Kategorie
Skocz do zawartości

Środek trwały - trudne?

Gość amigo1981
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość amigo1981
WitamMam dość poważny problem związany z zaksięgowaniem w EST komputera, który przyjąłem do firmy jako środek trwały w grudniu (od momentu rozpoczęcia działalności). Wcześniej komputer ten należał do mnie, przyjąłem go do ewidencji w dniu 31.12. Według cen z tego dnia także go wyceniłem (kwota 1000 zł). Dokonałem jego jednorazowej amortyzacji (wpisując ją w koszt z dniem 31.12). Problem pojawia się podczas wypełniania ewidencji środków trwałych. Doradźcie mi, co wpisać w pozycjach??:3. Data nabycia (jeśli składa się on z części dokupywanych w trakcie 26 miesięcy przed rozpoczęciem działalności i przyjęciem go do EST). Dodam, że większośćczęści była zakupiona 24 miesiące przed przyjęciem komputera do EST. Wtedy za datę nabycia przyjąć grudzień 2001?4. Data przyjęcia do używania - tutaj 31.125. Dokument stwierdzający nabycie - mam część rachunków, jakiś paragon, gwarancje. Nie mam rachunków na wszystko - a wyceny dokonałem wg cen z dnia 31.12.2003r.6. Wartość początkowa - tutaj ujmuję wartość mojej wyceny - 1000 zł? Czy wartość za jaką komputer (wszystkie jego części) był zakupiony?7. Wartość umorzenia do dnia... - tu zupełnie nie wiem :) Ale wydaje mi się, że wpisać tutaj trzeba datę ostatniego dnia i miesiąca, w którym dokonuje się odpisów amortyzacyjnych wszystkich środków trwałych znajdujących się w EST.8. Amortyzacja jednorazowa - no to tu wędruje mój 1000 zł - ale czy to wszystkie wpisy podczas księgowania przyjęcia komputera?9, 10, 11. Zaktualizowana na dzień, ,współczynnik przeliczeniowy etc. - a to co? Amortyzacja zaktualizowana czy wartość umorzenia zaktualizowana?12. Stawka amortyzacyjna - tutaj wpiszę 100%? Jako, że amortyzowałem jednorazowo? Albo wpisuję stawkę 30% - jak dla KŚT 491?13, 14. Kwoty odpisu amortyzacyjnego - No to w moim przypadku nie ma znaczenia (tak mi się wydaje). W przypadku normalnej amortyzacji dam sobie radę.15. Kwota odpisu... - też przełnkę.16. Data likwidacji lub zbycia - a jeśli zamortyzuje się nam w 100%, to co zapisać w tej ruryczce?Wiem, że to troche zagmatwane, ale potrzebuje pomocy osób, które miały do czynienia z EST, w jej wypełnieniu. Bo nie mam pojęcia, czy na tym 1 wpisie w EST kończę sprawę amortyzacji komputera? (przypomnę - amortyzacja jednorazowa). Kiedy komputer będzie w całości umorzony? Bo na pewno nie w dniu przyjęcia go do EST i zastosowania jednorazowej amortyzacji. To jeden problem.Drugi jest lepszy :) Do tego komputera dokupuję Windowsa OEM (400 zl) + obudowa (100 zł) i drukarkę (450 zl) w styczniu, skaner (500 zl) w lutym oraz w marcu monitor (600 zł). W sporządzonym protokole przyjęcia do EST komputera wyszczególniłem każdą część kwotowo (monitor i obudowa razem 200 zł). Jakich wpisów muszę dokonać w EST - wyksięgować z środka trwałego monitor i obudowę i zmneijszyć jego wartość? Zakup wyżej wymienionych nowych części traktuję jako ulepszenie ST (komputera) czy mogę wpisać je w kolejnym wierszu EST (oczywiście drukarka, skaner itd. w osobnych wierszach) i zastosować do nich jednorazową amortyzację? No i oczywiście w koszty w miesiącu przyjęcia do EST lub następnym. Czy muszę sumować wszystkie wartości 1000zł + drukarka, skaner itd. i wpisać je w osobny wiersz? Czy po prostu wypełniam poszczególne linijki tylko raz - i mam spokojną głowę jeśli chodzi o EST. Dodam, że wartość środka trwałego nie przekroczy 3500 zł.Dziękuję z góry za poświęcony czas i wszystkie odpowiedzi.Pozdrawiam.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...