae) z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

1. z urlopu dla poratowania zdrowia,
    2. przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,
6a. korzystania z urlopu rodzicielskiego,

7. wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy zwalnia z konieczności przepracowania min. 6 miesięcy do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego. 
Do podstawy trzynastki należy wliczyć wynagrodzenie otrzymane w danym roku kalendarzowym zarówno na podstawie rozwiązanej, jak i nowej umowy.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19030 postów

Napisano 16 styczeń 2019 - 15:01

Moje zdanie na ten temat jest inne. Przytoczony tekst powyżej jest tylko i wyłącznie interpretacją p. Anny Trochimiuk.

Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

wskazuje w Art.2 komu przysługuje i w jakich przypadkach nie musi być 6 m-cy przepracowanych, ale też nie mówi nic o ponownym zatrudnieniu.

I moim zdaniem nie należy tego art. postrzegać rozszerzająco.

Jeśli emeryt/rencista rozwiązuje umowę np. w kwietniu, to 13-ka jemu przysługuje mimo nieprzepracowania 6 m-cy, ale jeśli ponownie zatrudni się na 1 m-c to dlaczego jemu płacić za 5?

U

#11 Candall

Candall

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 styczeń 2019 - 12:25

Rozumiem Twoje stanowisko.

Myślę jednak, że w cytowanym przeze mnie artykule, rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę jest traktowane jako "wydarzenie" w danym roku kalendarzowym. I to wydarzenie wpływa na to, że cokolwiek by się nie zdarzyło później - taka osoba jest uprawniona do trzynastki mimo nieprzepracowania 6 miesięcy.

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19030 postów

Napisano 17 styczeń 2019 - 12:29

Możliwe, nie przeczę twojemu rozumowaniu :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy