Skocz do zawartości

Zdjęcie

Karta podatkowa - składka zdrowotna

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jarek W

Jarek W

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 listopad 2018 - 20:05

Cześć!

Otwieramy salon z usługami kosmetycznymi. Chcemy wybrać formę opodatkowania jako Kartę Podatkową. Wydaje się to być najlepsza możliwa opcja. Zgodnie z wykazem Ministra, przy niezatrudnieniu żadnego pracownika w mieście powyżej 50k mieszkańców będziemy płacić 164 zł podatku. To jest dla mnie jak najbardziej jasne. Nurtuję mnie jednak inna kwestia. Rozumiem, że odliczenie składki zdrowotnej od podatku dochodowego w Karcie Podatkowej nadal obowiązuje? Wobec tego jeśli można maksymalnie odliczyć 7,75% podstawy składki (czyli obecnie 275 zł), to tego podatku nie będę płacił w żadnym miesiącu, pod warunkiem rzecz jasna, że nie zatrudnimy żadnego pracownika? Teraz pojawia się pytanie numer dwa. Czy można to w jakiś sposób jeszcze rozegrać, żeby nie tracić tych 111 zł (164 zł - 275 zł)? Upewnijcie mnie proszę również w przekonaniu, że ulga na start (czyli płacenie tylko i wyłącznie składki zdrowotnej przez 6 miesięcy) dla przedsiębiorcy, który zaczyna po raz pierwszy działalność gospodarczą, obowiązuje na dzień dzisiejszy.

Pozdrawiam,

Jarek

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12661 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 listopad 2018 - 21:12

Część składek zdrowotnych, która nie zostanie odliczona od podatku z karty można będzie odliczyć w zeznaniu rocznym składanym np. z przychodów z pracy, zlecenia, emerytury. 

#3 Janko_

Janko_

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 grudzień 2018 - 09:39

Jak wiadomo, podatek w KP za grudzień opłaca się do 28 grudnia. Nie płacę go, ponieważ jest niższy, niż składka zdrowotna. Ją jednak opłacam do 10 kolejnego miesiąca, więc za grudzień - w styczniu. Czy w takim przypadku płatność podatku można "zaliczyć" w grudniowym przelewie składki zdrowotnej?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12661 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 grudzień 2018 - 21:30

przecież w grudniu zapłaciłeś składki za listopad, więc sobie je odlicz

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych