Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlop wychowawczy 2019 - wymiar, wniosek-wzór, zasady

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516027 postów

Napisano 29 październik 2018 - 09:51

Urlop wychowawczy jest jednym z urlopów związanych z rodzicielstwem. Przysługuje wyłącznie na wniosek. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego w 2019 roku? Kto może z niego skorzystać? Pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Powrót do artykułu: Urlop wychowawczy 2019 - wymiar, wniosek-wzór, zasady

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 październik 2018 - 09:51

Przebywam na urlopie wychowawczym od roku, do końca urlopu wychowawczego zostało mi jeszcze 6 miesięcy. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy urlop wychowawczy zawieszam i przechodzę na zasiłek macierzyński?

#3 krzysieksm

krzysieksm

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 17 listopad 2018 - 23:54

Absolutnie ciąża na urlopie wychowawczym nie przerywa tego urlopu. Jeżeli urlopu wychowawczego nie przerwiesz wówczas pozostaniesz na wychowawczym do końca okresu o który wnioskowałaś. Natomiast od dnia porodu będziesz otrzymywała zasiłek macierzyński ale nie będziesz na urlopie macierzyńskim. Natomiast warto być na tym urlopie chociażby dlatego, że za czas tego urlopu będzie ci się naliczał urlop wypoczynkowy. Warto go wykorzystać np. po rodzicielskim.

Pamiętaj również, że przerwanie urlopu wychowawczego w okoliczności ciąży w przypadku jeżeli będziesz miała medyczne wskazania do zwolnienia lekarskiego bardzo się opłaca. Na urlopie wychowawczym nie masz żadnych świadczeń pieniężnych (poza częścią ubezpieczeń) natomiast zasiłek chorobowy w okresie ciąży to aż 100% podstawy. 

Szczegóły dotyczące ciąży na urlopie wychowawczym znajdziesz w tym linku.

#4 Guest_Barbara

Guest_Barbara
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2019 - 17:44

Jestem zatrudniona ponad rok na umowe o prace w firmie w Olsztynie. W kwietniu 2019 planuje przejsc na urlop wychowawczy ale tylko na 6 miesiecy, w tym czasie bede tez poszukiwac pracy poniewaz przeprowadzilam sie i mieszkam teraz w Warszawie. Czy moge w okresie trwania urlopu wychowawczego w kazdej chwili przerwac ten urlop i wrócic do pracy? jak to wykonac? trzeba bedzie pisac wniosek do pracodawcy w Olsztynie?

#5 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2019 - 13:45

Jezeli zakończyłem urlop wychowawczy, powinienem wrucic na to samo stanowisko jesli istnieje?

#6 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2019 - 11:29

Witam, Przebywam teraz na urlopie macierzyńskim z trzecim dzieckiem. Po nim zamierzam iść na urlop wychowawczy i chciałabym się dowiedzieć, czy mogę wziąć ten urlop na drugie dziecko (ma w tej chwili 2 lata i 8 miesięcy) 24 miesiące i po tym na trzecie dziecko 24 miesiące? Czy po macierzyńskim iść na urlop wypoczynkowy i później na wychowawczy czy najpierw na wychowawczy? Jeśli pracodawca przez ten czas ogłosi upadłość to urlop ulega zerwaniu? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz,

#7 krzysieksm

krzysieksm

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 14:55

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego zaraz po urlopie rodzicielskim ma tą zaletę, że pracodawca nie może nam tego urlopu odmówić. Możemy wykorzystać od razu zaległy jak również bieżący urlop wypoczynkowy. Proszę pamiętać, że urlop wypoczynkowy jest również naliczany za czas urlopu macierzyńskiego jak również rodzicielskiego. Więcej na temat wykorzystania urlopu wypoczynkowego po urlopach rodzicielskim znajdziesz tutaj.

Jeżeli chodzi o wychowawczy. Oczywiście może Pani najpierw wykorzystać urlop na drugie dziecko a po jego zakończeniu wziąć urlop na trzecie dziecko. Limit na jedno dziecko to 35 miesięcy (dla jednego rodzica) ale nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 rok życia. 

Polecam też przeczytać artykuł Jak zaplanować urlopy rodzicielskie aby jak najdłużej zostać z dzieckiem w domu.

#8 Guest_Lena

Guest_Lena
  • Goście

Napisano 03 luty 2019 - 16:50

Witam przebywam teraz na urlopie macierzyńskim z którego przechodzę na rodzicielski i wykorzystujem 52 tyg tego urlopu. Końcem września kończy mi się umowa która zawarta była na czas okreslony(2lata) urlop rodzicielski kończy mi się wraz z końcem umowy o pracę. Na tej umowie pracowałam ok 5.5 miesiąca i zaszłam w ciążę. Moje pytanie co mam zrobić dalej? Co z urlopem wychowawczym w moim przypadku.

#9 Guest_Lena

Guest_Lena
  • Goście

Napisano 03 luty 2019 - 16:50

Witam przebywam teraz na urlopie macierzyńskim z którego przechodzę na rodzicielski i wykorzystujem 52 tyg tego urlopu. Końcem września kończy mi się umowa która zawarta była na czas okreslony(2lata) urlop rodzicielski kończy mi się wraz z końcem umowy o pracę. Na tej umowie pracowałam ok 5.5 miesiąca i zaszłam w ciążę. Moje pytanie co mam zrobić dalej? Co z urlopem wychowawczym w moim przypadku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy