Skocz do zawartości

Zasiłek chorobowy

wróć do serwisu Kadry 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Stanisław

Guest_Stanisław
  • Goście

Napisano 04 październik 2018 - 12:31

Dzień dobry, mam pytanie. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 15 września do 15 października. W tym czasie, 1 października wszystkim pracownikom zredukowano etaty do 1/2 w tym mnie. Czy jeśli 15 października dam kolejne zwolnienie na kolejny miesiąc, to zasiłek chorobowy będzie mi się liczył od starej pensji, czy już od tej nowej, niższej ?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 październik 2018 - 12:43

Będąc na chorobowym dostałeś porozumienie zmieniające?

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5372 postów

Napisano 04 październik 2018 - 12:44

Zasiłek za dni od 1 października masz liczony już od obowiązującego etatu.

Podstawa prawna art. 40  ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

#4 Guest_Stanisław

Guest_Stanisław
  • Goście

Napisano 04 październik 2018 - 12:52

Tak, miałem 2 tygodnie wypowiedzenia. Było to z przyczyn niezależnych od pracodawcy, czy jakoś tak. 1 października okres wypowiedzenia się zakończył.

Dorota - dziękuję za odpowiedź. Chciałem się upewnić, co mnie czeka :)

#5 Guest_Stanisław

Guest_Stanisław
  • Goście

Napisano 04 październik 2018 - 22:27

Jeszcze mam takie pytanie. Właśnie przeczytałem ten artykuł i mnie to zaciekawiło. Tam jest napisane, że "jeśli doszło do zmiany umowy w miesiącu wystąpienia niezdolności do pracy". To chodzi o datę wypowiedzenia ? Bo u mnie teoretycznie ona została zmieniona już w październiku. Ale tak tylko z ciekawości pytam, bo jakaś mi się niejasność wkradła :)

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 06:02

Zasiłek za dni od 1 października masz liczony już od obowiązującego etatu.

Podstawa prawna art. 40  ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przytaczasz podstawę prawną, której najwyraźniej nie znasz - niezdolność do pracy wystąpiła w miesiącu poprzedzającym zmianę etatu, więc zgodnie z przedstawionym przez ciebie przepisem oraz komentarzem do ustawy zasiłkowej w tym przypadku zasiłek powinien być liczony z podstawy przed zmianą etatu.

#7 Guest_Stanisław

Guest_Stanisław
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 09:54

O to bardzo fajnie, wpadnie trochę grosza więcej. I to będzie do końca tego zwolnienia ? Czyli jak już przedstawię kolejne zwolnienie od 15 października, to otrzymam już ten niższy zasiłek ?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 10:08

Przy ciągłości zwolnienia zasiłek powinien być naliczany z tej samej podstawy , ale licz się z kontrolami ZUS, takie sytuacje to dla nich woda na młyn.

#9 Guest_Stanisław

Guest_Stanisław
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 12:44

Super, dziękuję serdecznie. Tak, słyszałem że ZUS sprawdza, czy człowiek rzeczywiście jest chory, ale na szczęście mój przypadek nie jest naciągany. A tak jeszcze z ciekawości. Czyli generalnie gdyby mój etat został zmieniony jeczcze 30 września, to mój zasiłek by był już mniejszy ( tak zrozumiałem z tego artykułu)?
A data zmiany etaty, to data wejścia w życie, czy wypowiedzenia ?
Ale to już tylko z ciekawości.

#10 Guest_Doser

Guest_Doser
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 13:24

Przytaczasz podstawę prawną, której najwyraźniej nie znasz - niezdolność do pracy wystąpiła w miesiącu poprzedzającym zmianę etatu, więc zgodnie z przedstawionym przez ciebie przepisem oraz komentarzem do ustawy zasiłkowej w tym przypadku zasiłek powinien być liczony z podstawy przed zmianą etatu.

Bo Dorota tam ma, że albo klepie bzdury, albo powtarza po innych

#11 Guest_Zygfryd

Guest_Zygfryd
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 13:39

Analfabeto umiesz chociaż pisać bo porady z ciebie żadnej

#12 Guest_Doser

Guest_Doser
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 15:25

Analfabeto umiesz chociaż pisać bo porady z ciebie żadnej

A ty DOROTA zamiast przyznać się do tego że pieprzysz głupoty zepiasz się literówki pod zmienionym nickiem?
Żałosne

#13 Guest_Mar

Guest_Mar
  • Goście

Napisano 05 październik 2018 - 23:08

A właśnie, mnie też to zaciekawiło, o czym pisał Stasiu. Czy jakby mu ten etat się zmienił powiedzmy jeszcze 30 września, to by zasiłek od października szedł według nowej, czy starej podstawy ?

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 październik 2018 - 14:38

Gdyby choroba rozpoczęła się po zmianie wymiaru etatu, to podstawa byłaby liczona z nowego etatu.

#15 Guest_Mar

Guest_Mar
  • Goście

Napisano 06 październik 2018 - 15:26

Aha, rozumiem. A czy dzień zmiany etatu oznacza dzień wręczenia wypowiedzenia, czy " wejścia w życie " ?

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 październik 2018 - 15:55

etat zmienia się w podanej dacie od dnia ..., czyli wejścia w życie 

#17 Guest_Mar

Guest_Mar
  • Goście

Napisano 06 październik 2018 - 16:41

Super, dziękuję serdecznie.

#18 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2018 - 10:35

Witam, ja mam podobne pytanie. Pracuję na umowę na czas nieokreślony w jednej firmie od 1,5 roku. Od miesiąca jestem jednak na zwolnieniu lekarskim po ciężkiej operacji. Jeszcze zostały mi 2 miesiące zwolnienia. Jednak tydzień temu zmienił się właściciel firmy i rozpoczął zmiany w firmie. Wielu pracownikom ( i mnie oczywiście :) ) obniżył etat. Więc mam pytanie. Wiem, że teoretycznie dopóki jestem na tym zwolnieniu to mam zasiłek liczony według starej podstawy. Jednak podobno jeśli następuje zmiana pracodawcy, to podstawa zasiłku jest liczona od nowa. Czy w takim wypadku, jak wypowiedzenie wejdzie w życie za trzy tygodnie, to od tego momentu będę miała niższy zasiłek ?
Tak mi powiedział znajomy, ale chciałam się upewnić co mnie czeka.

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5372 postów

Napisano 07 październik 2018 - 11:38

"Wielu pracownikom ( i mnie oczywiście :) ) obniżył etat"

W trakcie usprawiedliwionej nieobecności czyli zwolnienia lekarskiego wręczył ci pismo ze zmianą etatu?

#20 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2018 - 12:14

Tak, podobnie, jak koledze wyżej. Z powodów niedotyczących pracownika.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych