Witajcie,
w związku z ukazaniem się ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa ta wprowadza minimalne wynagrodzenie dla osób wykonujących inny zawód niż lekarz/pielęgniarka ale uczestniczą w procesie ochrony zdrowia. Beneficjentami tej ustawy mają być m.in sanitariusze, technicy, fizjoterapeuci, sekretarki medyczne, opiekunowie medyczni, ponoć również salowe. Natomiast czy ktoś jest w stanie mi udzielić więcej informacji co z całym pakietem osób pracujących w biurach ? Mówię to o całym sztabie ludzi wspomagających pracę personelu medycznego od kuchni.
Mam na myśli pracowników z działów kadr, płac, księgowości/finansów, zamówień publicznych, osób od marketingu, informatyków, a więc referentów, inspektorów, specjalistów)
Czy tych osób ma również dotyczyć podwyżka do płacy minimalnej? Ustawa tego wprost nie wyjaśnia.
Bo jeśli ustawa ma tylko dotyczyć osób stricte wykonujących zawody wspomagające lekarzy i pielęgniarek, to dojdziemy do komicznej sytuacji kiedy to salowa czy rejestratorka medyczna z podstawowym czy średnim wykształceniem będzie zarabiać ok 1000-1200 zł brutto w podstawie więcej od pracownika działu kadr z wykształceniem wyższym, mającego większą odpowiedzialność pracy.
Czy to ma finansować państwo czy szpital z własnych środków musi podnieść pensje do wymaganych przez ustawę?
Dziękuję za odpowiedzi.