Skocz do zawartości

l4 w ciąży a podwyżka i stażowe

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2019 - 14:32

Witam,

poproszę o pomoc w rozwiązaniu poniższej kwestii:

przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Na l4 jestem od połowy października. Moje dotychczasowe wynagrodzenie zasadnicze (od lipca br.) wynosiło 2200 zł (wcześniej było to 2100 zł). Od dnia 1 listopada (czyli w trakcie przebywania przeze mnie na zwolnieniu) dyrekcja przyznała wszystkim pracownikom podwyżki w wysokości 150 zł, ponadto od tego samego miesiąca przysługuje mi dodatek stażowy w wysokości 5%. 

W trakcie pracy (czyli do października br) dostawałam więc przelew na kwotę ok .1600 zł (kwota netto), w październiku było to 1620zł, za listopad otrzymałam przelew w kwocie 1640 zł, a za grudzień na kwotę ok.1810zł (uprzedzając - nie są tu wliczane żadne nagrody, ani premie na koniec roku). 

Moje pytanie brzmi: skąd taka róznica w kwotach i jak właściwie powinnam obliczyć wysokość zasiłku? Czy otrzymana podwyżka i dodatek stażowy są w ogóle uwzględniane w wyliczeniach? O ile dobrze ozumiem to wynagrodzenie za listopad powinno być wyższe, czy sie mylę?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5569 postów

Napisano 03 styczeń 2019 - 14:51

Skoro zachorowałaś w październiku i nie chorowałaś w ciągu wcześniejszych 3 miesięcy to podstawa będzie z miesięcy październik 2017 - wrzesień 2018, czyli 9 m-c po 2100 zł i 3 m-ce po 2200. Z tego wychodzi 61,12 zł brutto za 1 dzień choroby.

Różnice wynikają z ilości dni kalendarzowych w miesiącu i rodzaju wypłacanego świadczenia (wynagrodzenie za chorobę lub zasiłek).

Grudzień jest zdecydowanie wyższy ponieważ mogłaś dostać wypłatę dodatku stażowego, który w/g waszego regulaminu może być wypłacany "obok" chorobowego, podwyżka na pewno nie wpłynęła na wypłatę grudniową.

#3 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2019 - 15:22

Czyli dodatek stażowy dostaję (i to by się zgadzało), a podwyżkę mam tylko na papierze? Biorąc pod uwagę fakt, że wrócę do pracy dopiero po rocznym urlopie macierzyńskim to wtedy dostanę wyrównanie za tę podwyżkę czy jest mozliwość, żebym skorzystała z niej tak jak inni skoro tak samo ją otrzymałam?

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5569 postów

Napisano 03 styczeń 2019 - 15:45

Nie ma możliwości.

Fizycznie dostaniesz ją po powrocie do pracy.

Tak jak napisałam stażowy możesz dostawać, ale o to musisz zapytać pracodawcy, bo najczęściej płacony jest "obok" chorobowego.

#5 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2019 - 16:04

Ok, dziękuję bardzo za wyjaśnienia.

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20167 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 styczeń 2019 - 19:37

Czyli dodatek stażowy dostaję (i to by się zgadzało), a podwyżkę mam tylko na papierze? Biorąc pod uwagę fakt, że wrócę do pracy dopiero po rocznym urlopie macierzyńskim to wtedy dostanę wyrównanie za tę podwyżkę czy jest mozliwość, żebym skorzystała z niej tak jak inni skoro tak samo ją otrzymałam?

Podwyżka nie będzie wyrównana, zaczniesz ją otrzymywać po powrocie do pracy

#7 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:10

Witajcie , mam podobne pytanie. Jestem nauczycielem. Chce iść na zwolnienie w tym tygodniu , ale od września będą podwyżki o 9.6 % dla wszystkich. Z tego co piszecie rozumiem , ze jej nie otrzymam. Czy jeśli będę chodzić teraz na zwolnienia do 30 dni i wracała na dzień, aż do września , gdzie dostanę podwyższona pensje to ta wyższa pensja spowoduje , ze podczas urlopu uzupełniającego , który odbiorę będzie po macierzyńskim , będę dostawać wyższa pensje? Dodatkowo chciałbym się zapytać , czy jeśli przez cały rok realizowałam w szkole zajęcia z projektu unijnego ( szkoła mnie dodatkowo zatrudniała na umowę zlecenie) średni zasiłek obejmuje rowniez to wynagrodzenie?
Pozdrawiam
Anita

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2019 - 11:40

Jak wrócisz do pracy we wrześniu i wtedy wyślą cię na urlop to będziesz miała płaconą taką pensję jaka obowiązuje we wrześniu. Chorobowe w wakacje nie ma nic wspólnego z pobieraną pensją po powrocie do pracy.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2019 - 11:51

a co do pieniędzy z unii, to weszłyby do podstawy tylko w czasie kiedy trwała umowa zlecenie. Po zakończeniu umowy już się  nie liczą.

#10 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 31 październik 2019 - 12:55

Witam
Od lipca 2019 przebywam na zwolnieniu lekarskim spowodowane ciążą. Od 1 listopada mają być u nas podwyżki na zakładzie. Czy mam rozumieć że ja jej nie dostanę?? Czytałam na innych forach że jeśli zostanę pominięta mogę zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wyjaśnienie A nawet skierować sprawę do PIP . Jak to w końcu jest??

#11 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 31 październik 2019 - 13:07

Tak, podwyżkę odczujesz dopiero po powrocie do pracy. Teraz otrzymujesz już pewnie zasiłek chorobowy, który został wyliczony wg zasad naliczania podstawy chorobowego. Podwyżka uzyskana w trakcie chorobowego nie ma wpływu na jego wysokość. Takiej podstawy nie przelicza się na nowo. Dlatego jak wrócisz do pracy to odczujesz podwyżkę.

#12 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 31 październik 2019 - 13:10

Czyli będąc na macierzyńskim również jej nie dostanę dopiero jak wrócę do pracy

#13 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 31 październik 2019 - 13:54

Tak, dostaniesz ją dopiero jak wrócisz do pracy.

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13933 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 październik 2019 - 16:36

"Czyli będąc na macierzyńskim również jej nie dostanę dopiero jak wrócę do pracy"

To pytanie do twojego pracodawcy, przecież nawet jak będziesz na urlopie macierzyńskim to możesz dostać papier o podwyżce, ale nie zwiększone wynagrodzenie, bo będziesz pobierać zasiłek.   

#15 Guest_Gabriela

Guest_Gabriela
  • Goście

Napisano 28 marzec 2020 - 08:00

Witam
Mam pytanie od 1,01,2019 otrzymywałam wynagrodzenie 4 tys brutto , od marca 2020 mam 6 tys brutto , jestem w ciąży . Kiedy ewentualnie mogę iść na L4 żeby jego wysokość uwzględniała już podwyżkę ? ( nie mowie o całej bo to pewnie 12 mcy ale żeby liczyła się do średniej z 12 mcy ) wynagrodzenie otrzymuje na koniec miesiąca ok 30 tego.

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20167 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 marzec 2020 - 08:43

Ile m- czy przepracujesz z wyższą pensją tyle będzie wliczane.
Jeśli pójdziesz na zwolnienie od kwietnia to będzie 11 m-cy z 4 tys a 1 z 6000 itd.
Pod warunkiem że nie chorowałaś przez ostatnie 3 m-ce, tylko wtedy podstawa będzie przeliczana ponownie.

#17 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 13:50

Dzień dobry,
Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z tytułu ciąży. I nie zapowiada się że wrócę do pracy. Natomiast pracodawca w obecnym miesiącu będzie przyznawał podwyżki za rok 2019. Moje pytanie brzmi czy mogę podpisać aneks do umowy czy jakikolwiek inny dokument dla  pracodawcy przebywając na zwolnieniu lekarskim?  Obawiam się, że bedą grozić mi jakieś konsekwencje prawne lub utrata L4. Będę wdzięczna za odpowiedź

#18 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 827 postów

Napisano 06 kwiecień 2020 - 13:54

Aneks dotyczący podwyżki możesz podpisać , na inne uważaj

#19 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13933 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 kwiecień 2020 - 17:53

"Natomiast pracodawca w obecnym miesiącu będzie przyznawał podwyżki za rok 2019."

Na pewno podwyżki masz na myśli, a nie np. nagrody ?

Jak można w kwietniu przyznawać podwyżki za ubiegły rok ? 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych