Skocz do zawartości


Zdjęcie

Likwidacja ŚT

ŚT środki trwałe amortyzacja likwidacja

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Księgowa5511

Księgowa5511

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:01

Środki trwałe,

Spółka zmodernizowała zakład, zakupiła nową maszynę. Na starą został sporządzony dokument LT, wyksięgowano z ksiąg a niezamortyzowaną część dano w koszty. Jednak nie sporządzono fizycznej likwidacji, maszyna dalej stoi jednak nie jest używana. Czy spółka słusznie zrobiła księgując w koszty pozostałą amortyzację?



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:07

Dowód LT stanowi podstawę do wyksięgowania środka trwałego z ewidencji bilansowej i do ujęcia go - do momentu faktycznego (fizycznego) zakończenia likwidacji - w ewidencji pozabilansowej, zapisem:

       - Wn konto 09-1 "Środki trwałe w likwidacji".

Po zakończeniu likwidacji środek trwały zostanie jednostronnie z tego konta wyksięgowany, zapisem:

       - Ma konto 09-1 "Środki trwałe w likwidacji".



#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:07

Jeżeli postawiony w stan likwidacji środek trwały nie jest jeszcze w pełni zamortyzowany, jego nieumorzoną wartość zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że wyksięgowanie z ewidencji bilansowej takiego środka trwałego może się odbyć zapisem:

   a) wartość początkowa środka trwałego:        - Ma konto 01 "Środki trwałe",    B) dotychczasowe umorzenie:        - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",    c) wartość nieumorzona:        - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

#4 Księgowa5511

Księgowa5511

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 luty 2019 - 11:56

 

Jeżeli postawiony w stan likwidacji środek trwały nie jest jeszcze w pełni zamortyzowany, jego nieumorzoną wartość zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że wyksięgowanie z ewidencji bilansowej takiego środka trwałego może się odbyć zapisem:

   a) wartość początkowa środka trwałego:        - Ma konto 01 "Środki trwałe",     B) dotychczasowe umorzenie:        - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",    c) wartość nieumorzona:        - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Mam jeszcze jedno pytanie:

Kiedy Spółka powinna podatkowo rozpoznać koszt?



#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 luty 2019 - 11:58

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Mam jeszcze jedno pytanie:

Kiedy Spółka powinna podatkowo rozpoznać koszt?

nie wiesz jak zaksięgować

nie wiesz kiedy koszt podatkowo

 

co tam robisz?





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ŚT, środki trwałe, amortyzacja, likwidacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych