Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – kwota netto

50 odpowiedzi w tym temacie

#21 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 13:34

Po stażu w 2017 roku pracodawca zatrudnił mnie na 3 miesiące. Jednak z powodu zdrowia w czasie 1 miesiąca poszłam na zwolnienie a potem roczny zasiłek rehabilitacyjny z zusu. W tym roku 2019 kończy mi sie świadczenie. Czy bedzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych?

Tak, jeśli świadczenie rehabilitacyjne było naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

#22 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 13:35

witam jestem na zasiłku macieżyńskim , który kończy mi sie w czerwcu tego roku mam jeszcze jedno dziecko w wieku 7 lat ,jestem samotna matką . czy nalezy mi sie zaasiłke dla bezrobotnych po urlopie macierzynskim kiedy przed korzystaniem z niego zostalam zatrudniona na umowe o pracy i tam przed urlopem przepracowałam u pracodawcy dwa miesiace potem poszłam na zwolnienie lekarskie ciazowe ze wzgledu na zagrozona ciąze i tak juz do samego końca . przed ta umowa mialam jedynie umowe zlecenie i tam przepracowane około roku

Zasiłek będzie przysługiwał, jeśli pobierała Pani zasiłek macierzyński naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

#23 Guest_kasiakasia

Guest_kasiakasia
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 08:43

Dzień dobry. Jeżeli jestem zatrudniona powyżej 3 lat i sama rozwiążę umowę o pracę na mocy porozumienia stron to przez jaki okres będzie przysługiwać mi tzw ,, kuroniówka,, czyli zasiłek dla bezrobotnych? Czy jest to tylko 90 dni?

#24 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 18 marzec 2019 - 14:15

Dzień dobry. Jeżeli jestem zatrudniona powyżej 3 lat i sama rozwiążę umowę o pracę na mocy porozumienia stron to przez jaki okres będzie przysługiwać mi tzw ,, kuroniówka,, czyli zasiłek dla bezrobotnych? Czy jest to tylko 90 dni?

Zasiłek zostanie przyznany po 90 dniach od rejestracji na 90 dni lub 275 dni w zależności od tego, na jaki okres przysługuje Ci świadczenie.

Do pobierania zasiłku przez rok uprawnione są osoby, które:

• mieszkają na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju,
    • mają powyżej 50. roku życia oraz posiadają co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
    • mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez Ciebie lub
    • samotnie wychowują co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

#25 Guest_syla

Guest_syla
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2019 - 15:50

witam. z początkiem listopada 2018 wróciłam do kraju z zagranicy gdzie pracowałam legalnie przez kilka lat i w związku z powrotem dałam wypowiedzenie umowy o prace.W Polsce jako zona rolnika dopisałam się do KRUS, obecnie nigdzie nie pracuje. czy dla mnie jako osoby nie pracującej należny się zasiłek?

#26 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 24 kwiecień 2019 - 09:27

W pierwszej kolejności należało starać się o zasiłek w kraju ostatniego zatrudnienia, a następnie transferować go do Polski. 

Drugą możliwością jest podjęcie zatrudnienia w Polsce, po powrocie. Nawet krótkotrwałe zatrudnienie stworzy możliwość rejestracji w polskim urzędzie pracy i da szanse ubiegać się o prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Okres zatrudnienia za granicą będzie bowiem uwzględniony przy ubieganiu się o zasiłek w Polsce.

Dokumentem potwierdzającym staż pracy za granicą jest dokument U1, który jest wydawany przez instytucję właściwą w kraju zatrudnienia. Może się ubiegać się o wystawienie tego dokumentu także za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy w Polsce.

Trzecia możliwość otrzymania zasiłku – jest to zasiłek dla pracowników przygranicznych i powracających do kraju. W sytuacji, gdy, przebywając za granicą, ośrodek Pani interesów życiowych pozostawał w Polsce, może się Pani ubiegać o prawo do zasiłku dla pracowników powracających. Aby taki zasiłek nabyć, należy wypełnić specjalny formularz. Na podstawie oceny Pani odpowiedzi, urząd pracy podejmuje decyzję o przyznaniu prawa do zasiłku lub też braku takiego prawa.

Należy mieć na uwadze, że prawo do zasiłku przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowała 365. Ze statusem osoby bezrobotnej mogą zarejestrować się osoby, których nieruchomość rolna nie przekracza 2 hektarów przeliczeniowych oraz nie podlegają z tytułu stałej pracy jako współmałżonek ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

#27 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2019 - 12:14

Przez okres 17 miesięcy  miałam większą kwotę brutto  od minimalnego wynagrodzenia , a miesiąc Maj wypadł mi mniejszą kwotę brutto , to czy będzię mi się należeć kuroniówka.

#28 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2019 - 16:37

Witam, poprzednią umowę o pracę (po dwóch latach pracy) rozwiązałam na mocy porozumienia stron wraz z ostatnim dniem miesiąca. Od następnego miesiąca czyli dzień później rozpoczęłam inną pracę - na zastępstwo do dnia 30.06. Czy w tej sytuacji będzie można ubiegać się o zasiłek od razu po wygaśnięciu umowy czy po jakimś określonym czasie, np. 90 dni? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

#29 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 07 maj 2019 - 22:08

19 kwietnia zarejestrowałam się w urzędzie pracy. Dostałam decyzję o przyznaniu zasiłku 100 procent. Na początku kwietnia wypłacono mi kwotę 350 zł. Teraz mamy maj i dostałam informacje że zasiłek wypłacą mi za kwiecień 10 .Nie rozumiem tego w jakiej kwocie mi teraz wypłaci urzą pracy?

#30 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 17 maj 2019 - 19:50

Witam z dniem 16.05.219 przysługuję mi zasiłek dla bezrobotnych który ma zostać wpłacony na konto osobiste ...więc kiedy otrzymam zasiłek , czytałem w internecie że zasiłki wypłacane są od 10-17 -tego każdego miesiąca , dziś jest 17.05. 2019r godzina 20:05 i na moim koncie jest brak wpłaty ...

#31 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2019 - 13:10

Czy muszę przepracować 365 dni w jednym miejscu pracy, czy można połączyć 10 miesięcy pracy w jednym miejscu i około 3 miesięcy stażu w innym miejscu aby otrzymać zasiłek?

#32 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2019 - 08:38

Witam, byłam zatrudniona na 1/2 etatu umowa o pracę. Na rękę średnio zarabialam 1200- 1300. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zasiłku?

#33 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 22 lipiec 2019 - 12:26

Czy muszę przepracować 365 dni w jednym miejscu pracy, czy można połączyć 10 miesięcy pracy w jednym miejscu i około 3 miesięcy stażu w innym miejscu aby otrzymać zasiłek?

Nie trzeba pracować 365 dni w jednej firmie. Można łączyć zatrudnienia. Ważne, aby otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane będą składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

#34 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 22 lipiec 2019 - 12:29

Witam, byłam zatrudniona na 1/2 etatu umowa o pracę. Na rękę średnio zarabialam 1200- 1300. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zasiłku?

Jeśli wynagrodzenie brutto było niższe od minimalnego wynagrodzenia (a kwota netto na to wskazuje), zasiłek dla bezrobotnych nie będzie przysługiwać.

#35 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 12:16

Czy 365 dni o których mowa to 365 dni w sensie roku kalendarzowego czy 365 dni roboczych?

#36 Guest_Bronisława Wrona

Guest_Bronisława Wrona
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2019 - 12:42

Witam zakład pracy - szkoła został zlikwidowany, miałam umowę na czas nieokręslony, staż pracy ponad 25 lat zarabiałam ok 2400 zł brutto jaki zasiłek mogę otrzymać?

#37 Guest_MatkaPolka

Guest_MatkaPolka
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2019 - 13:47

WItam, w styczniu 2020 roku skończy mi się urlop macierzyński, jednak w dniu porodu skończyła mi się umowa. Czy po zarejestrowaniu jako bezrobotna, będzie przysługiwał mi zasiłek? Jeśli tak to jaki i przez jaki czas? Umowa w pracy trwała 2 lata i zarabiałam minimalną krajową.

#38 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 04 wrzesień 2019 - 09:53

Czy 365 dni o których mowa to 365 dni w sensie roku kalendarzowego czy 365 dni roboczych?

Dni kalendarzowe.

#39 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 04 wrzesień 2019 - 09:56

WItam, w styczniu 2020 roku skończy mi się urlop macierzyński, jednak w dniu porodu skończyła mi się umowa. Czy po zarejestrowaniu jako bezrobotna, będzie przysługiwał mi zasiłek? Jeśli tak to jaki i przez jaki czas? Umowa w pracy trwała 2 lata i zarabiałam minimalną krajową.

Jeśli dostarczysz zaświadczenie z ZUS, że zasiłek macierzyński naliczany był od minimalnego wynagrodzenia za pracę, otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych. Świadczenie przyznawane jest na 180 lub 365 dni (dla osób samotnie wychowujących dziecko, jeśli stopa bezrobocia w powiecie przekracza 150 proc. stopy bezrobocia w kraju). Jeśli to Twój jedyny staż pracy zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 689,10 zł przez pierwsze trzy miesiące i 541,10 zł przez kolejne.

#40 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 04 wrzesień 2019 - 09:57

Można połączyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych