Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671338 postów

Napisano 13 październik 2018 - 19:53

Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny?

Powrót do artykułu: Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

#2 Guest_Doradca_FundacjiBatorego

Guest_Doradca_FundacjiBatorego
  • Goście

Napisano 13 październik 2018 - 19:53

Witajcie! Jestem Waszym doradcą online. Pojawiłem się na tym forum w ramach kampanii informacyjnej #TwojGlosMaMoc. Już 21 października odbędą się wybory samorządowe, chciałbym odpowiedzieć na wszelkie pytania, związane z głosowaniem jakie was nurtują, oraz zachęcić do wzięcia udziału. Zapraszam do dyskusji w tym oraz pokrewnych wątkach. Jestem do Waszej dyspozycji. Paweł, doradca online Fundacji im. Stefana Batorego www.twojglosmamoc.pl #TwojGlosMaMoc

#3 Guest_Romek

Guest_Romek
  • Goście

Napisano 13 październik 2018 - 22:53

Panie doradco czy mam głosować w miejscu faktycznego zamieszkania czy w miejscu zameldowania? W moim przypadku te dwa miejsca się różnią

#4 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 14 październik 2018 - 09:06

Mi się wydaje, że można, tak gdzieś czytałam

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2018 - 10:33

Panie doradco czy mam głosować w miejscu faktycznego zamieszkania czy w miejscu zameldowania? W moim przypadku te dwa miejsca się różnią

W miejscu faktycznego zamieszkania, nie będzie Cię na liście uprawnionych do głosowania. Tylko w miejscu zameldowania.

#6 Guest_Doradca_FundacjiBatorego

Guest_Doradca_FundacjiBatorego
  • Goście

Napisano 15 październik 2018 - 12:12

Witaj Romek

Wszystko zależy od tego, czy chcesz jakichkolwiek zmian w otoczeniu w którym rzeczywiście przebywasz, masz je na co dzień, czy w tym gdzie jesteś zameldowany. Jeżeli odpowiesz sobie na to pytanie, myślę że bez problemu podejmiesz decyzję i wyrazisz swoje zdanie w wyborach 

Mi się wydaje, że można, tak gdzieś czytałam

Witaj Ela

W wyborach samorządowych można głosować w miejscowości, w której nie jest się zameldowanym. Należy tylko pamiętać o tym, że w tej sytuacji należy udać się urzędu gminy i złożyć pisemny wniosek o wpis do rejestru wyborców.

W miejscu faktycznego zamieszkania, nie będzie Cię na liście uprawnionych do głosowania. Tylko w miejscu zameldowania.

Witaj

Dlatego tak jak wspomniałem wcześniej należy udać się do urzędu gminy tej miejscowości i złożyć pisemny wniosek. Pamiętajcie, że do wniosku trzeba dołączyć kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo jak i stały adres zamieszkania.

Pozdrawiam,

Paweł,

doradca online Fundacji im. Stefana Batorego

www.twojglosmamoc.pl

#TwojGlosMaMoc

#7 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 15 październik 2018 - 14:50

Witaj Romek

Wszystko zależy od tego, czy chcesz jakichkolwiek zmian w otoczeniu w którym rzeczywiście przebywasz, masz je na co dzień, czy w tym gdzie jesteś zameldowany. Jeżeli odpowiesz sobie na to pytanie, myślę że bez problemu podejmiesz decyzję i wyrazisz swoje zdanie w wyborach 

Witaj Ela

W wyborach samorządowych można głosować w miejscowości, w której nie jest się zameldowanym. Należy tylko pamiętać o tym, że w tej sytuacji należy udać się urzędu gminy i złożyć pisemny wniosek o wpis do rejestru wyborców.

Witaj

Dlatego tak jak wspomniałem wcześniej należy udać się do urzędu gminy tej miejscowości i złożyć pisemny wniosek. Pamiętajcie, że do wniosku trzeba dołączyć kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo jak i stały adres zamieszkania.

Pozdrawiam,

Paweł,

doradca online Fundacji im. Stefana Batorego

#TwojGlosMaMoc

Ile czasu wcześniej trzeba złożyć ten wniosek?

#8 Guest_Romek

Guest_Romek
  • Goście

Napisano 16 październik 2018 - 18:04

Witaj Romek

A nie jest mi narzucone gdzie mogę głosować, a gdzie nie? Kurcze super! To oczywiście że wole głosować w miejscu gdzie mieszkam, a nie gdzie jestem zameldowany. Myślałem, że są jakieś odgórne narzucenia w tym temacie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych