Skocz do zawartości

Dorabianie do etatu

etat praca dodatkowa działalność

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 11 październik 2018 - 13:12

Witam, 

Zwracam się do Was z prośbą o poradę. 

W obecnej chwili pracuję na etatcie,  chciałbym jednak zacząć dorabiać dodatkowe pieniądze. W przyszłości chciałbym założyć swoją działalność, jednak na ten moment nie chce rezygnować z etatu.  Chciałbym najpierw w sposób bezpieczny spróbować czegoś nowego poza pracą na etacie. 

W związku z tym mam 2 pomysły na dodatkowy zarobek  i związane z nimi pytania.

1. Podłączanie kuchenek indukcyjnych, piekarników itd. Posiadam odpowiednie uprawnienia i umiejętności. 

Jest to zajęcie typowo dorywcze, nieregularne. Czy w takim przypadku muszę zakładać działalność?  Czy to zajęcie kwalifikuje się do prowadzenia 'firmy' bez rejestrowania działaności, tzw. działalność nierejestrowana, wprowadzona w tym roku.

Wiem, że działalność niejestrowaną można prowadzić tylko do takiego momentu, w którym miesięczny przychód z tej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia. Natomiast moje pytanie bardziej odnosi się do tego czy taki profil działalności łapie się pod ten przepis? Jak wtedy rozliczyć się z klientem (rachunek itd.)?

2. Wykonywanie podzespołów na zlecenie innej firmy. 

Początkowo również na pewno nie byłby to zajęcie regularne, bardziej na zasadzie zlecenia jeśli będzie akurat zapotrzebowanie. Tutaj chyba najlepszą dla mnie opcją byłaby umowa zlecenie czy umowa o dzieło. 

Wyczytałem jednak w internecie (artykuły z lutego tego roku), że pracując na etacie nie będzie można zawierać umów zlecenie czy umów o dzieło z innymi firmami, jednak nie mogę się doszukać czy ten przepis wszedł w życie. Ktoś z Was orientuje się jak to wygląda? 

Będę wdzięczny za wszelkie porady. Poki co jestem amatorem jeśli chodzi sprawy związane z własny biznes, staram się szukać informacji jednak nie wszystkie są dla mnie jasne, tak więc wszytkie rady będą dla mnie bardzo cenne. 

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: etat, praca dodatkowa, działalność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych