Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlop macierzyński 2019 – ile trwa

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671809 postów

Napisano 14 styczeń 2019 - 10:50

Urlop macierzyński w 2019 r. trwa co do zasady 20 tygodni. Można go przedłużyć o urlop rodzicielski. Bezpośrednio po sobie wykorzystanie tych dwóch urlopów daje rok wolnego od pracy po urodzeniu dziecka. Potocznie okres ten nazywa się rocznym urlopem macierzyńskim. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński? Jakie dokumenty należy złożyć u pracodawcy?

Powrót do artykułu: Urlop macierzyński 2019 – ile trwa

#2 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2019 - 10:50

Dzień dobry, czy możliwa jest taka sytuacja żebym ja jako matka dziecka wykorzystała część urlopu macierzyńskiego np. 14 tygodni, następnie ojciec dziecka żeby wykorzystał 3 tygodnie i ponownie ja 3 tygodnie? Czy jak już raz rezygnuję na rzecz ojca to nie mogę powrócić do wykorzystywania macierzyńskiego?

#3 krzysieksm

krzysieksm

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 28 styczeń 2019 - 15:36

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości podziału urlopu macierzyńskiego na części. Jest to natomiast możliwe na urlopie rodzicielskim. 

A zatem jeżeli zrezygnuje Pani z urlopu macierzyńskiego i tym samym przejmie go ojciec dziecka wówczas będzie go musiał wykorzystać do końca (tyle ile zostało). Więcej na temat urlopu macierzyńskiego w tym linku

#4 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 10:10

Czy jest możliwość zmienić decyzję i miesiąc po porodzie zadeklarować, że jednak chcę roczny urlop a nie 20 tygodni jak na początku wskazałam?

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5270 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 10:13

Tak. Ale płatny będzie pół roku 100%, a potem 60%.

#6 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2019 - 12:48

Czy przechodząc 6 tygodni wczesniej na urlop macierzynski , a urodzenie po terminie to czy kolejne dni po upływie 6 tygodni są również urlopem macierzyńskim mimo braku urodzenia ? Czy jednak te dni powinny mieć inne usprawiedliwienie nieobecności np. L4?

#7 Guest_XXX

Guest_XXX
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2019 - 10:57

Generalnie jest obowiązek wykorzystania urlopu macierzyńskiego w wysokości 20 tygodni. Czyli wykorzystując 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed urodzeniem dziecka i 14 po urodzeniu dziecka - łącznie 20 tygodni, kobieta możne wrócić do pracy bez obowiązku brania przez ojca urlopu gdyż został wykorzystany przed porodem. Czyli dziecko możne zostać oddane dziadkom, opiekunce itp

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych