Skocz do zawartości


Zdjęcie

Brak w VAT a wystawione faktury


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 fotifotis

fotifotis

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 październik 2018 - 17:25

Witam,
piszę trochę na szybko, ponieważ sprawa jest dosyć świeża.
Dostałem telefon od kontrahenta, który dostał onformacje od US, ze nie jestem czynnym podatnikiem VAT(a byłem).
Tą sprawę będę w stanie wyjaśnić dopiero w przyszłym tygodniu z racji nieobecności w miejscu zamieszkania.
Kontrahent odliczył od tych faktur VAT.
Teraz pytanie, jakie są konsekwencje dla nas obydwojga?
Czy ten problem będzie dotyczył wszystkich faktur wystawionych przeze mnie, czy tylko tych wystawionych od momentu wykreslenia(przyczyny jeszcze nie znam)?

#2 gitaks3

gitaks3

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 październik 2018 - 13:51

Nie mam zdania w tym temacie. Nie bardzo będę w stanie pomóc.


    Nie ma nic złego w świętowaniu sukcesu, ale ważniejsze jest wyciągnięcie nauki z porażki. - Bill Gates


#3 JAGUS Małgorzata Jagusiak

JAGUS Małgorzata Jagusiak

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 15 październik 2018 - 21:35

W przepisach ustawy VAT nie jest wskazany podmiot niezarejestrowany a jedynie podmiot nieistniejący (art. 88 ust. 3a) to jednak organy podatkowe podważają możliwość odliczenia VAT od podatnika niezarejestrowanego na dzień wystawienia faktury.

 

Proszę jednak pamiętać, że wyroki TSUE, jak również polskich sądów uznają prawo podatnika do odliczenia VAT w sytuacji, gdy transakcja miała miejsce, a podatnika dokonującego dostawy lub świadczącego usługę można zidentyfikować. W konfrontacji z urzędem skarbowym należałoby powołać się na konkretne rozstrzygnięcia w takich, albo podobnych sprawach.

 

Jeżeli przyczyna wykreślenia jest Panu bliżej nieznana pozostaje jak najszybsze wyjaśnienie sprawy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych