Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zatrudnianie cudzoziemców


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 kasiabb

kasiabb

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 20 październik 2018 - 11:53

Witam, mam pytanie odnośnie zatrudnienia obywateli Ukrainy na podstawie orzeczenia z Urzędu Pracy. Podpisuję z taką osobę umowę zlecenie, rozumiem że wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wnoszę do Zusu. Co z podatkiem? Czy mogę podać adres zamieszkania polski takiej osoby w umowie zleceniu, wyznaczyć Urząd Skarbowy w Polsce właściwy co do rozliczania z cudzoziemcami  i rozliczać tę osobę normalnie jak polskiego pracownika? Zaliczka na podatek itp? Obywatel Ukrainy zamieszkuje w mieszkaniu służbowym, jendak nie posiada żadnego certyfikatu rezydencji 



#2 Marekk28

Marekk28

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 00:00

Polecam zapoznać się z tym wpisem https://wynajempraco...ikow-z-ukrainy/ciekawie i na temat :)



#3 Guest_Maks

Guest_Maks
  • Goście

Napisano 29 październik 2019 - 11:43

Jeżeli zatrudniamy cudzoziemca na podstawie umowy cywilnoprawnej przez pierwsze 183 dni rozliczamy go wg ryczałtu jako nie rezydenta w Polski. Niestety nie jest to korzystne dla cudzoziemca. Lepiej żeby miał certyfikat rezydencji podatkowej kraju którego jest rezydentem. 



#4 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 26 listopad 2019 - 13:13

Jeszcze jest opcja, że rozliczał się w Polsce za ostatni rok i może otrzymać z polskiego Urzędu Skarbowego certyfikat rezydencji. W tym wypadku rozliczasz jak polskiego zleceniobiorcę. Może też złożyć oświadczenie, że jego ośrodek interesów życiowych jest w Polsce, wtedy jesteś również uprawniona do stosowania opodatkowania jak u rezydenta Polski. 

 

art. 3 ust.1a.
 Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1)
posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
 
2)
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
 
 
To słowo "lub" przy spełnieniu chociaż jednego podpunktu  pozwala nam na rozliczenie cudzoziemca jak polskiego rezydenta. Na podpunkt 1 cudzoziemiec musi przedstawić certyfikat rezydencji Polski lub złożyć oświadczenie. 

 



#5 Miedzyrzecki

Miedzyrzecki

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 29 listopad 2019 - 10:47

W sieci masz mnóstwo firm któe pomagają znaleśc prawnika z zagranicy u nas tak robią z Ukraińcami





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych