Skocz do zawartości

Zdjęcie

Likwidacja ŚT

ŚT środki trwałe amortyzacja likwidacja

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Księgowa5511

Księgowa5511

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:01

Środki trwałe,

Spółka zmodernizowała zakład, zakupiła nową maszynę. Na starą został sporządzony dokument LT, wyksięgowano z ksiąg a niezamortyzowaną część dano w koszty. Jednak nie sporządzono fizycznej likwidacji, maszyna dalej stoi jednak nie jest używana. Czy spółka słusznie zrobiła księgując w koszty pozostałą amortyzację?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19273 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:07

Dowód LT stanowi podstawę do wyksięgowania środka trwałego z ewidencji bilansowej i do ujęcia go - do momentu faktycznego (fizycznego) zakończenia likwidacji - w ewidencji pozabilansowej, zapisem:

- Wn konto 09-1 "Środki trwałe w likwidacji".

Po zakończeniu likwidacji środek trwały zostanie jednostronnie z tego konta wyksięgowany, zapisem:

- Ma konto 09-1 "Środki trwałe w likwidacji".

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19273 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:07

Jeżeli postawiony w stan likwidacji środek trwały nie jest jeszcze w pełni zamortyzowany, jego nieumorzoną wartość zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że wyksięgowanie z ewidencji bilansowej takiego środka trwałego może się odbyć zapisem:

a) wartość początkowa środka trwałego:        - Ma konto 01 "Środki trwałe",    B) dotychczasowe umorzenie:        - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",    c) wartość nieumorzona:        - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

#4 Księgowa5511

Księgowa5511

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 07 luty 2019 - 11:56

Jeżeli postawiony w stan likwidacji środek trwały nie jest jeszcze w pełni zamortyzowany, jego nieumorzoną wartość zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że wyksięgowanie z ewidencji bilansowej takiego środka trwałego może się odbyć zapisem:

a) wartość początkowa środka trwałego:        - Ma konto 01 "Środki trwałe",     B) dotychczasowe umorzenie:        - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",    c) wartość nieumorzona:        - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Mam jeszcze jedno pytanie:

Kiedy Spółka powinna podatkowo rozpoznać koszt?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 luty 2019 - 11:58

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Mam jeszcze jedno pytanie:

Kiedy Spółka powinna podatkowo rozpoznać koszt?

nie wiesz jak zaksięgować

nie wiesz kiedy koszt podatkowo

co tam robisz?

#6 Księgowa5511

Księgowa5511

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 27 luty 2019 - 07:47

W ogóle nie pytałam jak zaksięgować - pytanie od początku brzmiało czy spółka słusznie zaksięgowała amortyzację w koszty..

Chodzi tutaj o bardzo dużą kwotę - nie jestem pewna czy bez fizycznej likwidacji mogę wrzucić w koszty..

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2019 - 08:11

Bo ty nic nie zrozumiałaś z podpowiedzi powyżej,a jeśli nie, to zmień nick.

#8 Księgowa5511

Księgowa5511

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 27 luty 2019 - 08:20

Nie, ja wszystko zrozumiałam...Po prostu ten przypadek jest bardziej skomplikowany niż się wydaje.
Bo właśnie to czy doszło do fizycznej likwidacji ŚT podatkowo ma wielkie znaczenie.

Mam opinię EY, że spółka nie może w takiej sytuacji rozpoznać kosztów podatkowych - dopiero kiedy dojdzie do FIZYCZNEJ likwidacji.

Nie wiem czy Gość wie że rozróżniamy coś takiego jak koszty podatkowe i bilansowe...

Nick jest adekwatny...

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ŚT, środki trwałe, amortyzacja, likwidacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych