Skocz do zawartości

Jaki olej polecacie

olej silnikowy olej jaki olej najlepszy jaki olej wybrać

32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kondzio

Guest_Kondzio
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2019 - 23:13

Witam wszystkim.

Od kilku dni jestem posiadaczem Mercedesa w211, którego szukałem dobre pół roku. I udało mi sie znaleźć samochód lalke, od 1 właściciela- starszego Pana! Przebieg tylko 210 tysięcy (i na 100% jest ogrinalny, bo jeden właściciel) Jest jednak pewien minus, ten Pan jeździł na Castrolu (5w40 chyba) i nie wymieniał oleju przez 5 lat jak mówił,bo teraz niby mało jeździł i nie było sensu niby bo za małe przebiegi. Ale zajrzałem pod korek a tam masa syfu, wiec juz wyobrazam sobie co sie dzieje w silniku (pewnie to samo) No i teraz pytanie do was:

1) Na początek jaką płukankę zrobić? Bo chyba to się przyda temu silnikowi

2) Jaki filtr kupić, słyszałem, żę Filtron są tanie a dobre, prawda to?

3) No i najważniejsze, jaki olej wybrać? Chciałbym coś w rozsądnej cenie tak do 150 zł za bańkę. W temacie olejow jestem średnio obeznany, poczytałem conieco ale mam mętlik w głowie. Motul, Valvoline? a może coś z mniej znanych Amsoil, PMO? Chociaż ten pierwszy chyba trochę wychodzi poza moje możliwości cenowe.

Licze na pomoc bo widzę, ze na tym forum jest dosyc rozbudowany dział o samochodach więc pewnie coś poradzicie :P

#2 Guest_mirioo

Guest_mirioo
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 10:59

a jaki konkretnie silnik tam masz?

#3 Guest_Marcin hurt

Guest_Marcin hurt
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 22:02

Cześć, na wstępie najlepiej abyś podał z jakim silnikiem go masz, bo to dosyć istotne

Co do pytań to:

1) Płukanka będzie konieczna i są dwie możliwości, pierwsza to wlać trochę ropy do silnika a druga to przepłukanie silnika specjalnie przeznaczoną do tego płukaną. Ropa czasami może być zbyt agresywna dla silnika, więc ja osobiście polecam plukanki Dobrym wyborem jest Xado. Nie raz stosowałem i nigdy się nie zawiodłem. Możesz jeszcze poszukać Liqui Moly, też są ok.

2) Co do filtrów to szczerze nie pomogę bo mechanik zawsze sam mi zamawia, a ostatnio zamowił chyba Knechta i jest ok, filtr jak filtr.

3) No i co do oleju to temat rzeka bo jest kilka możliwości. Przede wszystkim poleciłbym Ci olej na bazach PAO a nie olej HC. Bo to wlasnie często oleje HC robią taki syf w silniku, a oleje PAO są o wiele czystsze i dużo stabilniejsze termicznie. Z olejów które wymieniłeś to faktycznie najlepszym wyborem będzie Amsoil 5w40 (tylko to za 150 zł to możesz pomarzyć) albo trochę tansze PMO 5w40 C3. A tak z ciekawości ktoś Ci polecił PMO czy gdzieś wyczytałeś, że chcesz to zalać? Pytam bo to dosyć nowa marka i tutaj u nas raczej mało znana, chociaż z pewnością w tej cenie jeden z lepszych wyborów

Jakbyś miał jakieś pytani to chętnie pomogę, prowadziłem niegdyś hurtownię olejów więc myślę, że mogę sie podzielić wiedzą

#4 Guest_Kondzio

Guest_Kondzio
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 22:25

Benzynowy 184 konie. Ale to nie ma znaczenia raczej bo wiem ze był lany tam 5w40 i na tym chce zostać.

#5 Guest_Kondzio

Guest_Kondzio
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 22:27

Dzięki za konkretną odpowiedź

Co do płukanki to skusze się na LM, bo przynajmniej znam tą firme a te pierwsze co podałeś to tak niebardzo.

A co do oleju PMO to nie znam szczerze mowiac tego oleju, ale ostatnio marewel na youtube coś o tym oleju mówił, więc sie zainteresowałem i poczytałem troche. Jakimś wielkim specjalistą nie jestem, ale opinie ma dobre i parametry też ok wyglądają, więc stąd moje pytanie. Gdybym był ekpsertem w olejach to nawet nie zakładałbym tego tematu tylko wybrał coś z zamkniętymi oczami Jak masz jakieś info (ale takie jak w praktyce się sprawdza olej anie w teorii bo to w sumie mało ważne) to pisz. Bo w piątek jestem umówiony na wymianę, więc przydałoby się już zamowić do środy max, zeby doszedł.

#6 Guest_perla2562

Guest_perla2562
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 09:31

W Polsce większość sprzedawanych olejów to zwykłe HC właśnie ze względu na cenę. Ja osobiscie leję tylko oleje na PAO (ale takie prawdziwe PAO a nie oleje typu Specol gdzie PAO jest 5% czy Castrol gdzie jest PAO 0% a olej oparty jest na HC) No ale jak juz wspomniałem oleje PAO są znacznie droższe, dlatego dziwie się jak mówicie, że PMO jest też czyste PAO a kosztuje tyle co przeciętny olej na HC. Chyba że mówimy o innym oleju :D

#7 Guest_perla3

Guest_perla3
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 09:38

Mówimy o tym samym oleju? pmo-lubricants.com/

#8 Guest_John

Guest_John
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 17:01

Tak o tym oleju mowa. Ale mniejsza o to, powiedzcie mi czy każdy olej PAO będzie lepszy od tego HC? Czy jest to tylko dodatek, która podnosi jakość oleju ale nie jest decydujący? Bo tak przejrzałem oleje te które są dostępne w Polsce i tak ok 80%-90% olejów jest HC włącznie z tymi najpopulaniejszymi.

#9 Guest_XxxxJack

Guest_XxxxJack
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 17:34

Oczywiście nie każde PAO będzie lepsze od HC. Ale z miejsca oleje PAO mają dużą przewagę, bo baza ta jest dużo czystsza i stabilniejsza. Oczywiście w oleju jest też dużo innych dodatków które trzeba brać pod uwage. Ale jak dla mnie jak producent już inwestuje w bazy PAO to nie sądze, że później oszczędza na dodatkach. Bo to byłoby marnowanie potencjału oleju.

Więc jak dla mnie PAO>>> HC>>>>>>>>>Olej mineralny.

#10 Guest_anderson

Guest_anderson
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 23:34

Czyli co, podsumowując teraz warto inwestować tylko w oleje PAO? Czy jakieś HC też są godne polecenia? Moze ktoś zrobić taką listę co jest teraz warte zakupu bo zbliża mi sie wymiana i przydaloby się wiedzieć

#11 Guest_anderson

Guest_anderson
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 23:34

Czyli co, podsumowując teraz warto inwestować tylko w oleje PAO? Czy jakieś HC też są godne polecenia? Moze ktoś zrobić taką listę co jest teraz warte zakupu bo zbliża mi sie wymiana i przydaloby się wiedzieć

#12 Guest_snoop

Guest_snoop
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2019 - 11:12

Powiem ci tak. To wszystko zalezy od tego ile masz funduszy na olej, gdyż oleje PAO są o wiele droższe o tych HC. Jednak jeśli dbasz o swój samochód to dołożenie 30 zł do bańki oleju nie powinno być problemem. Z olejów które teraz głównie polecam to (to taka moja mała lista, według tego co zaobserwowałem i według tego co czytałem)

1. Amsoil- pełne bazy PAO, dobre parametry ale jak dla mnie bardzo wysoka cena. Za 4 litry trzeba zapłacić ok 200 zł, więc cena spora, tym bardziej jak ktoś musi kupić np 8 litrów do silnika.

2. PMO- tutaj zaskoczenie, bo nowy producent, PAO ok 70% ale zawiera dodatkowo estry, co teorerycznie jeszcze bardziej podnosi jakość (bo estry to V grupa baz a PAO to IV grupa). No i chyba wygrywa w zestawieniu jakość/cena. Za ten sam olej co Amsoila trzeba zapłacić ok 120 zł.

3. Meguin- tego nie testowaem, ale producent twierdzi ze mają 100% PAO (chociaż to niemozliwe, bo olej to nie tylko sama baza ale też dodatki, więc skoro już na wstępie rzuca takie kłamstwo to byłbym ostrożny) no ale parametry ma dobre, ciekawe tylko jak w praktyce sie sprawuje. Cena też ok 120 zł, więc wyjątkowo tanio, ale ta informacja 100% PAO trochę taka oszukana i za te kłamstwo 3 miejsce, bo tak naprawdę nie wiemy ile tam faktycznie jest tego PAO.

#13 Guest_morio

Guest_morio
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2019 - 15:44

wy sie tam znacie, pao nie pao, guwno prawda. Ja jeżdzę na specolu za 50 zl kupuje i smigam jakos bez problemu, w czym niby te wasze drogie oleje na pao mają być lepsze niż moj

#14 Guest_mirion

Guest_mirion
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2019 - 18:46

Dokładnie, ja już jezdze od tylu lat na olejach typu orlen czy total, one kosztuja po 60 zł i daja rade, a pao jest dobre dla kogoś kto ma dużo kasy i jst fanatykiem samochodów, zwyklym ludziom starczy byle jaki olej

#15 Guest_banan

Guest_banan
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2019 - 18:59

i na kujawskim byś trochę jeździł xD kwestia jak bedzie wyglądal silnik po 20 tysiacach na słabym oleju a jak po 100 tysiacach na słabym oleju xD zresztą miarą dobrego oleju jest to jak wygląda w srodku silnik i czy cicho chodzi silnik na oleju

#16 Guest_Jack1014

Guest_Jack1014
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2019 - 23:14

WIdziałem, że w temacie duzo mowy o PMO, olej mi znany ale nie stosowałem. Zamiast się zajmować teorią to powie mi ktoś jak się sprawuje w silniku taki olej? Głównie interesuje mnie to czy silnik zjada ten olej czy nie zjada? Bo mam niestety olejo żerny silnik i na byle czym nie mogę jeździć :/

#17 Guest_Jack1014

Guest_Jack1014
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2019 - 23:16

Co dziwne najgorzej mi sie jeździ na motulu, bo muszę robić duże dolewki, a najlepiej na liquy moly, czy PMO możeby być na podobnym poziomie co liqui?

#18 Boston

Boston

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 10 styczeń 2019 - 21:29

Chyba ciężko tak porównywać. Każdy silnik jest inny i nie przekonasz sie dopóki nie kupisz i nie przetestujesz :P

Ja z PMO olejami nie miałem styczności, ale miałem za to styczność z ich pastą. Czasami pomajsterkuje sobie w garażu i wyglądam jak górnik xD I powiem ze pasta robi robotę. A czy oleje robią robotę? :D Kto to wie, z tego co piszą ludzie to chyba tak ale ja sie nie wypowiem dopóki sam na sobie nie przetestuje, a właściwie nie na sobie tylko na swoim samochodzie :lol:  :lol:  :lol:

EDIT: Przypomnialo mi się, że dzisiaj widziałem artykuł o PMO w gazecie, tylko juz nie pamiętam jakiej :( Byłem na orlenie i jak czekałem na hot-doga(swoją drogą czekałem chyba z 15 taka kolejka) to sobie przejrzałem co tam ciekawego mają :D Gazeta moto coś tam ale za cholerę nie pamiętam całej nazwy :D Jak sobie przypomnę to dopiszę, jak ktoś zechce

#19 Guest_Moto Salon fan

Guest_Moto Salon fan
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2019 - 22:33

Ta gazeta to Moto Salon, można ją kupić na Orlenie, w Empiku i w kioskach pewnie też. Kupuje regularnie, teraz fajny artykuł o formule 1 zrobili :] a artykuł o PMO faktycznie jest, ale jeszcze go nie czytałem ;)

#20 wilkstepowy

wilkstepowy

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 12 styczeń 2019 - 00:16

Chyba ciężko tak porównywać. Każdy silnik jest inny i nie przekonasz sie dopóki nie kupisz i nie przetestujesz :P

Ja z PMO olejami nie miałem styczności, ale miałem za to styczność z ich pastą. Czasami pomajsterkuje sobie w garażu i wyglądam jak górnik xD I powiem ze pasta robi robotę. A czy oleje robią robotę? :D Kto to wie, z tego co piszą ludzie to chyba tak ale ja sie nie wypowiem dopóki sam na sobie nie przetestuje, a właściwie nie na sobie tylko na swoim samochodzie :lol:  :lol:  :lol:

EDIT: Przypomnialo mi się, że dzisiaj widziałem artykuł o PMO w gazecie, tylko juz nie pamiętam jakiej :( Byłem na orlenie i jak czekałem na hot-doga(swoją drogą czekałem chyba z 15 taka kolejka) to sobie przejrzałem co tam ciekawego mają :D Gazeta moto coś tam ale za cholerę nie pamiętam całej nazwy :D Jak sobie przypomnę to dopiszę, jak ktoś zechce

Dokładnie, inny będzie lepszy do diesla inny do benzyniaka. Generalnie można testować byleby numeracja się zgadzała.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: olej silnikowy, olej, jaki olej najlepszy, jaki olej wybrać

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych