Skocz do zawartości

Elektroniczne l4 a brak wypłaty zasiłku

zasiłek l4

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 30 październik 2018 - 12:04

Witam,

od ponad 100 dni przebywam na zasiłku chorobowym. Aktualnie przejął mnie ZUS, ponieważ ustał mój stosunek pracy z pracodawcą. Do tej pory świadczenia miałam wypłacane co 2 tygodnie, tak jak okres trwania kolejnych zwolnień. Jednak ostatnio mój lekarz postanowił nie wypisywać ich ręcznie a elektronicznie. Od tej pory wpłaty ustały. Wprawdzie mija dopiero 3 tydzień, jednak za poprzednie, już elektroniczne zwolnienie, nie dostałam pieniędzy. 
Czy podczas przesyłania elektronicznego l4 jest to inaczej rozliczane?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20407 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 październik 2018 - 12:21

Zadzwoń do ZUS i wyjaśnij, może brakuje im jakiejś informacji

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 październik 2018 - 13:29

Należy do każdego zwolnienia lekarskiego wystawionego elektronicznie wypisać wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS 53

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 październik 2018 - 13:30

Należy do każdego zwolnienia lekarskiego wystawionego elektronicznie wypisać wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS 53 i oczywiście złożyć go w ZUS względem miejsca zamieszkania

#5 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 30 październik 2018 - 13:35

Wszystkie dokumenty złożyłam na początku choroby, tylko wtedy l4 wysyłałam papierowe. Czy to ma jakieś znaczenie?

#6 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 07 listopad 2018 - 08:41

Mieliscie racje, dzwonilam do zusu i lekarz nie poinformowal mnie ze powinnam rowniez otrzymac zwolnienie w wersji papierowej. Wyslalam zas 53, jednak odzewu nie ma. Zalegaja mi juz miesiac. Czy przy elektronicznym l4 maja inny system wyplacania?

#7 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5643 postów

Napisano 07 listopad 2018 - 08:54

Elektroniczne zwolnienia wypłacane są tak samo jak papierowe, a może nawet sprawniej. Problem tkwi w tym, że dopiero teraz dostarczyłaś druk ZAS53, a ZUS teraz ma 30 dni na wypłatę.

ZAS53 należy dołączyć do każdego zwolnienia lekarskiego.

#8 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 07 listopad 2018 - 09:58

Doroto, a czy lekarz jesli wystawi mi papierowa kopie elektronicznego zwolnienia to czy musze wypelniac ZAS53? Czy wystarczy podeslanie tej kopii?

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5643 postów

Napisano 07 listopad 2018 - 10:02

Za każdym razem jak lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie musisz dostarczyć do ZUS druk ZAS 53.

Nie ma sensu brać papierowego zwolnienia bo elektroniczne błyskawicznie trafia do ZUS. Ale żeby było wypłacone musisz wypełnić i dostarczyć ZAS 53.

#10 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 07 listopad 2018 - 10:56

Rozumiem, dziekuje bardzo

#11 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 listopad 2018 - 14:05

Doroto, zapytam jeszcze o jedną rzecz. Czy też nie przeszkadza, że ZAS 53 wysłałam dopiero 3 tygodnie po wystawieniu 1 l4? Nie miałam pojęcia o takim druku i dowiedziałam się dopiero z tego forum i na infolinii.

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5643 postów

Napisano 09 listopad 2018 - 14:20

Myślę, że nie ma przeszkód. ZUS i tak ma 30 dni na wysłanie pieniędzy po dostarczeniu kompletnych dokumentów.

Podstawa prawna: art. 64 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, l4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy