Skocz do zawartości

Amortyzacja mieszkania (w KŚT od 2019) otrzymanego darowizną (w 2011)

amortyzacja darowizna

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2018 - 18:15

Dzień dobry, 

mamy pytanie odnośnie możliwości amortyzacji mieszkania otrzymanego w darowiźnie w kontekście ustawy z 2018 z tym związanej. 

Opis sytuacji:

Mieszkanie (kawalerka, z 1965r., właśnie przechodzi z wieczystego użytkowania na własność) otrzymałem w darowiźnie w 2011r. (grupa podatkowa 0, darowizna u notariusza). Od 2015r. mieszkanie wynajmuję rozliczając się za nie ryczałtem.

W chwili obecnej (2019r.) otwieram działalność jednoosobową związaną z projektami IT i zastanawiam się nad wprowadzeniem do środków trwałych mieszkania i rozliczania go w działalności. 

Poprzedni właściciel mieszkania (do 2011r) nie posiadał działalności i nie amortyzował go wcześniej.

Pytania:

1. Czy jest możliwość amortyzacji takiego mieszkania w chwili obecnej - otwarcia nowej działalności i wprowadzenia go do KTŚ? 

Na podstawie wspomnianej ustawy wydaje mi się, że nie, dlatego ewentualnie pytanie nr.2 poniżej:

2. W kontekście braku możliwości amortyzacji takiego mieszkania wydaje mi się, że ryczałt jest korzystniejszą formą rozliczenia niż zasady ogólne (przychód 1600zł, koszty 500zł) i nie ma wskazań do wpisania do środków trwałych działalności. Proszę o wskazówki czy dobrze myślę?

Bardzo dziękuję za Państwa poświęcony czas i odpowiedzi na moje pytania.

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: amortyzacja, darowizna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych