Skocz do zawartości

Zdjęcie

L4 w wersji elektronicznej po ustaniu zatrudnienia

L4 zwolnienia chorobowe

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dudziu23

Dudziu23

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 listopad 2018 - 19:45

Witam

mam kilka pytań dotyczących głownie pójścia na zwolnienie chorobowe po ustaniu zatrudnienia i proszę o weryfikację

Mianowicie 15 listopada skończy mi się ponad 2 letnia umowa o pracę. Umowa nie została przedłużona z powodu,że była to praca na zastępstwo i  zatrudniony na stałe pracownik wraca do firmy.

Z tego co wiem  i co potwierdzono mi niejako w zusie  mam możliwość pójścia na L4 w ciągu 14 dni od końca zatrudnienia czyli  w ciągu 14 dni od 15 listopada.

Moje pierwsze pytanie : czy w związku z końcem umowy czyli tez niejako końcem ubezpieczenia zdrowotnego muszę płacić za wizytę  w swojej przychodni u lekarza kierującego  na L4 (np gdy pójdę do lekarza po L4  16 czy 20 listopada) czy obowiązuje mnie jakiś okres ochronny ?

Pytanie drugie: w ZUSIe dostałem podobno w związku elektronicznymi zwolnieniami druki ZAS 53 i Z 10 gdzie i w jakim terminie ( przed otrzymaniem L4 czy po) mam je złożyć?

Pytanie trzecie (niejako połaczone) : przy pierwszym L4 wpisuję NIP byłego już pracodawcy, a przy kolejnych L 4 już NIP ZUSU ? czy minimum 30 dniowe zwolnienie/ zwolnienia muszą być z  jedynym i tym samym  NIPEM  i   muszą być od tego samego lekarza? ( w sensie np lekarz rodzinny daje mi na 2 tyg, ( i wtedy NIP pracodawcy) a na kolejne 2 lekarz specjalista (i wtedy NIP juz Zusu) ) czy musze ciagnac minimu 30 dni u jednego lekarza i  cały czas z NIPem pracodawcy?

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8724 postów

Napisano 13 listopad 2018 - 20:29

po ustaniu zatrudnienia wszystkie zwolnienia na byłego pracodawcę, nie muszą być od jednego lekarza;

uzupełniające dokumenty składasz po otrzymaniu chorobowego

#3 Dudziu23

Dudziu23

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 listopad 2018 - 22:42

ok a co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym w czasie od ustania umowy do pójścia na chorobowe? będę obciążony  za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, rodzinnego wystawiającego L4 - pyt nr 2

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13432 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 listopad 2018 - 23:38

nie - przez 30 dni od zakończenia zatrudnienia masz prawo do korzystania z bezpłatnej służby zdrowia

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5297 postów

Napisano 14 listopad 2018 - 08:31

nie - przez 30 dni od zakończenia zatrudnienia masz prawo do korzystania z bezpłatnej służby zdrowia

Dodam tylko, że prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej masz przez cały czas trwania zwolnień lekarskich. Lekarz wystawiający zwolnienia musi wiedzieć, że jesteś po ustaniu zatrudnienia, ponieważ zwolnienie takie nie będzie przesłane do byłego pracodawcy, a jedynie do ZUS.

#6 Guest_Andzelika

Guest_Andzelika
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2019 - 21:46

Witam
Jezeli nie zglosilam lekarzowi, ze jestem juz bezrobotna i wystawil zwolnienie na firme to zus mi nie wyplaci zasilku ?

#7 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2019 - 22:13

Witam
Byłam u psychiatry ale nie poinformowalam go o ustaniu zatrudnienia wiec zwolnienie zostalo wyslane do pracodawcy i Zusu. Co moge zrobic w tej sytuacji ? Nie przysługuje mi zasilek ?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2019 - 10:57

Witam
Jezeli nie zglosilam lekarzowi, ze jestem juz bezrobotna i wystawil zwolnienie na firme to zus mi nie wyplaci zasilku ?

Sprawdź, gdzie poszło zwolnienie, bo prawdopodobnie do firmy, a nie do ZUS. Teraz sama musisz to "odkręcić".

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2019 - 10:58

Witam
Byłam u psychiatry ale nie poinformowalam go o ustaniu zatrudnienia wiec zwolnienie zostalo wyslane do pracodawcy i Zusu. Co moge zrobic w tej sytuacji ? Nie przysługuje mi zasilek ?

Odpowiedź, jak w poście powyżej.

#10 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 05 luty 2019 - 16:39

Dzień dobry. Jestem na L4, w między czasie zakład nie przedłużył mi umowy. W związku z tym mam pytanie: czy muszę pisać do ZUS-u podanie o zasiłek chorobowy czy automatycznie jest to przedłożone przy wysyłaniu L4 przez lekarza?

#11 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8724 postów

Napisano 05 luty 2019 - 22:19

do ZUS składasz druk z-10;

pracodawca przesyła z-3

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, zwolnienia, chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0