Skocz do zawartości


nowy obowiązek przy św. pracy


wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2019 - 11:58

Czy wydając świadectwo pracy od tego roku muszę informować wszystkich pracowników o okresie przechowywania akt, czy ten obowiązek dotyczy tylko zatrudnionych od 1.01.2019 ?



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 11:35

proszę o pomoc. Pracownik zatrudniony w lipcu 2018 r. do 15 stycznia 2019.r Nie przedłużamy z nim umowy. Czy muszę do świadectwa pracy które wydam 15.01.2019 dołączyć informacje o okresie przechowywania jego akt?



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 14:45

Może poczytaj ustawę, która  wprowadziła zmiany.



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 14:48

no czytam, ale nie rozumiem czy obowiązek dotyczy tylko tych zatrudnionych od tego roku czy wszystkich pracowników którym będę wydawać świadectwo



#5 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1097 postów

Napisano 08 styczeń 2019 - 18:31

"Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się do dokumentacji pracowniczej pracowników, których stosunek
pracy został nawiązany począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r."


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   


#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2019 - 08:45

"Przepisy niniejszego rozporządzenia...

 

Jakiego rozporządzenia? Ten przepis został wprowadzony ustawą i to dużo wcześniej niż rozporządzenie, o którym prawdopodobnie piszesz.

 

 

 

Przepis z art. 946 odnosi się do art. 94 ust. 9b i 945 par. 2, a więc tylko do tych pracowników, których okres przechowywania akt wynosi 10 lat.



#7 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2019 - 15:07

Adresaci: osoby zatrudnione od 1 stycznia 2019 r.

Wymienione obowiązki zostały dodane ustawą z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. z 2018r., po. 357) i dotyczą osób, które zostały/zostaną zatrudnione „na nowych zasadach”, czyli od 1 stycznia 2019 r.

Co z pracownikami zatrudnionymi wcześniej?

Natomiast do osób zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy przejściowe. Z przepisów tych zaś nie wynika obowiązek informacyjny wobec osób, których stosunek pracy został nawiązany przez 1 stycznia 2019 r., czyli „na starych zasadach” (art. 7 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją).

Pytanie Czytelnika: Czy do świadectwa pracy, zgodnie z art. 946 Kodeksu pracy należy dołączyć dodatkową informację, jeżeli dokumentację pracowniczą będziemy przechowywać 50 lat? Dotyczyć to będzie pracowników zatrudnionych do 31 grudnia 2018 r., a zwalnianych po 1 stycznia 2019 r.

Nie. Pracownikom, których stosunek pracy został nawiązany przed 1 stycznia 2019 r. pracodawca nie musi przekazywać informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej. Takie obowiązki dotyczą pracowników zatrudnionych „na nowych zasadach”, czyli począwszy od 1 stycznia 2019 r.

 



#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2019 - 11:31

Jakiś matoł to pisał, bo obowiązek informacyjny został wprowadzony dla osób, dla których okres przechowywania akt wynosi 10 lat, a w tej grupie mogą się znaleźć również osoby zatrudnione w okresie 01.01.1999 - 31.12.2018.Przepisy czyta się całościowo, a nie wybrane fragmenty. Ważny jest okres przechowywania, a nie data zatrudnienia.



#9 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2019 - 15:39

 

Adresaci: osoby zatrudnione od 1 stycznia 2019 r.

Wymienione obowiązki zostały dodane ustawą z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. z 2018r., po. 357) i dotyczą osób, które zostały/zostaną zatrudnione „na nowych zasadach”, czyli od 1 stycznia 2019 r.

Co z pracownikami zatrudnionymi wcześniej?

Natomiast do osób zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy przejściowe. Z przepisów tych zaś nie wynika obowiązek informacyjny wobec osób, których stosunek pracy został nawiązany przez 1 stycznia 2019 r., czyli „na starych zasadach” (art. 7 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją).

Pytanie Czytelnika: Czy do świadectwa pracy, zgodnie z art. 946 Kodeksu pracy należy dołączyć dodatkową informację, jeżeli dokumentację pracowniczą będziemy przechowywać 50 lat? Dotyczyć to będzie pracowników zatrudnionych do 31 grudnia 2018 r., a zwalnianych po 1 stycznia 2019 r.

Nie. Pracownikom, których stosunek pracy został nawiązany przed 1 stycznia 2019 r. pracodawca nie musi przekazywać informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej. Takie obowiązki dotyczą pracowników zatrudnionych „na nowych zasadach”, czyli począwszy od 1 stycznia 2019 r.

 

Zródło : Portal Kadrowy.pl



#10 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2019 - 15:41

Jakiś matoł to pisał, bo obowiązek informacyjny został wprowadzony dla osób, dla których okres przechowywania akt wynosi 10 lat, a w tej grupie mogą się znaleźć również osoby zatrudnione w okresie 01.01.1999 - 31.12.2018.Przepisy czyta się całościowo, a nie wybrane fragmenty. Ważny jest okres przechowywania, a nie data zatrudnienia.

 

Zródło : Portal Kadrowy.pl

Informacja o okresie przechowywania akt – czy do każdego świadectwa pracy?




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych