Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198001 postów

Napisano 11 grudzień 2018 - 09:54

Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące rozliczania kosztów samochodów osobowych stanowiących prywatną własność przedsiębiorców. Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz sugerujemy jak się do nich przygotować.

Powrót do artykułu: Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów

#2 Guest_MM

Guest_MM
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2018 - 09:54

A co w takiej sytuacjii z Vatem, który można było do tej pory rozliczać w wysokości 50%?

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 grudzień 2018 - 22:42

I dalej będzie można odliczać 50 % vatu. 

Ale z kwoty netto plus druga połowa podatku VAT będzie mogło być kosztem tylko w 75-ciu procentach, o ile dobrze pamiętam.

#4 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2019 - 11:18

a co w sytuacji gdy mam samochód dostawczy zarejestrowany prywatnie i wykorzystuję go w firmie ? jak z odliczeniami ?

#5 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 06 luty 2019 - 14:09

samochód dostawczy dalej 100% koszty

#6 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 08 luty 2019 - 10:18

Czy w przypadku używania auta w DG bez wprowadzania go do majątku firmy obowiązuje 50% odliczenie VATu? W tekście jest mowa tylko o 20% KUP, a nie ma nic o VAT dla tego przypadku.

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 luty 2019 - 18:17

wyżej już jest odpowiedź na twoje pytanie, trzeba czytać trochę ... 

#8 Guest_Pan Majster

Guest_Pan Majster
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 09:59

Witam! Mam firmę jednoosobową. Do tej pory brałem faktury na koszty prywatnego samochodu ( wyłącznie paliwo) na swoje prywatne dane (imię, nazwisko, adres). NIP mam ten sam co moja firma. Czy teraz faktury na wydatki na samochód, w tym części, ubezpieczenie, paliwo itd. nadal brać na siebie czy na dane firmy?

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 luty 2019 - 23:13

czym się różnią twoje dane od danych firmy ? Przecież twoja firma to ty, twoje imię i nazwisko, adres i NIP. 

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 luty 2019 - 09:13

Nazwą, adresem. Nie mam biura w domu, nazwa pomaga w działalności.

czym się różnią twoje dane od danych firmy ? Przecież twoja firma to ty, twoje imię i nazwisko, adres i NIP. 

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 luty 2019 - 09:18

W poprzednim systemie rozliczeń rozliczałem tylko faktury za paliwo i brałem je na siebie, bo tak zalecił mi Urząd Skarbowy. Dlaczego nie chcę zapytać w urzędzie? Kolega zapytał o coś podobnego. 

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 luty 2019 - 22:57

Nazwą, adresem. Nie mam biura w domu, nazwa pomaga w działalności.

nazwa to tylko ozdobnik, ważne jest imię, nazwisko, adres i numer NIP przedsiębiorcy

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 luty 2019 - 09:34

nazwa to tylko ozdobnik, ważne jest imię, nazwisko, adres i numer NIP przedsiębiorcy

Ozdobnik, ale Urząd wymaga wpisywania pełnej nazwy w deklaracje. Adres też się różni. 

#14 Guest_Beata S-N

Guest_Beata S-N
  • Goście

Napisano 13 luty 2019 - 12:19

Witam,

Prowadzę działanośc gospodarczą polegającą na pomocy drogowej oraz  wynajmuję samochody osobowe. Czy w związku z nowymi przepisami od 2019 r aby zaliczyć 100% kosztów do KPiR za samochody osobowe będę musiał prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,

B.S. 

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 luty 2019 - 21:49

"Ozdobnik, ale Urząd wymaga wpisywania pełnej nazwy w deklaracje."  - a który urząd tego niby wymaga ? Bo moim zdaniem deklarację składa podatnik np. Jan Kowalski podając swój numer NIP, a nie powiedzmy Firma Kwiatek w wazonie Jan Kowalski.  

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych