Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek od spadków i darowizn w 2019 r.

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671559 postów

Napisano 03 grudzień 2018 - 09:09

Od 1 stycznia 2019 r. podatkowi od spadków i darowizn nie będą podlegały odziedziczone środki z pracowniczego planu kapitałowego. Wysokość podatku pozostanie bez zmian. Nie zmieni się także zakres zwolnienia dla członków najbliższej rodziny.

Powrót do artykułu: Podatek od spadków i darowizn w 2019 r.

#2 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2018 - 09:09

Czy druk SD-Z2 mogę złożyć wspólnie z bratem? We dwoje odziedziczyliśmy spadek po mamie, w częściach równych.

#3 Guest_Jerzy 29.01.2019

Guest_Jerzy 29.01.2019
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2019 - 19:07

Przekazałem własny dom mieszkalny w wnuczce o wartości ok 150tys. zł. Czy jestem zwolniony z podatku?

#4 Guest_Wiesław

Guest_Wiesław
  • Goście

Napisano 17 marzec 2019 - 12:35

Przekazałem własny dom mieszkalny w wnuczce o wartości ok 150tys. zł. Czy jestem zwolniony z podatku?

Panie Jerzy, jeśli Pan przekazał  swój własny dom w formie darowizny to:

- Urząd Skarbowy już otrzymał kopię aktu notarialnego i opłatę od czynności cywilno-prawnych;

- w teorii ewentualny podatek od darowizny obciąża wnuczkę, a nie Pana; Pan niczego już nie płaci;

- wnuczka należy do I grupy "spadkobierców" i jest najbliższym członkiem rodziny, więc jeśli zgłosi nabycie darowizny w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu notarialnego  (lepiej nie czekać na ostatni moment) - to powinna być całkowicie zwolniona z podatku od darowizny. 

#5 Guest_Wojciech

Guest_Wojciech
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 21:52

Mieszkam na stałe w Irlandii, od 5 lat jestem obywatelem tego kraju (moja żona i dzieci także). Wszystkie nasze dochody rozliczamy w Irlandii, nie posiadamy żadnego majątku w Polsce, nie rozliczamy się z Urzędem Skarbowym w Polsce od czasu wyjazdu (12-lat temu). Moja teściowa chce w formie darowizny przepisać część swojego majątku (nieruchomość), na rzecz mojej żony. Wartość tej nieruchomości będzie wynosić około 500000,00 zł. Na nieruchomości znajdują się dwa domy, w jednym mieszka babcia mojej żony (ma wpisaną umowę dożywocia względem mojej teściowej), w drugim domu mieszkają teściowie (w akcie notarialnym chcą wpisać umowę dożywocia dla siebie). Jakie czynności prawne powinniśmy podjąć w Polsce a jakie w Irlandii, czy będziemy zwolnieni z płacenia podatku w obu krajach? W jakiej kolejności zgłaszać sprawy w Urzędach?

#6 wilkstepowy

wilkstepowy

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 18 marzec 2019 - 23:50

Mi rodzice planują przekazać jako darowiznę swoją część nieruchomości (mają współwłasność) mającą wartość około 170 tys. zł. Ile będę musiał za to zapłacić?

#7 Guest_Moniura

Guest_Moniura
  • Goście

Napisano 20 marzec 2019 - 23:02

Na operację mojej córki komitet społeczny zorganizował turniej charytatywny. Zebraliśmy na nim 40 tysięcy. Teraz założyciel komitetu chce wpłacić zebrane pieniądze na naszą zbiórkę w fundacji siepomaga. Czy w związku z tym zapłaci za to podatek?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy