Skocz do zawartości

Budzetowka zakup silowni od osoby fizycznej

wróć do serwisu Sektor Publiczny 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2018 - 17:22

Witam. Prowadzilem dzialalnosc silownie. Firme zamknelem 2lata temu. Zostaly mi maszyny silowe i chcialbym je teraz sprzedac. Mam zainteresowana osobe ktora chcialaby kupic to odemnie z finansow publicznych, budzetowych do ja
kiejs hali sportowej. Jak tlumaczy rozmawial z ksiegowa i nie moze kupic tego na umowe kupna sprzedazy. Prosze o rade co najlepiej zrobic zebym mogl im sprzedac ten sprzet?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2018 - 18:23

No niestety, tam obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych i ogłoszenia,wybór oferty...księgowa wie co mówi

#3 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2018 - 19:00

Prosze jakies sugestie co moglbym zrobic w tym wypadku, myslalem o znalezieniu firmy ktora kupi odemnie na umowe a budzetowce sprzeda na fakture?lub z powrotem zalozyc dzialalnosc wystawic rachunek i potem zamknac?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2018 - 19:01

Ty nie rozumiesz?
Budżetówka nie może

#5 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2018 - 09:42

Dostalem taka odpowiedz:
Zapytałam osobę pracującą w jedn. budżetowej - odpowiedziała, że nie ma zakazu kupienia sprzętu na umowę k-s od osoby fizycznej.
Przetargi /zamówienia publ./ muszą być organizowane przy znaczących kwotach zakupu. Ale teraz nie pamiętam tych granicznych kwot w EUR. Poszukaj tego w internecie, jak chcesz.

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2018 - 10:08

Adam widocznie zapytałeś osobę, która zupełnie się na tym nie zna.

To są publiczne pieniądze i należy je wydawać w sposób klarowny i przejrzysty, nie można sobie tak kupować co i gdzie się chce, myślisz ze można kupić wszystko co komuś zbyteczne i od sąsiada rower też?

Ustawa o finansach publicznych wyraźnie podaje: wydatki publiczne mają być ponoszone w sposób celowy, oszczędny i gospodarny, inaczej można się narazić na dyscyplinę finansów publicznych.

Owszem, przetargi i zamówienia publiczne obowiązują przy poszczególnych progach (tryby) ale w mniejszych wydatkach jest tzw. szacowanie ofert, zapytanie o cenę.....należy zebrać ofert i wybrać najkorzystniejszą, jeśli wydatek jest uzasadniony i wcześniej był ujęty w planach finansowych.

Nie wolno tak sobie kupić "od kowalskiego"

Więc proszę nie pisz bzdur

#7 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2018 - 19:03

Anna sorry ale nie widze gdzie napisalem jakas bzdure. Poprostu szukam najlepszego zgodnego z prawem rozwiazania. Piszesz dokladnie o tym samym co ja napisalem, dodalas tylko to ze trzeba wybrac najlepsza oferte z zebranych ofert a moze moja jest najkozystniejsza i najoszczedniejsza ale to juz oni zdecyduja. Pytanie jest czy moge brac w tym udzial jako osoba fizyczna nie posiadajaca dzialalnosci i jezeli moja oferta bedzie najkozystniejsza sprzedac silownie na umowe kupna sprzedazy?Pozdrawiam

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2018 - 05:21

Czytałam to
Osoba, którą zapytałam jest główną księgową, więc myślę, że wiedziała co mówi.
A tam niekoniecznie napisały osoby, które się na wszystkim znają.

"Ustawa o finansach publicznych wyraźnie podaje: wydatki publiczne mają być ponoszone w sposób celowy, oszczędny i gospodarny, inaczej można się narazić na dyscyplinę finansów publicznych." - niby dlaczego zakup na umowę potrzebnego sprzętu miałby nie spełniać tych warunków ? Nie będzie celowy, czy będzie rozrzutny, nie będzie gospodarny ?

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 grudzień 2018 - 09:05

Po co drążyć temat?  pyta osoba, która koniecznie chce sprzedać, nieznająca się na finansach publicznych, ani dyscyplinie finansów publicznych, zasięgająca informacji u innych księgowych, jak chcesz przekonać tamtą jednostkę, że mogą kupić?

Co innego gdyby pytała główna księgowa z jednostki, która ma zamiar kupić, wtedy podpowiedziałabym jej tak:

Można dokonać zakupu od osoby fizycznej.

Jeżeli zakup używanego środka trwałego następuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej  przez zawarcie umowy kupna-sprzedaży, to umowa ta stanowi dowód księgowy będący podstawą ujęcia w księgach rachunkowych zakupu środka trwałego.

Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej dane określone w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zatem umowa kupna-sprzedaży może stanowić dowód księgowy

ALE:

Chodzi przede wszystkim o zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz pisemności i jawności postępowania,zachowując jednocześnie  transparentność postępowania,

Zamawiający powinien robić rozeznanie rynku oraz zbierać i porównywać oferty, aby generować oszczędności. Należy także weryfikować potrzeby zakupowe.

Aby uniknąć dyskryminacji, trzeba zrobić rozeznanie rynku i dbać o stałe powiększanie się bazy wykonawców.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych