Skocz do zawartości

Zdjęcie

Faktury na przełomie roku

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Mysza0000

Mysza0000

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 styczeń 2019 - 14:01

Dzień dobry,  Mam pytanie o fakturę za usługi telekomunikacyjne. Czy jeżeli mam fakturę wystawioną w grudniu a dotyczy ona też stycznia ( abonament naliczony za okres od 20.12.2018 do 01.01.2019) To czy muszę ją jakoś specjalnie dzielić czy mogę rozliczyć w całości w grudniu? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. 

#2 Waldek31

Waldek31

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 11 styczeń 2019 - 15:28

Znalazłem takie coś powinno pomóc :)

Podatnik prowadzący KPiR otrzymał fakturę za usługi telekomunikacyjne, wystawioną 31 grudnia 2018 roku, która dotyczy opłat za rozmowy za grudzień 2018 oraz abonament telefoniczny za styczeń 2019. Jak ją ująć w ewidencji w przypadku stosowania metody kasowej oraz memoriałowej?

Metoda uproszczona (kasowa) - podatnik tego typu fakturę powinien ująć w kolumnie 13 księgi - pozostałe wydatki - w dacie poniesienia kosztu, a więc w dacie wystawienia faktury.

Metoda memoriałowa - podatnik w takiej sytuacji jest zobowiązany do podziału kosztów względem okresów, których dotyczą, jako że usługi telekomunikacyjne są kosztem pośrednim. Przedsiębiorca w dacie poniesienia kosztu (wystawienia faktury) ujmuje w kol. 13 KPiR - pozostałe wydatki - wartość rozmów za grudzień 2018 r. Natomiast wartość abonamentu za styczeń 2019 r. uwzględnia w styczniu (dla celów porządkowych warto przyjąć datę 1 stycznia 2019 roku).  Źródło

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych