Skocz do zawartości

zasiłek po 182 dniach choroby

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 21 listopad 2018 - 16:43

mój zakład pracy zatrudnia powyżej 20 osób, przebywałam od dłużbszego czasu na zwolneniu chorobowym (przedostatnie ZLA miało termin do 31.10), pracodawca poinformował mnie ze 20.10 upłynął mi 182 okres zasiłkowy i po tym terminie tj. za te 11 dni miesiąca 10/2018 nie należy mi się wynagrodzenie, dodam że nie złożyłam wniosku o świadczenie rechabilitacyjne. Do wczoraj pracowałam i od dziśtj. 21.11 jestem znów na ZLA z tej samej choroby z terminem zwolnienia do 20.12. Czy to oznacza że znow nie otrzymam żadnego wynagrodzenia za czas od dzisiaj do 20.12? I czy prawidłowo nie otrzymalam za 11 dni października? dziękuję Wam za pomoc

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8522 postów

Napisano 21 listopad 2018 - 20:29

nie otrzymasz  zasiłku, jeśli to ta sama choroba;

należy składać wniosek o świadczenie rehabilit.

#3 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 09:36

czy dobrze rozumiem ze nie należy mi się wynagrodzenie za 11 dni października i teraz od wczoraj? momio że miałam i jestem za zwolnieniu? dlaczego nie rozumiem tego myślałem ze jak mam zwolnienie to mam zasiłek?
nie złożyłam tego wniosku o rehabilitacyjny a jeśli złoże to za tamtem okres i ten obecny mi wyrównają to wynagrodzenie? dzięki za radę

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 listopad 2018 - 09:42

Za zwolnienia nie otrzymasz zasiłku, ponieważ wykorzystałaś przysługujące 182 dni na tą samą chorobę.
Składaj o zasiłek rehabilitacyjny może ci przyznają wstecz a wtedy dostaniesz wyrównanie

#5 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 11:48

ale czy wstecz można? jak to sięnazywa i gdzie składać? wówczas to pracodawca płaci czy już ZUS?

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4872 postów

Napisano 22 listopad 2018 - 11:55

Składasz dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS, część tych dokumentów wypełniasz ty, część pracodawca, a część lekarz prowadzący twoją chorobę.

Komisja może zadecydować o wypłacie wstecz.

Świadczenie rehabilitacyjne finansowane jest z ZUS,  jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników wypłaty dokonuje on, a potem rozlicza to ze składkami (odbywa się to tak jak miałaś wypłacany zasiłek chorobowy).

#7 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 12:20

a jeszcze zapytam kiedy by wystąpił kolejny okres zasiłku? dodam ze na zwolnieniach nie mam wpisanego żadnego kodu literowego

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4872 postów

Napisano 22 listopad 2018 - 13:06

Bo nie możesz go mieć wpisanego.

Następny okres zasiłkowy można otworzyć jeśli przerwa pomiędzy zwolnieniami wyniesie co najmniej 61 dni lub gdy będzie to inny rodzaj choroby

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów

Napisano 22 listopad 2018 - 13:09

a jeszcze zapytam kiedy by wystąpił kolejny okres zasiłku? dodam ze na zwolnieniach nie mam wpisanego żadnego kodu literowego[/size]

Na te 61 dni musisz wrócić do pracy - dodam.

#10 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 13:45

do Dorotki> a dla czego nie muszę mieć wpisanego? jaka jest ku temu podstawa zwalniajaca? słyszałam ze jak jest inny rodzaj choroby i przyjdę co najmniej na 1 dzień do pracy to otwiera się nowy okres zasiłkowy i mam zasiłek wówczas

ZosiaA> zobacz odp. do Dorotki moim zdaniem nie jest tak jak piszesz

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 13:53

Jak lekarz orzecznik stwierdzi, że kolejna choroba jest powiązana, niekoniecznie ta sama, z poprzednią, to i tak zasiłek ci nie przysługuje, bo podciągną ci to pod ten sam okres zasiłkowy.

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4872 postów

Napisano 22 listopad 2018 - 13:55

Kody choroby widoczne są na kopii zwolnienia przesyłanego do ZUS i pozostawionego u lekarza. Na tym co ty otrzymujesz nie ma kodu, bo tak jest w zarządzeniu. Zwolnienie to jest przekazywane do twojego pracodawcy i nie każdy musi wiedzieć na co chorujesz ;) .

Owszem otwiera się nowy okres zasiłkowy, ale ta druga choroba może być następstwem pierwszej.

#13 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3525 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 22 listopad 2018 - 14:22

https://www.portalos...obie-15383.html

#14 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 15:08

czyli reasumując jak złoże wniosek rehabilitacyjny i wskaże te wsteczne okresy to może mi zostać przyznany zasiłek za nie w przypadku uznania przez lekarza orzecznika a jeśli się tak nie stanie to nie otrzymam czy tak?

i nie można liczyć na otwarcie nowego okresu w przypadku braku uznania świadczenia rehabilitacyjnego?

#15 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 15:14

i jeszcze jedno Dorotka czyli jesli przerwa będzie 61 dni pomiedzy zwolnieniami i pojawi się choroba taka sama to otwiera się nowy okres zasiłkowy i mam prawo od nowa do zasiłku przez 182 dni?

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów

Napisano 22 listopad 2018 - 15:20

Wszystko masz napisane.
Jest tak, jak ci napisałam, jeśli ta sama choroba lu powiązana z poprzednią (a tak ZUS może uznać) musisz mieć 61 dni przerwy między zwolnieniami, aby otworzyć nowy okres zasiłkowy.
Czy ZUS przyzna ci zasiłek rehabilitacyjny i to wstecz , nie wiemy.
Wróżek tu nie ma

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych