Skocz do zawartości

zatrudnienie w męza firmie a ciąza

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 09:50

Witam

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie do końca roku 2018 w firmie prywatnej. Właśnie dowiedziałam się,że jestem w ciąży w związku z tym chciałabym zatrudnić się od stycznia 2019 w firmie męża. Czytałam ,że od nowego roku wynagrodzenie małżonka będzie można wliczać w koszty. Moje pytanie brzmi czy będę tratowana w ZUS tak samo jak pracownik.Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka.

#2 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 29 listopad 2018 - 10:09

Przez ZUS będziesz traktowana jak osoba współpracująca, czyli zusy jak przy osobie prowadzącej działalność.

Zasiłek macierzyński będzie ci przysługiwał. Będzie wyliczany od zusów jakie będziesz opłacać (średnia z 12 miesięcy).

Nie możesz mieć umowy o pracę ani zlecenia, musisz się u niego zgłosić jako osoba współpracująca.

Zasiłek macierzyński dostajesz bez okresu wyczekiwania, ale jeśli chcesz wcześniej pójść na zwolnienie lekarskie to pamiętaj, że okres wyczekiwania na płatne zwolnienie to 90 dni (chyba, że na obecnej umowie zlecenie płaciłaś składkę chorobową)

Witam

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie do końca roku 2018 w firmie prywatnej. Właśnie dowiedziałam się,że jestem w ciąży w związku z tym chciałabym zatrudnić się od stycznia 2019 w firmie męża. Czytałam ,że od nowego roku wynagrodzenie małżonka będzie można wliczać w koszty. Moje pytanie brzmi czy będę tratowana w ZUS tak samo jak pracownik.Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka.

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 10:28

Przez ZUS będziesz traktowana jak osoba współpracująca, czyli zusy jak przy osobie prowadzącej działalność.

Zasiłek macierzyński będzie ci przysługiwał. Będzie wyliczany od zusów jakie będziesz opłacać (średnia z 12 miesięcy).

Nie możesz mieć umowy o pracę ani zlecenia, musisz się u niego zgłosić jako osoba współpracująca.

Zasiłek macierzyński dostajesz bez okresu wyczekiwania, ale jeśli chcesz wcześniej pójść na zwolnienie lekarskie to pamiętaj, że okres wyczekiwania na płatne zwolnienie to 90 dni (chyba, że na obecnej umowie zlecenie płaciłaś składkę chorobową)

U obecnego pracodawcy mam opłacane wszystkie składki na umowę zlecenie czyli jak będę osoba współpracownicom to opłacane składki ZUS liczy się od pensji czy takie jak przedsiębiorca.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 10:54

Licz się z tym, że po zatrudnieniu już w trakcie ciąży, jeżeli będziesz chciała korzystać z L4 to zatrudnienie może być zakwestionowane przez ZUS jako pozorne, służące wyłącznie do otrzymania zasiłku. Jak będziesz zatrudniona, to faktycznie powinnaś wykonywać przez jakiś czas pracę, ZUS jest mocno opresyjny w takich przypadkach, a poziom przesłuchań, którym poddawane są osoby wytypowane do weryfikacji przez ZUS, często niestety uwłaczający tym osobom - trzeba mieć mocne nerwy, żeby to wszystko przechodzić.

#5 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 29 listopad 2018 - 11:08

U obecnego pracodawcy mam opłacane wszystkie składki na umowę zlecenie czyli jak będę osoba współpracownicom to opłacane składki ZUS liczy się od pensji czy takie jak przedsiębiorca.

Nie liczą się od pensji tylko od opłacanych składek. Można oczywiście płacić wysokie składki przez jakiś czas, ale średnia wyliczana jest z 12 miesięcy, a jeśli tyle nie było (w tym przypadku nie będzie), to dopełnia się do tych 12 miesięcy kwoty takie jak minimalne składki płatne przez osobę na działalności.

Tak jak ktoś inny tu napisał, jeśli będzie od razu zwolnienie lekarskie, to kontrola murowana. Więc patrząc na to, że dopiero dowiedziałaś się o ciąży to radzę opłacać składki jak najdłużej i faktycznie wykonywać pracę na rzecz firmy męża i nie uciekać na zwolnienie.

#6 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 12:55

Dziękuję za podpowiedzi. Faktycznie chcę pracować u męża  bo będzie to praca typowo administracyjna i wykonywana w domu wiec raczej na L4 nie powinnam iść. Zależy mi tylko na tym zasiłku macierzyńskim. Czyli kwota tego macierzyńskiego będzie średnia  z 12 miesięcy ( 8 miesięcy u męza i 4 miesiące z umowy zlecenia)

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 13:50

Nie, liczy się tylko z aktualnego zatrudnienia, podstawa wyliczana jest ze średniej z wynagrodzenia u męża, z okresu przepracowanego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych