Skocz do zawartości

Umowa zlecenie-Pracodawca nie płaci składki chorobowej

składka chorobowa

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 26 październik 2018 - 05:58

Witam,

w sierpniu tego roku złożyłam oświadczenie do mojego pracodawcy (umowa zlecenie) w którym zaznaczyłam że chcę opłacać dobrowolną składkę chorobową ze względu na fakt iż jestem w ciąży. Dziś zalogowałam się przez profil zaufany do strony ZUS i zauważyłam że pracodawca nie odprowadził za mnie tej składki. Co mogę zrobić w takim wypadku? Czy pracodawca może jej nie odprowadzić pomimo iż pisemnie złożyłam takie oświadczenie? Czy miesiąc za który pracodawca nie odprowadził składki jest już stracony? Czy pracodawca może ją opłacić wstecz?

#2 Guest_mich

Guest_mich
  • Goście

Napisano 26 październik 2018 - 09:43

możesz mieć spory problem, teoretycznie jeżeli faktycznie złożyłaś oświadczenie o chęci przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, to zleceniodawca musiał cię zgłosić w ciągu 7 dni, jeżeli tego nie zrobił, to ty nie powinnaś ponosić z tego tytułu strat, jest to błąd po jego stronie. Napisz do zleceniodawcy ze związku z twoim oświadczeniem wymagasz aby zgłosił sie do ubepzieczenia chorobowego od daty kiedy złożyłaś oświaczenie i opłacił składki (tą kwotę ty powinnaś mu oddać bo o tyle dostawałaś wiecej).  zus przy wypłacie zasiłku na pewno szczególowo zbada tą sprawę.

#3 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 26 październik 2018 - 11:59

Dziś dowiedziałam się w ZUSie, że zgłoszona zostałam w ciągu 7 dni do ubezpieczenia chorobowego, jednak od tamtej pory pracodawca nie opłaca za mnie składek, wiem też, że to jest jego błąd i powinien jak najszybciej uregulować tę sprawę. Liczę się z tym, że z kolejnej wypłaty zostaną mi potrącone składki z 3 miesięcy. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zaraz będę się kontaktowała z kadrami w tej sprawie.

#4 wilkstepowy

wilkstepowy

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 26 październik 2018 - 12:16

Tak, to błąd pracodawcy, dobrowolnie można ze składki chorobowej zrezygnować albo też do niej przystąpić.

#5 Guest_Iw

Guest_Iw
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2020 - 07:09

Czyli jeśli jest zaznaczone na oświadczeniu, że wnosze o dobrowolne objęcie mnie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym/chorobowym to pracodawca na wypadek choroby powinien wypłacic pieniadze tak? Czy pracownik musi prxepracowac 3 miesiace zeby mu się to nalezalo?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: składka chorobowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych