Skocz do zawartości

Ryczałt, VAT czy umowa o dzieło?

podatki ryczałt

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 28 listopad 2018 - 21:46

Dzisiaj po raz pierwszy w zyciu załozylam działalność gospodarcza. Za czyjąś namową zdecydowalam sie na ryczałt i cały czas myslę czy to byla dobra decyzja.... Poza tą dzialalnością jestem zatrudniona na umowę o prace na cały etat - działalność zupelnie niepowiązana. Dzis dowiedzialam sie ze jako ryczałtowiec nie mogę np wystawiac faktur - i tu moje pierwsze pytanie - na jakiej więć podstawie mam rozliczyc sie z kontrahentem (os. prywatna) za wykonaną usługę ?

A drugie pytanie jakie mi sie nasunelo po przeczytaniu kilku artykułow - czy nie byłoby dla mnie korzystniej zawrzec umowe o dzielo z klientem - osobą fozyczną . Przedmiotem umowy jest projekt aranzacji wnęrz w mieszkaniu.

Bede wdzieczna za poradę czy lepiej przejsc na podatek liniowy i razem rozliczac dochody z tymi uzyskiwanymi z pracy na etacie, czy korzystniej (mniej kompikacji) byloby jednak zawrzec po prostu umowe o dzieło - tylko tu nie rozumiem kwestii wynagradzania pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu (??) oraz co jest podstawą zaplaty za usługę jesli nie moge wystawic faktury? 

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 listopad 2018 - 22:26

A gdzie się dowiedziałaś, że rzekomo nie możesz wystawiać faktur ?

Możesz wystawiać faktury bez VAT, skoro nie jesteś vatowcem.

Przy podatku liniowym nie rozlicza się razem dg z etatem. Składa się dwa odrębne zeznania, tak jak przy ryczałcie. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatki, ryczałt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych